آزمون چقدر کنجکاو هستیم؟

حس کنجکاوی، نیرویی بسیار قوی در فرد است که او را وادار می کند به هر طریق ممکن به دنبال یافتن اطلاعاتی که خواهان آنهاست، برود. این حس درست مانند گرسنگی و تشنگی، فرد را به تلاش وا می دارد تا به هدفش دست یابد. حس کنجکاوی را به وضوح می توان در کودکان دید؛ درست همان زمانی که در خانه، فروشگاه و پارک مشغول بازی هستند و همزمان می خواهند همه چیز را ببینند، دنیا را بشناسند و تازه هایی را کشف کنند. معمولاً حس کنجکاوی در کودکان بسیار قوی است و هرچه بزرگتر می شوند این حس در آنها ضعیف تر می شود، اما برخی از بزرگسالان همچنان این حس را به شکلی قوی در خود دارند و برای ارضای این نیاز به روش های مختلف تلاش می کنند.

آزمون چقدر کنجکاو هستید؟ به پرسش های زیر پاسخ دهید تا دریابید میزان حس کنجکاوی شما در چه حدی است. قلم و کاغذ بر دارید و پاسخ هایتان به پرسش های زیر را یادداشت کنید. فقط به یاد داشته باشید نباید خودتان را فریب بدهید.

سوالات آزمون

1) اگر همسرم دیر به منزل بیاید، حتماً در مورد جزئیات آن روز از او سوال می کنم تا از همه چیز مطلع شوم.

 • درست
 • غلط

2) اگر در خیابان ببینم تصادف شده است، از افرادی که در محل حضور داشته اند در مورد جزئیات آن حادثه سوالات بسیاری می پرسم.

 • درست
 • غلط

3) اگر از کنار خانه ای رد شوم که در آن باز باشد، حتماً داخل خانه را نگاه می کنم.

 • درست
 • غلط

4) اگر شخصی زودتر از تاریخ تولدم هدیه ای به من بدهد و بخواهد تا رسیدن تولدم آن را باز نکنم، می توانم صبر کنم و آن هدیه را باز نکنم.

 • درست
 • غلط

5) معمولاً به تابلوی «وارد نشوید» توجه نمی کنم و وارد می شوم.

 • درست
 • غلط

6) اگر ببینم شخصی لباس زیبا به تن دارد، از او می پرسم که لباسش را از کجا خریده است.

 • درست
 • غلط

7) وقتی شخصی در حضور من با تلفن صحبت کند، به صحبت های او گوش می دهم و سعی می کنم صحبت های فردی را که پشت خط است، حدس بزنم.

 • درست
 • غلط

8) اگر نامه شخص دیگری به دست من برسد، آن را مقابل نور می گیرم تا بفهمم موضوعش چیست، اگر بتوانم در پاکت را باز می کنم و نامه را کامل می خوانم.

 • درست
 • غلط

9) والدین باید از تمام مسائل مربوط به زندگی فرزندانشان مطلع باشند.

 • درست
 • غلط

10) یک مدیر باید از تمام مسائل شخصی و غیرشخصی کارمندانش مطلع باشد و بداند کارمندانش در هر لحظه در شرکت مشغول چه کاری هستند.

 • درست
 • غلط

نتیجه گیری

حالا پاسخ های خود را با بررسی های زیر مقایسه کنید:

برای محاسبه امتیازتان به هر پاسخی که مطابق با کلید زیر باشد، یک (1) امتیاز به خود بدهید و در نهایت تمام امتیازات تان را با هم جمع بزنید. سپس نتیجه گیری را مطالعه نمایید:

 1. درست
 2. درست
 3. درست
 4. غلط
 5. درست
 6. درست
 7. درست
 8. درست
 9. درست
 10. درست

اگر امتیازتان 9 و 10 است: شما به شدت کنجکاو هستید و به کشف مسائل اطراف تان بسیار علاقه مندید. مراقب باشید دیگران به این نتیجه نرسند که شما قصد فضولی کردن در زندگی آنها را دارید. کشف حقیقت خوب است اما به شرطی که با دخالت در امورات و زندگی شخصی افراد اشتباه گرفته نشود. سعی کنید رفتارتان به گونه ای باشد که دیگران احساس نکنند حریم شخصی آنها توسط شما مورد تهدید قرار گرفته است.

اگر امتیازتان 5 تا 8 است: میزان کنجکاوی شما در حد میانه است، شما دوست دارید بدانید در اطرافتان چه می گذرد، اما همیشه هم برای دستیابی به اطلاعات خودتان را به زحمت نمی اندازید، مگر اینکه آن اطلاعات ارزش تلاش کردن و سختی کشیدن را داشته باشند.

اگر امتیازتان 4 و کمتر است: میزان کنجکاوی شما در حد اندک است، شما فرد کنجکاوی نیستید. شاید آنقدر در زندگی شخصی و کاری، خودتان را سرگرم کرده اید که دیگر فرصتی برای کنجکاوی بیشتر ندارید، شما علاقه چندانی ندارید که بدانید در زندگی دیگران چه می گذرد، به حریم شخصی و زندگی خصوصی افراد بسیار احترام می گذارید و گاهی به وقایع و آنچه در زندگی اطرافیانتان می گذرد، بی توجه هستید. گاهی این بی توجهی شما به این دلیل است که ارتباطات خوبی با دیگران ندارید و فقط سرگرم زندگی خودتان هستید.

تفسیر و تحلیل

کنجکاوی یک حس ذاتی در وجود انسان است، حتی پاسخ دادن به سوالات این آزمون نیز یکی از نشانه های همین کنجکاوی است! شاید خودمان از این حس درونی خیلی اطلاع نداشته باشیم اما فردی که کنجکاوی بالایی دارد برای دستیابی به اطلاعات مورد توجهش بسیار تلاش می کند و اگر نتواند به آنها دست یابد، کلافه و معذب می شود و این حالات تنها زمانی فروکش می کنند که او به اطلاعات مورد نظرش برسد.

کنجکاوی، حسی است که حتی در حیوانات نیز می توان آن را دید، دانشمندان در آزمایش هایی که روی حیوانات انجام دادند، متوجه شدند میمون ها وقتی در برابر یک جعبه خالی قرار می گیرند و با آزمون و خطا متوجه می شوند، می توانند در جعبه را باز کرده و گاهی داخل جعبه خوراکی و وسائل مختلف پیدا کنند. پس از انجام آزمایشات بعدی حتی اگر پاداشی دریافت نمی کردند، باز هم در جعبه های مختلف را باز می کردند تا ببینند داخل آن چه چیزی قرار گرفته است.

انسان ها به مسانل مختلفی کنجکاو می شوند؛ به انسان های دیگر، به طبیعت و حتی به خودشان، اما گاهی اوقات این حس بسیار مفید، به ضرر افراد تمام می شود. این حس در صورتی که به شیوه درستی کنترل و مدیریت نشود، می تواند ارتباطات میان افراد را به تباهی بکشاند. اما اینکه بتوان فاصله میان حس کنجکاوی مثبت و منفی را به درستی تعیین کرد کار بسیار دشواری است. چون گاهی مرز میان این دو به باریکی یک تار مو است. همچنین بسیاری اوقات بین کنجکاوی و شکاک بودن نیز مرزی به باریکی یک تار مو قرار می گیرد، بسیاری اوقات نمی توان به درستی تشخیص داد که کدام کنجکاوی بوده و کدام سوء ظن و شک است. اگر در سوالات این آزمون دقت کنید نیز متوجه می شوید برخی از سوالات بیشتر به سوء ظن و شک نزدیک هستند تا کنجکاوی.

اگر شما امتیازات بالایی در این آزمون کسب کرده اید، باید گاهی از خودتان بپرسید پشت این حس نیاز به دانستن و کسب آگاهی در مورد مسائل مختلف چه چیزی نهفته شده است؟ آیا این حس به دلیل اعتماد نکردن به دیگران است؟ از طرف دیگر، اگر امتیازتان بسیار کم بوده است، شاید بهتر باشد کمی بیشتر خودتان را مورد ارزیابی قرار دهید. ارتباط تان با دیگران و میزان وابستگی خود را بررسی کنید. سعی کنید ارتباط تان با دیگران را افزایش دهید، کمی بیشتر به مسائل دیگران توجه کنید تا آنها نیز متوجه شوند که مایل به برقراری ارتباط با آنها هستید و با این روش می خواهید علاقه خود را به داشتن ارتباطی صمیمی تر با آنها نشان دهید. برای شروع می توانید با آنها در مورد احساسات و علایق تان صحبت کنید تا آنها نیز بیشتر از خود به شما بگویند و شما نیز ارتباطات جدید و شیرین تری را تجربه کنید.

منابع

آزمون روانشناسی «چقدر کنجکاو هستیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا تست روانشناسی مجله موفقیت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا