با فلورانس نایتینگل آشنا شویم

تبلیغات

خدمات صادقانه فلورانس نایتینگل (Florence Nightingale) به سربازان زخمی انگلیسی در طول جنگ کریمه در سال ۱۸۵۴ میلادی او را به شهرتی جهانی رساند. در واقع، شیوه کار او الهام بخش ایجاد حرفه ای جدید به نام پرستاری شد. اما چرا او چنین شغلی را برگزید؟

فلورانس در ۱۲ مه ۱۸۲۰ میلادی در یک خانواده ثروتمند متولد شد. او علاقه بسیاری به حرفه پرستاری داشت؛ اما این موضوع، خانواده او را به شدت شگفت زده و نگران کرده بود. در آن زمان برای زنی از خانواده ای محترم، داشتن شغلی خارج از خانه قابل قبول نبود؛ خصوصاً شغل پرستاری که در قرن ۱۹ میلادی شغل آبرومندی محسوب نمی شد. در واقع در دهه ۱۸۴۰ میلادی تنها معدودی از زنان، حرفه ای داشتند. اما فلورانس تصمیم خود را گرفته بود.

او برای رسیدن به هدف خود، ابتدا درمانگاه کوچکی در لندن تاسیس کرد. سپس در سال ۱۸۵۴ میلادی در پی آغاز جنگ کریمه به بیمارستانی در ترکیه رفت. این بیمارستان مملو از سربازان زخمی بود. فلورانس برای غلبه بر فشار کار، ۳۸ پرستار دیگر را بکار گماشت تا دوشادوش او به مجروحان جنگی رسیدگی کنند. نایتینگل شب و روز کار کرد تا نظم و انضباط در این بیمارستان حاکم شد. بیمارستان کاملاً تمیز و مرتب شده بود، کیفیت غذا بهبود یافته بود، لباس های کثیف به موقع شسته می شد و مجروحان به درستی معالجه می شدند. فلورانس با دلسوزی فوق العاده به تک تک بیماران رسیدگی می کرد و با رفتار خود موجب خوشحالی آنها می شد. او حقیقتاً فرشته ای بود در خدمت دیگران.

نایتینگل علاوه بر پرستاری، خدمات اجتماعی دیگری نیز ارائه داد. او سعی کرد شرایط زندگی خصوصی سربازانی را که در طول جنگ معالجه می شدند، بهبود ببخشد. به علاوه او ساختار بسیاری از بیمارستان های انگلیس را اصلاح کرد.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

فلورانس در سال ۱۸۶۰ میلادی برای اولین بار در جهان، مدرسه ای جهت تربیت پرستار تاسیس کرد. اگرچه فشار کار در دوران جنگ او را از نظر جسمی به شدت ضعیف کرده بود، اما همچنان به آموزش پرستاران ادامه می داد. نایتینگل در سال های آخر زندگی نابینا شد؛ با این حال دست از کار نکشید. فلورانس نایتینگل در سال ۱۹۰۷ میلادی نشان افتخار دریافت کرد. او سرانجام در سال ۱۹۱۰ میلادی درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با فلورانس نایتینگل آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا