تاثیر ویتامین E در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه

ویتامین E یکی از ویتامین های محلول در چربی است که برای ادامه حیات الزامی است. این ویتامین در برخی از سبزیجات، حبوبات، انواع گوشت ها، تخم مرغ، ماهی و روغن ها یافت می شود. این ویتامین ضروری، خاصیت آنتی اکسیدان مهمی دارد. آنتی اکسیدان ها این توانایی را دارند که رادیکال های آزاد و سمی نورون ها را که در طی فرآیندهای طبیعی سوخت و ساز بدن به وجود می آیند، را نابود کنند.

رادیکال های آزاد، اتم ها و یا گروهی از اتم ها با تعدادی فرد از الکترون هستند و هنگامی که اکسیژن با مولکول های مشخص ترکیب می شود، می توانند شکل بگیرند. هنگامی که این رادیکال ها شکل می گیرند مانند بازی دومینو، زنجیروار عمل می کنند. خطر جدی زمانی به وجود می آید که آنها در برابر اجزای سلولی مثل DNA یا غشای سلولی واکنش نشان می دهند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، عملکرد سلول ها مختل می شود و یا اینکه این سلول ها می میرند.

این رادیکال های آزاد، در سال های اخیر مورد بررسی دقیق قرار گرفته اند و یکی از عوامل مهم در ایجاد و تشدید بیماری آلزایمر و بیماری های مغزی و عصبی دیگر از جمله دمانس عنوان شده اند.

در این مقاله شما می توانید با تاثیر ویتامین E در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه تان آشنا شوید.

نتایج آزمایشات بالینی

به عنوان مثال در سال 2004 مکتب پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا نتیجه گزارش جامع و معتبر خود را چنین اعلام کرد که فرضیه آنها صحت دارد و در تحقیقی که روی موش های سالخورده انجام داده اند، نشان می دهد که این داروها از لحاظ کلینیکی هیچ تاثیر قابل قبولی ندارند. همچنین مکتب پزشکی دانشگاه دوک مقاله ای منتشر کرد که هیچ مدرکی بر این ادعا وجود ندارد که ویتامین E می تواند از ابتلای افراد به بیماری آلزایمر پیشگیری به عمل آورد.

قبل از این مطالعات و تحقیقات، به نظر می رسید که مصرف این ویتامین با دوز بالا می تواند تاثیر مثبتی روی حافظه داشته باشد. ولی معلوم شد که مصرف دوز بالا از ویتامین E می تواند مشکلات جدی در بیمارانی که از کمبود ویتامین K رنج می برند، ایجاد کند. همچنین تاثیرات منفی روی عملکرد تیروئید، هورمون های آدرنالین، حساسیت های ایمنی بدن و همچنین قدرت جنسی دارد. به خاطر داشته باشید که ویتامین های C و B هم از این قاعده مستثنی نیستند.

ویتامین E یکی از مهم ترین و موثرترین آنتی اکسیدان ها می باشد. این ویتامین بر ضد رادیکال های آزاد سمی که در مغز به وجود می‌ آیند، عمل می کند. ویتامین E در واقع دشمن سم رادیکال های آزاد به وجود آمده در طی فرآیند سوخت و ساز بدن می باشد.

پیش از این، مصرف بالای این ویتامین برای از بین بردن مشکلات حافظه تجویز می شد ولی ثابت شده که مصرف این دارو با دوز پایین، همان نتایج و تاثیرات را البته با عوارض جانبی کمتر به دنبال دارد. البته نتایج تحقیقات بدست آمده با هم تناقض دارند ولی به هر حال هنوز هم این ویتامین به عنوان یکی از مکمل های طبیعی برای داشتن حافظه خوب به شمار می رود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تاثیر ویتامین E در بهبود کیفیت و عملکرد حافظه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب دکتر حافظه، تالیف داگلاس جی. میسون و اسپنسر خاویر اسمیت ترجمه فرزانه اختیار وکالتی از نشر یاران، منتشر شده در 1391 با شابک 3-58-8862-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا