انقلاب صنعتی چه زمانی آغاز شد؟

حدود 200 سال پیش با جایگزینی صنعت و ماشین آلات به جای کشاورزی ابتدایی و صنایع دستی، تحول بزرگی در زندگی بشر به وجود آمد. به این دوره از تاریخ، انقلاب صنعتی می گویند.

انقلاب صنعتی حدود سال 1750 میلادی از انگلستان آغاز شد و در سراسر جهان گسترش یافت. در این دوره، اکثر کارهایی که وابسته به نیروی انسانی و حیوانی بودند، با اختراع دستگاه های پیچیده تر و دستگاه هایی که با بخار کار می کردند، دچار تغییر و تحول شدند. این تحول میزان تولید را افزایش داد و موجب تغییر در نحوه زندگی و کار مردم شد. کارخانه های جدید یکی پس از دیگری تاسیس می شدند و کارگران زیادی را استخدام می کردند. به تدریج دستگاه های بیشتر و پیشرفته تری ساخته می شد. البته از تمامی این دستگاه ها در کارخانجات استفاده نمی شد.

کشاورزان نیز شروع به استفاده از این ماشین آلات کردند. استفاده از نیروی بخار و تولید روز افزون دستگاه ها و ماشین آلات، تحول عظیمی در صنعت آهن و زغال سنگ پدید آورد.

یکی از نتایج تحولات ناشی از انقلاب صنعتی، رشد شهرهای صنعتی بزرگ بود. قبل از انقلاب صنعتی اکثر مردم، ساکن روستاها و شهرهای کوچک بودند. اما به تدریج با احداث کارخانه های کوچک و بزرگ، مردم برای یافتن کار به سوی شهرهای بزرگ مهاجرت کردند.

انقلاب صنعتی حمل و نقل را نیز دچار تحول کرد. جاده ها و پل های بهتری ساخته شدند تا کالاها به راحتی از جایی به جای دیگر حمل شوند. اختراع نوعی موتور بخار که می توانست روی ریل حرکت کند و واگن های باری را به همراه خود بکشد، امکان استفاده از خطوط راه آهن را میسر ساخت. به این ترتیب با استفاده از قطار، کالاها بسیار سریع تر از گذشته به مقصد می رسیدند. از اواسط قرن نوزدهم میلادی استفاده از کشتی های بخار برای حمل کالا و مسافر به نقاط دور دست جایگزین کشتی های بادبانی شد.

در اواخر قرن نوزدهم میلادی تقریباً تمامی مردم به نوعی تحت تاثیر انقلاب صنعتی قرار گرفته بودند؛ چرا که یا در کارخانه ها کار می کردند و یا به نوعی با کالاهای ساخت کارخانه ها در ارتباط بودند. افزایش ساخت ماشین آلات و دستگاه های جدید موجب افزایش تعداد کارگران ماهر و مکانیک ها شد.

انگلستان در طول یک دوره 50 ساله پس از آغاز انقلاب صنعتی، از لحاظ صنعتی شدن پیشگام سایر کشورهای جهان بود. پس از سال 1815 میلادی فرانسه، بلژیک، سوئیس، آلمان و در نهایت روسیه نیز دستخوش انقلاب صنعتی شدند. انقلاب صنعتی در ایالات متحده آمریکا پس از کسب استقلال از انگلستان در حدود سال 1800 میلادی پدید آمد. ژاپن اولین کشور آسیایی بود که دستخوش تحولات ناشی از انقلاب صنعتی شد و چین و هند، انقلاب صنعتی را در نیمه دوم قرن بیستم میلادی آغاز کردند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «انقلاب صنعتی چه زمانی آغاز شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا