چالش های زندگی را در آغوش بگیرید

قرار گرفتن در لحظه های بحرانی زندگی باعث می شود برخی افراد دست و پای خود را گم کنند و اوضاع را به بدتر از آنچه هست تبدیل کنند و به سمت یک فاجعه بروند.

اما چگونه می توان با تمرکز و هوشمندی، دست اندازها و چالش ها را به شکلی منطقی و اصولی پشت سر گذاشت؟

در این مقاله شما می توانید با چهار قدم آشنا شوید که در مواقع بحرانی می توانند کارساز باشند.

1) طرح ریختن
کلید رضایت و خرسندی، پذیرش است تا اینکه بتوانید تمام چالش های زندگی تان را از بین ببرید و پاک کنید.

2) هدف
وقتی کارها اشتباه از آب در می آیند، خیلی سخت است که فرو نریزید. اما متخصصان می گویند که درس گرفتن از اشتباهات می تواند به ما برای بدست آوردن یک زندگی شاد کمک کند. افرادی که از اشتباهات یا بد شانسی هایشان درس می گیرند کامل تر هستند.

3) نظریه
سال ها در دانشگاه هاروارد آمریکا روی تحقیقی کار شده است که راز یک زندگی هدفمند و شاد را با پیگیری زندگی افراد واقعی از کودکی تا پیری دنبال کرده است. در این مطالعه، دوره های مختلف زندگی شرکت کنندگان در یک دوره بیش از 75 ساله بررسی شده است تا ببینند که در طول این سال ها چطور آنها عوض شده و چه چیزی یاد گرفته اند. جورج وایلانت روانپزشک که بیش از 30 سال هدایت این مطالعه را بر عهده داشته کتابی به نام فاتحان تجربه در سال 2012 منتشر کرد. این کتاب درباره افرادی است که از اشتباهات یا بد شانسی هایشان درس گرفته اند و در سن پیری افراد کامل تری بودند. او دریافت که ظرفیت ساختن طلا از موقعیت های نامطلوب، تاثیر ویژه ای روی حمایت اجتماعی و در مجموع خوشبختی و سلامتی دارد.

4) امتحانش کنید.
یک دفترچه یادداشت چالش ها داشته باشید و وقتی که با چالشی مواجه می شوید این چهار سوال را بپرسید:

  • از آن چه چیزی یاد می گیرم؟
  • چه نیرویی از آن بدست می آورم؟ مواجهه با موقعیت های چالش برانگیز می تواند به ما در گشودن نقاط ضعف و قوت و توانایی هایمان کمک کند.
  • چطور می توانم برای منافعم از آن استفاده کنم؟ یک چالش می تواند افکارمان را به گزینه های دیگری که ممکن است قبلاً رخ نداده سوق دهد.
  • چطور از این موقعیت برای کمک به دیگران استفاده کنم؟ اگر به یک چالش اجازه ندهید که شما را زمین بزند، این موضوع می تواند انگیزه شما را گسترش دهد و در چالش های مشابه منبع الهام دیگران خواهید شد.

زندگی یک فرآیند دائمی پُر از شادی و راحتی نیست و در این مسیر طولانی گاهی با چالش های مختلفی روبرو می شویم. چالش هایی که فارغ از نوع و دلیل ایجادشان می توانند به راحتی مدیریت و حل شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چالش های زندگی را در آغوش بگیرید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله عطا نویدی در مجله همشهری تندرستی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا