انواع سرویس سر میز پذیرایی

برخلاف آنچه که توسط بسیاری گمان می رود پذیرایی و آداب آن چیزی بسیار فراتر از صرف غذا و نوشیدنی است که بر سر میز شما در رستوران و هتل ها آورده می شود. در این عصر که می توان آن را دوره غذاهای سریع نامید بسیاری از ما عادت نشستن بر سر میز و لذت بردن از خدماتی که بطور منظم توسط گارسون های حرفه ای ارائه می شود و فرصت مصاحبت کافی را با دوستان و خانواده فراهم می آورد را کنار گذاشته ایم.

منظور از سرویس سر میز نوع خدماتی است که یک رستوران آن را انتخاب، کارکنان خود را طبق آن آموزش می دهد و رعایت آن را برای آنها الزامی می کند تا تبدیل به عادت و نظم شود. این گونه است که می توان انتظار خدماتی استاندارد و واحد را در رستوران ها داشت.

در این مقاله شما می توانید با انواع سرویس های مطرح در صنعت تشریفات و هتلداری دنیا آشنا شوید.

سرویس آمریکایی

سرویس میز آمریکایی تشکیل شده است از روش های سنتی مختلفی که ریشه در دو یا چند کشور دیگر دارند. در این شیوه سه نوع متفاوت از سرویس برای هر وعده غذایی می تواند ارائه شود.

  • در مورد سالاد، زمانی که در ظرف بزرگی بر سر میز آورده می شود و آنگاه خدمتکار مقدار مناسبی از سالاد را در بشقاب سالاد هر یک از مهمانان قرار می دهد از روش فرانسوی تبعیت می شود.
  • آن زمان که سوپ شما در یک سوپخوری بزرگ جلوی میزبان میهمانی قرار می گیرد و این فرد است که برای هر کدام از مهمانان در ظرف مخصوص سوپ را سرو می کند، در واقع شاهد روش انگلیسی هستید.
  • آن زمان نیز که غذای اصلی در بشقاب ها به صورت جداگانه برای هر مهمان سرو می شود، در واقع سرویس میز روسی در حال اجرا است.

همانطور که گفته شد این نوع از سرویس ها از کشورهایی که از آن ریشه دارند وارد استانداردهای آمریکایی شده و اجرا می گردند.

سرویس انگلیسی

این سرویس گاهی سرویس میزبان نیز نامیده می شود. در این سرویس تمام ظرف های حاوی انواع غذا و سوپ جلوی میزبان قرار داده می شود و آنگاه وی شروع به سرو غذا در بشقاب افراد از سینی و ظرف سوپی که جلوی وی قرار داده شده است، می کند. بسیاری از آمریکایی ها این نوع از پذیرایی را در منازل خود به هنگام عید شکرگذاری استفاده می کنند.

در این نوع سرویس مثل بسیاری دیگر از انواع سرویس، ابتدا غذا برای بانوان سرو می شود و آنگاه به نوبت و از سمت راست سرو کننده برای آقایان.

یکی از موقعیت هایی که در آن می توان سرویس انگلیسی را دید، در مهمانی های صرف چای در انگلستان است. جایی که یک سینی بزرگ حاوی ساندویچ و چای در جلوی میزبان بانو قرار می گیرد و او نیز چای را در فنجان ها ریخته و ظرف حاوی ساندویچ ها را جلوی مهمانان اطراف میز تعارف می گرداند.

سرویس فرانسوی

این سرویس رسمی ترین سرویس موجود می باشد، که در کلاب ها، هتل ها و رستوران ها از آن استفاده می شود. در سرویس فرانسوی یک میز فرعی به کنار میز اصلی که مهمانان نشسته اند آورده می شود که روی آن غذاها به شکل زیبا و آراسته شده ای درون یک سینی بزرگی در کنار سوپخوری و ظرف گرم نگهدارنده غذا چیده شده اند. در این روش معمولاً تمام غذاها درون ظرف گفته شده قبل از آماده کردن هر بشقاب برای مهمانان به آنها نشان داده می شود و دوباره روی میز فرعی قرار می گیرد و آنگاه برای هر مهمان از روی همین میز فرعی سرو خواهد شد.

سرویس سینی نیز در واقع نوع اصلاح شده ای از سرویس فرانسوی است که در آن غذا در بشقاب های سرو با ابزار مورد نیاز سرو آن قرار داده می شود و آنگاه جلوی هر کدام از مهمانان گرفته شده و آنها خود غذا را با ابزار یاد شده در بشقاب های خود در صورت تمایل می کشند.

سرویس فرانسوی بیشتر برای وعده سالاد می باشد، خدمتکار میز چرخدار مخصوص سالاد را بر سر میز مهمانان آورده و سالاد را در میز فرعی آماده می کند و آنگاه آن را از درون ظرف بزرگ سالاد برای مهمانان سرو می کند. نوع دیگری از این سرویس در حالتی است که خدمتکار تعداد زیادی بشقاب در انواع سالاد و دسر را روی میز چرخدار بر سر میز می آورد و مهمانان هر کدام را که اشتها آورتر می باشد را انتخاب می کنند.

سرویس روسی

این سرویس رایج ترین سرویسی است که امروزه در رستوران ها استفاده می شود. بشقاب های غذا که از پیش آماده، تزئین شده و آماده سرو هستند طبق سفارش مهمانان در جلوی آنها قرار داده می شود. در این سرویس از میز فرعی خبری نیست. تفاوت این سرویس با آنچه که از شیوه سرو غذا در روش آمریکایی معروف است، این است که در روش روسی غذاها از سمت چپ مهمان توسط خدمتکاری که سینی حاوی ظروف غذای اصلی در دست راستش قرار می گیرد سرو می شود و نوشیدنی ها نیز از سمت راست مهمان و با دست چپ خدمتکار ریخته می شوند.

سرویس بوفه

بیشتر مردم با این نوع سرویس آشنایی دارند و در رستوران ها با میز سالاد و دسر این سرویس را تجربه کرده اند. در ایران نیز در اکثر مراسم عروسی از این روش استفاده می شود. در این روش مهمانان باید میز خود را رها کرده، بر سر میز سالاد و دسر حاضر شده بشقابی مناسب انتخاب کرده و از بین انواع غذاهای موجود روی میز در کنار سالادها و دسرها (که ممکن است میز جداگانه ای برای آنها در نظر گرفته شده باشد) انتخاب کرده و در بشقاب و ظروف خود بریزند و آنگاه بر سر میز خود برگشته و شروع به میل غذا کنند.

اصول مهم در سرویس سر میز

  • غذا را از سمت چپ مهمان سرو کنید.
  • از سمت راست هم جمع کنید.
  • نوشیدنی ها از سمت راست سرو می شوند.
  • بانوان (به ترتیب از مسن تر به جوان تر) در سرو غذا مقدم هستند.
  • انگشت تان هیچگاه با غذا برخورد نکند.
  • ظروف بلورین را از پایین ترین نقطه یا دسته و پایه آنها بگیرید. (مانند لیوان های بلورین پایه دار)

منابع

مقاله علمی و آموزشی «انواع سرویس سر میز پذیرایی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله عادل اشرف گنجویی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا