آیا باید به کسی که دچار حمله قلبی شده، تنفس دهان به دهان داد؟

زمانی که با فردی مواجه می شوید که از هوش رفته و نفس نمی کشد، بهترین کار این است که اول با اورژانس تماس بگیرید و سپس شروع به احیای قلبی ریوی (CPR) کنید. به عبارتی انگشتان تان را در هم قفل کرده و با سرعت و پی در پی روی قفسه سینه قربانی فشار وارد کنید و تا رسیدن نیروهای اورژانس این کار را ادامه دهید.

فشردن قفسه سینه حتماً لازم است. اما اینکه آیا باید تنفس دهان به دهان هم بدهید یا خیر، مورد توافق همگان نیست.

بسیاری از پژوهش ها نشان داده اند که متوقف کردن فشار بر قفسه سینه برای دادن تنفس دهان به دهان به نفع بیمار نیست و حتی ممکن است احساس بدی که با این کار به شما دست می دهد (آن هم روی افراد کاملاً غریبه)، شما را به کلی از احیای بیمار منصرف کند. با وجود این بنیاد قلب بریتانیا و خدمات ملی سلامت بریتانیا (NHS) پیشنهاد می کنند تا حد ممکن تنفس دهان به دهان را انجام دهید اما چنانچه آموزش کافی ندیده اید یا از این کار چندش تان می شود، فقط فشردن قفسه سینه بیمار هم کافی است و می تواند حتی بدون تنفس مصنوعی، به زنده ماندن بیمار کمک کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا باید به کسی که دچار حمله قلبی شده، تنفس دهان به دهان داد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا