آیا موش های قطبی خودکشی می کنند؟

موش قطبی جانوری کوچک با دمی کوتاه و چشمانی ریز است. این جانوران جزو گروه جوندگان طبقه بندی می شوند و در نواحی قطبی و مناطق سرد نیمکره شمالی زندگی می کنند. طول بدن آنها به 12 تا 16 سانتیمتر می رسد. موهای خاکستری یا قهوه ای که بدن این جانوران را پوشانده است، از آنها در برابر سرما محافظت می کند. موش های قطبی از گیاهان تغذیه می کنند.

گاه دیده می شود که صدها هزار موش قطبی بطور دسته جمعی خود را به درون آب دریا می اندازند. شاید برخی تصور کنند که این جانوران بطور گروهی خودکشی می کنند، ولی اینطور نیست.

موش های قطبی در سال هایی که غذا به وفور یافت می شود به سرعت تولید مثل می کنند و تعدادشان زیاد می شود. به این ترتیب زمانی فرا می رسد که تعداد آنها بیش از اندازه افزایش می یابد. در چنین شرایطی منابع غذایی به سرعت به مصرف می رسد و موش های قطبی ناچار می شوند برای یافتن غذا بطور دسته جمعی مهاجرت کنند. در طول مهاجرت، برخی از آنها توسط دشمنان شان صید می شوند، برخی نیز خود را از لبه صخره ها به درون آب دریا و رودخانه می اندازند.

موش های قطبی 15 الی 20 دقیقه شنا می کنند و اگر نتوانند در طول این مدت خود را به خشکی برسانند، غرق می شوند.

هیچیک از موش های قطبی به زادگاه خود باز نمی گردند. مهاجرت این جانوران هر 3 الی 4 سال یکبار تکرار می شود. زیست شناسان ثابت کرده اند که این جوندگان خود را بطور عمدی غرق نمی کنند و قصد آنها از اینکار مهاجرت و یافتن منابع غذایی جدید است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا موش های قطبی خودکشی می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا