کما

در دسامبر سال 1999، پرستاری در حال صاف کردن تخت یک بیمار بود که ناگهان بیمار نشست و فریاد زد: «این کار را انجام نده!» اگرچه ممکن است این صدایی عادی از یک بیمار باشد، اما برای خانواده و دوستان پاتریشیا وایت بول (Patricia White Bull) بسیار تعجب آور بود. پاتریشیا به مدت 16 سال در کما بود و پزشکان به خانواده ی او گفته بودند هرگز از آن شرایط بیرون نمی آید.

چگونه فردی که به مدت طولانی بیهوش بوده است، به هوش می آید؟
چه چیزی باعث می شود مردم به کما بروند؟
چه تفاوتی بین در کما بودن و زندگی نباتی است؟

تصورات اشتباه و سردرگمی های بسیاری در مورد زندگی نباتی شناخته شده به عنوان کما وجود دارد. شما می توانید با فرآیندهای فیزیولوژیکی که باعث کما می شوند و اینکه چگونه اغلب مردم بعد از چند ماه یا سال از حالت کما بیرون می آیند، آشنا شوید.

کلمه کما (Coma) از کلمه یونانی Koma به معنی حالت خواب می آید. اما در کما بودن، همان در خواب بودن نیست. شما می توانید فردی که خواب است را با صحبت کردن و یا دست زدن به او از خواب بیدار کنید؛ اما این کارها برای فردی که در کما است صدق نمی کند. فرد در کما، زنده است و نفس می کشد اما عاری از هوش و آگاهی است و نمی تواند به محرک هایی مانند درد یا صدا پاسخ دهد یا هر عمل اختیاری را انجام دهد. مغز چنین فردی در سطح اولیه و پایه کار می کند. برای درک این موارد، ابتدا به بررسی بخش های مغز و کارکردشان می پردازیم.

بخش های مغز

مغز از سه بخش مهم و اساسی ساخته شده است:

 • مخ (cerebrum)
 • مخچه (cerebellum)
 • ساقه مغز (brain stem)

مخ بزرگترین بخش مغز است و عملکردهای شناختی و حسی مانند هوش (دانایی و آگاهی)، حافظه، استدلال و احساسات را کنترل می کند.
مخچه در پشت مغز تعادل و حرکت را کنترل می کند.
ساقه مغز از دو نیمکره مغز به نخاع متصل می شود و تنفس، فشار خون، چرخه خواب، آگاهی و سایر عملکردهای بدن تحت کنترل این بخش است.

علاوه بر این سه بخش؛ یک توده از سلول های عصبی در زیر مخ، به نام تالاموس (Thalamus) وجود دارد. این قسمت مهم به تقویت انگیزه های حسی می پردازد و آنها را به قشر مخ می فرستد.

دانشمندان معتقدند که هوشیاری بستگی به انتقال پایدار سیگنال های شیمیایی از ساقه مغز و تالاموس به مخ دارد. این مناطق توسط مسیرهای عصبی به نام دستگاه فعال کننده مشبک یا RAS یا (Reticular Activating System) به هم وصل می شوند. هر وقفه یا قطعی در این پیام ها می تواند فردی را به یک حالت تغییر یافته از هوشیاری قرار دهد.

زندگی نباتی هم یک نوع از کما است که نشان دهنده حالت بیداری اما بدون هوشیاری و بی توجهی است. برخی بیماران پس از چند روز یا چند هفته در کما بودن و بیهوشی، پلک خود را باز می کنند و به نظر می رسد که بیدار می باشند. بیماران در این حالت ممکن است رفتارهایی را نشان دهند که اعضای خانواده آنها به اشتباه فکر کنند بیمار بیدار شده و در حال برقراری ارتباط است. این رفتارها می توانند شامل خرخر کردن (نالیدن)، خمیازه کشیدن، حرکت سر، دست و پا باشد. با این حال، این بیماران به محرک های داخلی یا خارجی پاسخ نمی دهند و مغز آنها آسیب دیده است.

چگونه فردی به کما می رود؟

بیماریی هایی که مغز را تحت تاثیر قرار می دهند و یا جراحات مغزی، هر دو می توانند سبب کما شوند.

ضربه شَدید به سر می تواند به حرکت جلو و عقب مغز در داخل جمجمه منجر شود. این حرکت مغز در داخل جمجمه می تواند سبب پاره شدن رگ های خونی و رشته های عصبی شده و باعث تورم مغز گردد. فشار تورم روی عروق خونی، جریان خون و به همراه آن اکسیژن را به مغز مسدود می کند. با نرسیدن خون و اکسیژن، بخش هایی از مغز به علت گرسنگی شروع به مردن می کنند.

برخی از عفونت های مغز و نخاع مانند آنسفالیت یا مننژیت نیز می توانند موجب تورم در مغز شوند. شرایطی که باعث افزایش خون در داخل مغز و یا جمجمه می شوند مانند شکستگی جمجمه و یا شیوع آنوریسم هم منجر به تورم و آسیب های بیشتر به مغز می شوند.

یک نوع سکته به نام سکته مغزی ایسکمیک هم می تواند به کما منجر شود. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که عروق تامین کننده خون مغز مسدود شوند، این انسداد باعث گرسنگی مغز از خون و اکسیژن می شود.

در افراد مبتلا به دیابت، بدن توانایی تولید به اندازه کافی از هورمون انسولین را ندارد. از آنجا که انسولین کمک می کند تا سلول ها از گلوکز (قند خون) برای تولید انرژی استفاده کنند، عدم این هورمون باعث می شود سطح گلوکز خون افزایش یابد (هیپرگلیسمی) و برعکس زمانی که نسبت انسولین صحیح نیست، قند خون می تواند بیش از حد پایین بیاید (هیپوگلیسمی). اگر قند خون بسیار بالا یا پایین باشد، می تواند یک فرد را در کما دیابتی قرار دهد.

کما همچنین می تواند توسط تومورهای مغزی، مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر، اختلالات تشنجی، کمبود اکسیژن به مغز (مانند غرق شدن) و فشار خون بسیار بالا نیز ایجاد شود.

یک فرد می تواند بلافاصله یا به تدریج به کما برود. اگر علت کما، سکته مغزی یا ضربه شَدید به سر باشد، تقریباً بلافاصله فرد دچار کما می شود. اما اگر عفونت یا بیماری باعث کما باشد ممکن است قبل از رفتن به کما علائمی همچون تب بالا، احساس سرگیجه و بی حالی مشاهده شود.

پزشکان چگونه می فهمند، فردی به کما رفته است؟

پزشکان، بیماران را بر اساس یکی از دو مقیاس کمای گلاسکو (Glasgow Coma Scale) و مقیاس رانچو لس امیگز (Rancho Los Amigos Scale) ارزیابی می کنند. آسیب و اختلال روانی با اختصاص نمره از 3 تا 15 مشخص می شود. نزدیک بودن نمره به عدد 3 نشانه ی عمیق ترین کما و 15 بطور معمول بیداری و هوشیاری است.

امتیازات در مقیاس کمای گلاسکو بر اساس سه پارامتر اصلی زیر است:

1) واکنش چشمی:

 • عدم باز کردن چشم نمره 1
 • باز کردن چشم با محرک های دردناک نمره 2
 • باز کردن چشم با صدا کردن نمره 3
 • باز کردن ارادی و خودبخود چشم نمره 4

2) واکنش کلامی:

 • عدم پاسخ کلامی نمره 1
 • صداهای غیرقابل فهم نمره 2
 • کلمات نامناسب و نامربوط نمره 3
 • پاسخ به سوالات در حالت گیجی نمره 4
 • پاسخ صحیح به سوالات نمره 5

3) واکنش حرکتی:

 • عدم پاسخ حرکتی نمره 1
 • باز کردن غیر طبیعی اندام در واکنش به درد نمره 2
 • جمع شدن غیر طبیعی اندام در واکنش به درد نمره 3
 • دور کردن محرک درد از خود نمره 4
 • پاسخ هدفمند به درد نمره 5
 • اطاعت (اجرای) از دستور نمره 6

مقیاس رانچو لس امیگز توسط پزشکان بیمارستان رانچو لس امیگز در کالیفرنیا توسعه یافته است و کمک می کند تا پزشکان اثرات بازمانده از ضربه به سر را در دوره نقاهت بعد از کما پیگیری کنند و بیشتر برای هفته اول یا ماه پس از آسیب مفید می باشد.

بر اساس نتایج حاصل از این دو مقیاس، پزشکان بیماران در یکی از چهار حالت هوشیاری قرار می دهند:

 • کما و بدون پاسخ: بیمار نمی تواند حرکت کند یا به محرک ها پاسخ دهد.
 • کما اما پاسخگو: بیمار به محرک ها با واکنش هایی مانند جنبش یا افزایش ضربان قلب پاسخ می دهد.
 • هوشیار اما بدون پاسخ: بیمار می تواند ببیند، بشنود، لمس کند، طعم و مزه را بچشد اما نمی تواند پاسخ دهد.
 • هوشیار و پاسخگو: بیمار از کما خارج شده و می تواند به دستورات پاسخ دهد.

چگونه پزشکان بیماران در کما را درمان می کنند؟

هیچگونه درمانی که بتواند فردی را از کما خارج کند، وجود ندارد. درمان ها تنها می توانند از آسیب های فیزیکی و عصبی بیشتر جلوگیری کنند.

اول پزشکان مطمئن می شوند که بیمار در معرض خطر مرگ فوری نیست. این امر ممکن است نیاز به قرار دادن لوله ای در نای بیمار از طریق دهان و اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) داشته باشد. اگر آسیب های جدی و تهدید کننده حیات در سایر قسمت های بدن وجود داشته باشد، به منظور کاهش شدت آنها، رسیدگی های لازم انجام می شود. اگر فشار بیش از حد در مغز باعث کما باشد، پزشکان می توانند آن را به وسیله جراحی و قرار دادن لوله ای داخل جمجمه و تخلیه مایع، آن را از بین ببرند. روشی به نام تنفس عمیق و سریع (هیپرونتیلاسیون) باعث افزایش میزان تنفس با انقباض عروق خونی در مغز نیز می تواند فشار را کاهش دهد. پزشکان شاید برای جلوگیری از تشنج، به بیماران داروهایی نیز بدهند.

اگر مصرف بیش از حد مواد مخدر یا شرایطی مانند قند خون بسیار پایین علت کما باشد، پزشکان برای اصلاح این موارد تلاش می کنند. بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک حاد نیز تحت درمان های خاص قرار گرفته و شاید داروهای حل کننده لخته به آنها بدهند تا جریان خون به مغز بازگردد.

همچنین ممکن است از بررسی تصویری مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و سی تی اسکن (CT) برای مشاهده مغز و شناسایی تومور، فشارها و هرگونه نشانه ای از آسیب به بافت مغز هم استفاده کنند.

نوار مغزی یا الکتروانسفالوگرافی (EEG)، آزمون مورد استفاده برای شناسایی هرگونه اختلال در فعالیت الکتریکی مغز است. این همچنین می تواند تومورهای مغزی، عفونت ها و سایر شرایطی که ممکن است باعث کما باشد را نشان دهد. در صورتی که پزشکان به عفونت هایی مانند مننژیت مشکوک باشند، آنها ممکن است برای تشخیص یک سوزن به داخل ستون فقرات بیمار کنند و یک نمونه از مایع مغزی نخاعی برای آزمایش بر دارند.

بیماران در کما مستعد ابتلا به سینه پهلو یا ذات الریه (پنومونی) و عفونت های دیگر می باشند. بسیاری از بیماران بیهوش در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان (ICU) نگهداری می شوند، تا در آنجا بطور مستمر تحت نظارت پرستاران و پزشکان باشند. افرادی که برای یک مدت طولانی در کما هستند ممکن است درمان های فیزیکی برای جلوگیری از آسیب های عضلانی دریافت کنند. پرستاران نیز آنها را به صورت دوره ای و برای جلوگیری از زخم بستر و زخم های دردناک پوستی ناشی از دراز کشیدن برای مدت زمان طولانی جابجا می کنند.

از آنجایی که بیماران در کما نمی توانند خودشان بخورند یا بنوشند، مواد مغذی و مایعات را از طریق سیاهرگ و یا لوله دریافت می کنند تا از گرسنگی و بی آبی فوت نکنند. نمک و سایر موادی که به تنظیم فرآیندهای بدن کمک می کنند را از طریق الکترولیت ها دریافت خواهند کرد.

اگر بیمار در کما برای تنفس وابسته به دستگاه تنفس مصنوعی باشد، ممکن است یک لوله ی ویژه بطور مستقیم در نای و جلوی گلو (تراکئوستومی) قرار داده شود و از آنجایی که بیماران در کما نمی توانند خودبخود ادرار کنند، لوله ای پلاستیکی به نام کاتتر برای حذف ادرار بطور مستقیم در مثانه آنها قرار داده می شود.

چگونه بیماران از کما خارج می شوند؟

اینکه فردی چگونه سریع از کما خارج شود، بستگی به علت آن و شدت آسیب به مغز دارد. اگر علت مشکل سوخت و ساز بدن (متابولیک) مانند دیابت باشد، و پزشکان آن را با دارو درمان کنند، فرد می تواند نسبتاً به سرعت از کما خارج شود. بسیاری از بیمارانی که مصرف بیش از حد مواد مخدر داشته اند، در صورت پاک شدن و تخلیه مواد از بدن می توانند بهبود یابند. آسیب های مغزی عظیم یا تومور مغزی می تواند درمان مشکل تری باشد و فرد به حالت کمای بسیار طولانی و حتی غیر قابل بازگشت برود.

اکثر کماها بیشتر از 2 تا 4 هفته طول نمی کشند. بهبود معمولاً تدریجی است و بیماران در طول زمان آگاهی خود را بدست می آورند. آنها ممکن است در روز اول تنها برای چند دقیقه بیدار و هوشیار باشند اما به تدریج و در دوره های طولانی تر بهتر می شوند. تحقیقات نشان می دهد که عاقبت یک بیمار بیهوش، بسیار نزدیک به نمره مقیاس کمای گلاسکو است. به عبارتی اکثریت مردم (87 درصد) که نمره سه یا چهار در مقیاس بدست می آورند در 24 ساعت اول کما، به احتمال زیاد فوت می کنند یا در زندگی نباتی قرار می گیرند و حدود 87 درصد افرادی که نمره آنها بین 11 تا 15 بوده، به احتمال زیاد بهبود می یابند.

برخی از افراد ممکن است بدون هیچگونه ناتوانی روانی یا جسمانی از کما خارج شوند، اما اغلب برای بدست آوردن مجدد برخی مهارت های ذهنی و فیزیکی نیاز به حداقل درمان هایی دارند. آنها ممکن است نیاز به یادگیری مجدد چگونگی صحبت کردن، راه رفتن و یا خوردن داشته باشند؛ و البته ممکن است برخی دیگر هرگز قادر به بازیابی بطور کامل نباشند. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کما»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫61 دیدگاه

 1. ممکنه کسی در اثر سکته قلبی وارد کما بشه؟ مگه نمی گن کسی که میره کما به خاطر اسیب مغزیه پس یعنی سکته قلبی منجر به کما نمیشه دیگه؟!
  لطفا جوابم بدید ضروریه!

 2. بیمار ما داخل کما رفته قلبشو عمل پیوند زد ولی رفته کما هوشیاریش ۵ بود یکم پیشرفت کرده پلک زد یک بار دکتر گفت هوشیاریش رفته ۶ ولی همون یک بار پلک زد ناخونشو فشار میدن دستشو جمع میکنه این تنها واکنشش هستش اکسیژن به مغزش نمیرسه و همین باعث کبودی صورتش شده دمای بدنشم شده ده درجه ضربانشم کم شده من نمیفهمم اگه پیشرفت داشته یک نفره رفته بالا هوشیاریش پس چرا این حالت ها بهش دست میده لطفا بگین چیکار کنیم خیلی ناراحتیم
  لطفا کمکمون کنید

 3. سلام ببخشید ما بیمار از کما برگشته داریم ک بعد از ۱۸ روز کما به هوش اومده اما متاسفانه آسبب های جدی دیده و بعد از گذشت تقریبا ۹ماه هنوز تلفظ کلماتش کاملا روان نیس، و قسمت چپ بدنش ک بی حس شده بود هنوز ب طور کامل ب حالت قبل از کما و سلامت کامل برنگشته، البته نسبت ب روزهایی ک تازه بهوش اومده بود خیلی پیشرفت خوبی داشته، روزهای اول قادر ب تکان دادن حتی لب های خودش نبود قادر ب بلع غذا هم حتی نبود، کاملا بی جون بود سمت چپش، روی ویلچر مینشست حتی، اما ب مرور ب کمک مداوم فیزیوتراپی و گفتار درمانی و کاردرمانی خداروشکر خیلی بهتر شده از ویلچر رفت به عصا و کم کم عصا هم گذاشت کنار، اما ما همچنان بی تاب و منتظر بهبودی کاملش هستیم. مخصوصا دستش ک زیاد نمیتونه حرکت بده، آیا راهی هست جهت بهبودی کاملش پیشنهاد بدین؟

 4. سلام من دوستم خودشو حلق اويز كرده الان تو كماست هوشياريش رو 3 هستش همش تشنج ميكنه بنظرتون اميدي هست تورو خدا جواب دين

 5. سلام برادره من الان ۴ روزه دکترا میگن‌ تو کماست اما دست و پاشو تکون میده و ی حالتی که انگار سکسکه بکنه داره ولی سکسکه نیست میگن تنش عضلانیه.حتی شونه هاشم تکون میده.مغزشو عمل کردن گفتن که باید چند روزی بیهوش بمونه تا بیدار نشه درد بکشه سرش تکون بخوره.من‌خیلی امید دارم و دلم روشنه برادرم خوب میشه.میشه نظرتونو بگید

 6. نوه ی خالم کلاس اوله تب شدید داشت و یهو تشنج کرد الان گیگن مغزش عفونت کرده. قابل درمانه؟؟؟ تورو خدا بگید

 7. سلام
  پدر خانومم رو 11 روز پیش در اثر تصادف شدید انتقال دادن بیمارستان و گفتن فکِش از 3 جا شکسته و خیلی سخت نفس می‌کشید، چون شهری که تصادف کرده بود امکانات نداشت حدود 13 ساعت طول کشید تا منتقل شد خرم آباد و بردنش اتاق عمل
  بعد از 2 ساعت گفتن زمان گذاشتن لوله برای تنفس رفته تو کما، سطح هوشیاری اول روی 5 بود و الان یک هفتس رو 7-8 مونده،به صدای خانوادش واکنش نشون میده و حالتش انگار میخواد به زور صحبت کنه و نمیتونه، دست و پاش هم تکون میده ولی دکتراش میگن ناخودآگاهه، علت کما هم میگن یکی از رگهای گردنش لِه شده ولی خوب تا قبل از عمل حدود 13 ساعت کاملاً هوشیار بود و خودم زیر بقلش رو گرفته بودم تا دم اتاق عمل
  کسی اطلاعی داره که چی میشه؟ احتمال هوشیاریش چقدره؟

 8. سلام، بابای من سکته قلبی کرده الان دو و نیم روزه کماس. وقتی ک قلبش واستاده بود ۴۵ دقیقه وقت کشید تا به راه بیوفته. الانم بهوش نیومده ب نظرتون بهوش میاد خواهش میکنم راهنماییم کنین…

 9. سلام نامزد من تو کما مغزش ورم کرده یکی از میرگاش پاره شده بود و خونریزی داشت ولی الان نسبتا کم تر شده هوشیاریش روی ۴ ولی وقتی باهاش حرف میزنیم علایمی رو نشون میده میثل حکت قرنیه چشم حرک بیشتر قفسه سینه افتادن اشک از چشم بازو بسته کردن اروم چشم میخواستم بدونم اون حس میکنه چی میگیم؟؟؟ و این علائم یعنی در تلاش که پاسخ بده؟ الان ۶ روزه گذشته

  1. سلام برادر من هم الان دقیقا ۲۹ روزه تو کما هستش و شرایط نامزد شما رو داره (آسیب مخچه خونریزی مغز و تورّم مغز) روز اول تصادف هوشیاریش روی ۳ و نیم بود الان روی ۸ هست و دقیقا مثل تفکرات شما رو ما هم داریم چون علائمی مثل خمیازه، قورت دادن آب دهان، حرکت مداوم پای سمت راست و انگشت دست جپ، باز کردن چشم و نگاه کردن به صورت ما و حتی ما احساس میکنیم وقتی از سمت راست تخت صداش میکنیم بر میگرده و همچنین از طرف مقابل هم صدا کنیم بر میگرده…. ولی با دکترش (دکتر علی اثنا عشری) که صحبت کردم مجددا بدون امیدوار کردن ما به ما گفت این علائم زندگی نباتی هستش و این حرکات بیمار غیر ارادی هست و کاری از دست کسی بر نمیاد تا زمانیکه تورّم مغز به طور کامل بخوابه و به خواست و معجزه خدا برادرم بهبود پیدا کنه و اینکه طبق فرمایش دکتر اگر هم بهوش بیاد هم هیچ مشخص نیست که تا چه حد سلامتی جسمی داشته باشه …. من بهتون توصیه میکنم تا اونجایی که براتون مقدور هست برای سلامتی بیمارتان آیت الکرسی بخوانید و همچنین سوره حشر براش بخوانید امیدوارم با اعتقاد کامل و نیت خالص قرائت این دو فرمایش خدواند انجام بدید مطمئن باشید که ان شاء الله خدای عّزوجّل بیمارتون رو شفا میده ان شاء الله.‌‌‌‌….

   1. با سلام آقای دهقان برادر من هم ایست قلبی کرده الان ۲۲ روزه تو کماس ولی علائمی مانند واکنش به درد و باز کردن چشم، آب دهان قورت دادن، خمیازه کشیدن داره میخواستم بدونم الان شرایط برادرتون به شکلی هست بهبود پیدا کردن؟

 10. سلام. عموم الان 10روز در کماس 38 سالشه هوشیاریش الان دو روزه 3 هست. چند روز اول بین 8 و 7 بود. بر اثر سکته قلبی این طوری شد تقریبا یک ساعت طول کشید تا دوباره قلبشو احیا کنند. میخواستم بدونم مغزش اسیب دیده یا نه احتمال زنده ماندنش چقدره با تشکر

 11. سلام و خسته نباشید. مقالتون خیلی مفید بود. من سوالی خدمتتون دارم تو رو به خدا جوابمو بدین. شخصی در دوره ی نوجوانی به خاطر تصادف و ضربه به مغز به مدت ۲۰ روز در کما بوده است. این تصادف مربوط به ۱۵ سال پیش بوده است. هم اکنون این شخص در گفتن کلمات کمی مشکل دارد یعنی کلمات را واضح بیان نمی کند و بعد از خارج شدن از کما روال زندگیش کلا عوض شده یعنی بعد از کما خیلی آدم سر به راه و مثبت و آرومی شده برخی این تغییر رفتار ایشون را به خل و چل شدن وی معنی می کنند…حال سوالم این است آیا این شخص از لحاظ مغزی سالم است؟ آیا اگر این شخص ازدواج کند در زندگی آینده اش مشکلی پیش نمی آید؟ آیا این شخص به خاطر ضربه به مغزش و به کما رفتن عصبی نیست؟ تو رو به خدا جوابمو بدین برام خیلی مهمه. ممنونم.

  1. من چند نفر که دیدم بعضی هاشون عصبی میشن و گروهی ازشون که قبلش خیلی شیطون بودن بعد از کما آروم شدن و یه خورده ساده

 12. سلام
  مادرم بعد از 2روز پیوند کلیه حالش خوب بود یهو ایست قلبی میکنه و تشنج به کما عمیق ميره پیوندش خوب بوده و کلیه اش کار میکنه و هنوز تشنج داره بهش آرام بخش میزنن نتونستن سیتی اسکن کنن تا دلیلشو بدونن باید چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنین

 13. سلام الان یک هفته است مادربزرگ من تو کما هسته بخاطر این که دو بار ایست قلبی کرده و دکترا گفتن سطح هوشیاری ان 3 است لطفا از صمیم قلب دعا کنید برای همه بیماران تا زودتر شفا پیدا کنه چون الان پدرم که پسرشه خیلی حالش بده لطفا دعا کنید.

 14. سلام. خواهر منم الان یک هفته است تو کما اول سطح هوشیاری اش ۱۱ بود بعد شد ۵ و الان روی ۷. دکترها میگن به علت عفونت خون و التهاب مخچه و تالاموس این طوری شده. آخه یک دفعه این طوری شد. تو رو خدا براش از ته قلبون دعا کنید البته برای همه بیماران. خواهرم یه پسر کوچیک داره.

  1. سلام مادربزرگ من ۷۳ سال دارد حدود ۹ روز پیش با تنگی نفس به اورژانس رفت بعد به ای سی یو الان سطح هوشیاریش ۶ یا ۷ که از روز اول ثابته و عفونت بدن ۶۰۰۰ که به داروها واکنش نمیده و به دستگاه ونتیلاتور وصله. میخوام بدونم ایا حداکثر زمان ممکن به این دستگاه برای بیمار مشخصه؟ متشکر

 15. سلام دوستا پدر بزرگ من بر اثر سوختی و مسمومیت دی اکسید کربن به کما رفته الان سطح هوشیاری سه هست
  میگن یکم عفونت به کلیه و قلب زده و اینکه با این سطح هوشیاری بازگشتش به حالت نرمال چن درصده

  1. سلام نوه ی من بر اثر دود خورگی اتش دچار گاز گرفتگی شده و در کما است و سطح هوشی الان ۸ به نظر شما امکان بازگشت دار او الان ۵ سالست

   1. سلام پدر من الان 4 روزه تو کماس ضربان قلبش و فشارش نرماله قندش رو 150 و اکسیژن خونش 100 درصد اما ضریب هوشیش رو 5 ب نظرتون برمیگرده؟ خواهش میکنم کمکون کنید

 16. سلام
  بابام تقریبا 20روز قبل به کما رفتن بخاطر کمبود اکسیژن. چندبار همون روز اول سی پی آر شدن هوشیاریش سه بود الان پنج هست هوشیاریش مردمک چشمشو حرکت میده صداش میزنیم پلکاشو تکون میده. به درد پاسخ میده. امیدی هست که برگرده؟ اینم بگم که مواد مخدر مصرف میکنن و آب دور ریه اش رو گرفته بود. تورو خدا جوابمو بدین??????

  1. سلام دوست عزیز، امیدتون به خدا باشه، واسه خدا هیچ کاری نداره که پدرتون رو برگردونه، ولی حتما برگشت با سلامتی کامل برای رو برای پدرتون دعا کنید
   شوهر عمه ی من انقدر حالش بد بود که دکترها گفتن رضایت بدید اعضای بدنش رو اهدا کنیم ولی با دعاها الان خداروشکر به زندگی برگشته و کارمنده بانکه، به خواسته خدا همه چیز امکان پذیره

 17. با سلام
  پدر من نزدیکه ۴۰ روزه که به علت افت شدید قند با هوشیاری خیلی پایین در آی سی یو بستری هست و با دستگاه تنفس داره.
  دائم سرش رو تکان میده. چشمش رو باز میکنه ولی اصلا عکس العملی در برابر ما نشون نمیده. به نظر شما پدر ۶۵ ساله من هوشیاریش رو به دست میاره؟؟؟

  1. سلام ممکن است همیشه دست خداست ولی به احتمال 70% هوشیاری خودشون رو بدست میاورند

  2. سلام دوست عزیز، امیدتون به خدا باشه، واسه خدا هیچ کاری نداره که پدرتون رو برگردونه، ولی حتما برگشت با سلامتی کامل برای رو برای پدرتون دعا کنید
   شوهر عمه ی من انقدر حالش بد بود که دکترها گفتن رضایت بدید اعضای بدنش رو اهدا کنیم ولی با دعاها الان خداروشکر به زندگی برگشته و کارمنده بانکه، به خواسته خدا همه چیز امکان پذیره

  3. سلام حال پدرتون چطوره؟ هوشياريشون رو بدست آوردن ايشالا؟!!!! مادر من ١٤ روزه كه شرايط پدر شمارو داره همسن هم هستن

 18. سلام من پدرم بر اثر ضربه شدید 10 روزه به کما رفته و ضریب هوشیش از اول سه بود اما بعد از دو روز شد هفت علائمی مثل حرکت دادن دست و پا نشون میده صداش که میکنیم دستمونو میگیره امروزم تقریبا نیمی از چشماشو باز کرده میخوام بدونم احتمال بهبود پدرم هست اینکه بهوش بیاد و چقدر طول میکشه
  ممنونم

 19. سلام
  پدرم بر اثر مسمومیت دارویی که حاوی مواد مخدر بوده به کما رفته
  اوایل با هوشیاری 3 و دو بار با مدت زمانی خیلی کوتاه زیر یک دقیقه cpr شد
  الان 50 روز میشه
  در حال حاضر سطح هوشیاری 7 و 8 داره
  وقتی میریم بالا سرشون صداش میزنیم چشماشو باز میکنه اما زیاد آگاهانه و دقیق نگاهت نمیکنه
  بهش میگیم اگر ما رو میبینی پلک بزن با یک ثانیه تاخیر بعد از سوال تند تند پلک میزنه
  دست و پاش رو که ماساژ میدیم چشماشو باز تر میکنه مثل حالت تعجب یا درد
  کف پاش که دست میکشیم انگشتای پاش رو تکون میده
  و وقتی مثلا از بازوش نیشگون میگیریم صورتش ی خرده جمع میشه
  میخواستم ببینم امیدی هست که هوشیار بشه و به زندگی طبیعی کم کم برگرده؟
  سن شون 55 هستش
  چه مدت دیگه زمان میبره حداقل تا هوشیاریش بالا بیاد؟

  1. سلام، خاله من ٧ روزه حال پدرتون رو داره، پدرتون خوب شدن؟

 20. سلام خسته نباشید! سال نو مبارک.
  در رابطه با کما سوالی داشتم.
  می خواستم بدانم یک شخصی که بر اثر خون ریزی تالاموس به کما رفته است و بعد از مدتی هوشیاری اش بالا رفته (نه به صورت کامل) {تا حدودی پرسش ها را جواب می دهد} ولی یک طرف بدن حالت بی حس می باشد
  آیا این بیمار می تواند به شرایط قبل خود باز گردد؟
  و اینکه می توان گفت که تشخیص یک پزشک (تخصص) با پزشک دیگر (فوق تخصص) متفاوت باشد؟
  با تشکر ممنون می شوم که پاسخ دهید!

 21. سلام من قبلاً دو بار به کما رفتم و حتی اون وقت روحم تو جسم بدم بود

 22. عموی من سکته مغزی کرده رفته تو کما الان ۶ روزه سطح هوشیاریش ۳ هست دمای بدن هم ۴
  امکان داره به هوش بیاد چند درصد؟؟
  دکترها که از چند روز پیش گفتن دستگاه ها رو قطع کنیم اجازه ندادیم اونا هم گفتن اگه دمای بدنش ۱ درجه بیاد پایین قطع میکنیم ??

 23. سلام دادشم 16 روز تو کما است دکتر میگه سلولهای مغزش غیر فعاله براش دعا کنید.
  میخواستم بدونم مغز میتونه خودش سلوهاشو ترمیم کنه….

 24. درود و خسته نباشید داداش من تصادف کرده اخرای برج یک و این تصادف هشت نفر کشته شدن فقط داداش من اونم رفت تو کما الان تقریبا هفت ماه سرش خورد ب فرمون ماشین مغزش تکون خورد ضربه مغزی نشده از علایمش خواب طبیعی و فهمیدن دردهایی ک داره بعضی وقتا هم صداش میکنیم نگاه میکنه با کوچیکترین صدا هم حرکت انجام میده مثله ترس خواستم بدونم چقد احتمال بهبودی برادرم هستش لطفا رهنماییم کنید باتشکر راستی سطح هوشیاریش 8 یا 9 هستش ممنونم از لطف شما ارزوی بهبودی برای تمامی مریضا اللخصوص برادر من ب امید خدا متشکرم

 25. من میخوام برم کما مدت طولانی توی کما باشم شما پیشنهادی ندارید چجوری برم توی کما ۱۰۰ درصد برم کما

  1. تو برو حموم عمومی خوب میشی. بدبخت پدر و مادرت با یه دیوانه ای مثل تو دق میکنن. آدم شو

 26. آیا ممکنه که یه فرد به خاطر جراحت عمیق و خونریزی شدید در اندامی به جز مغز هم بره تو کما و دیگه به هوش نیاد؟

  1. سلام
   بله در صورتی که میزان خونریزی زیاد و طولانی باشد، بطوریکه موجب شود خون و اکسیژن لازم به مغز نرسد، این امکان وجود دارد.

 27. با درود
  کسی که سکته مغزی کرده دچار مرگ مغزی میشه یا کما؟
  بعد سکته مغزی مثلاً ۷ روز بعد طرف نفسش قطع شده باشه مرگ مغزی شده یا تو کماست؟

  1. اول ک فرد سکته میکنه رگهای مغزی مسدود میشن ب وسیله چربی یا گرفتگی دیگه بعد ک خون جریان پیدا نکرد مغز کامل متوقف میشود و فرد بعد از سکته مغزی دچار مرگ مغزی میشن

 28. سلام
  ممنون از مطالبتون
  دایی من ضربه مغزی شدیدی رو متحمل شده، ضریب هوشیاریش روی ۳ هست، امروز بعد از ۷ روز دست و پاها و کل بدنش رو تکون میداد اما اینطور ک دکتر گفت این حرکات دلیلی بر بهبودی نیست
  چند روز پیش گفت که مرگ مغزی شده
  مرگ مغزی و این حرکات با هم تناقض ندارن؟!
  کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم با ایمیلم در میون بذاره:
  a.farrokhvand@gmail.com

  1. سلام
   در دنیای پزشکی هیچ چیز غیر ممکن نیست اما شاید متاسفانه باید بگویم پزشک معالج درست می گویند.
   توضیح کامل در متن می باشد.

   1. چنتا دکتر گفتن بی فایده ست، یه دکتر از اهواز اومد دیدش گفت صبر کنید..
    امروز عکسا و پروندشو بردن تهران…
    ما هنوز امید داریم..

 29. سلام. داداشم بر اثر افتادن از بالای جرثقیل به ارتفاع 5 متری ضربه مغزی شده. قبل عمل سطح هوشیاریش 5 بوده. الان عمل شده و هوشیاریش بین 7 و 8 هستش. دست و پاهاش رو تکون میده چشمش رو هم یه کم باز میکنه. الان 11 روز شده. میشه لطفا نظرتون رو بگید.

  1. سلام
   نامزد من هم شرایطی مثل داداش شما داره.
   داداشتون الان خوب شده؟
   دکترش چی میگه؟؟

  2. سلام.الان برادرتون چطوره؟!
   داداشه منم مثل داداشه شما شده
   الان به هوش اومدن؟!

  3. سلام داداش منم از ارتفاع ۶ متری افتاده بود خونریزی مغزی داشت و ورم مغزی ۱۶ روز تو کما بود خیلی تحرک داشت دکتراش میگفتن غیر ارادی هست ولی روز ۱۴ هم که براش تراکت گذاشتن از راه گلوش که راحتر نفس بکشه ۱۶مین روز به هوش اومد خداروشکر الانم آوردیم خونه شکر خدا بهتره تا میتونید براش دعای توسل زیارت امام حسین بخونید تا به حق فاطمه زهرا زودتر به هوش بیاد. تو رو خدا برای سلامتی برادر منم دعا کنید تا زودتر سلامتی کاملشو بدست بیاره. و اینکه داداشم فعلا خوبه خوب نشده هی حرف میزنه بیقراری میکنه پاهاش هیچ مشکلی نداره ولی نمیتونه راه بره کسی میدونه چرا و ایا ما هم باهاش حرف بزنیم یا نه

 30. سلام خواهرم بر اثر آب آوردن ریه دچار تنگی نفس شد. بیمارستان برای تنفس و رسوندن اکسیژن به دستگاه ونتیلاتور وصل کردن ولی دستگاه خراب بود و اکسیژن رسانیش خوب نبود و با تعویض لوله دچار ایست قلبی شد به کما رفت حالا همه چیزش نرماله ولی از کما بیرون نمیاد حالا سه هفته س که تو کماست خرخر میکنه به درد واکنش نشون میده چشماشو باز میکنه ولی هوشیار نیست برای اسکن مغز نمیشه ببرنش میگن به دستگاه وصله آیا امیدی هست از کما در بیاد؟ هوشیاریش روی شیشه (6).
  تورو خدا دعاش کنید هنوز جوونه ممنون

 31. با سلام. دوست من سه شنبه صبح به علت قلب ناراحتش نفسش به مدت کوتاهی قطع میشه و چون تعادل نداشته در کلاس سرش محکم به زمین میخوره وقتی رفتم بالای سرش، سرش خونی شده بود… و چون به استان اردبیل بردن نمیشه پیگیر حالش باشم فقط خانوادش گفتن کما هست ممکنه طی دو یا سه روز به هوش بیاد؟ ممکنه بعد چه مدت به هوش بیاد؟ الان هم هیچ حرکتی نداره با تشکر

 32. سلام. مطالبتون رو خوندم خیلی مفید بودن برام.
  متاسفانه دوستم تصادف کردن و تو کمای عمیق هستن.
  بنظرتون چقدر امکان خوب شدنش هست؟?

  1. سلام
   بستگی به میزان آسیب دیدگی دارد.
   اما در هر شرایطی بدانید که اتفاقات نادر هم در جهان کم رخ نداده است.
   امیدوارم به جمع خانواده برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا