استفاده هوشمندانه از زبان بدن توسط الکساندریا اوکازیو کورتز

در ابتدای شیوع ویروس کرونا در آمریکا الکساندریا اوکازیو کورتز سخنرانی قرایی در صحن کنگره آمریکا انجام داد که در شبکه های اجتماعی بسیار وایرال شد.

یک روز جمعه، کورتز پشت میکروفون قرار گرفت و خطاب به نمایندگان کنگره و همکارانش با لحنی بسیار قاطع هشدار داد که باید خطر ویروس کرونا جدی گرفته شود. او تمام تلاشش را در این سخنرانی بکار گرفت تا کلمات و سخنش تاثیرگذار باشد.

تصویر نماینده زن جوان سی ساله ای پشت میکروفون کنگره آمریکا در حالی که انگشت اشاره اش را به هوا بلند کرده و پا بر زمین می کوبد باعث شد سخنانش بیش از آنچه که تصور می شد تاثیرگذار باشد. پتی وود کارشناس زبان بدن در گفتگویی با مجله بیزینس اینسایدر در خصوص این سخنرانی گفته است: «او از آنچه امکانش وجود داشت انجام داد تا قدرتمند به نظر برسد.»

کورتز نماینده ناحیه 14 نیویورک در کنگره است. ناحیه ای که بسیار بیشتر از نواحی دیگر آمریکا از شیوع کرونا آسیب دیده است.

کمبود دستگاه های تنفس مصنوعی و قحطی تجهیزات حفاظتی نظیر ماسک، گان پزشکی و عینک های مخصوص موجب شد هم مردم این ناحیه و هم کادر پزشکی جان خود را از دست بدهند. اینجا بود که کورتز یک تنه وارد شده و به دفاع از مردم و کادر پزشکی ناحیه 14 نیویورک پرداخت. البته او تنها چهره سیاسی نبود که نسبت به نحوه برخورد دولت آمریکا با کرونا اعتراض کرد. هی لی استیونز، نماینده جمهوری خواه میشیگان نیز زبان به اعتراض گشود و سخنانی تندی در اعتراض به سیاست های کاخ سفید ایراد کرد.

در نهایت کورتز و استیونز با همکاری هم علیه لایحه ای که با هدف کمک به صنایع بزرگ طرح شده بود اعتراض کردند. آنها معتقد بودند کارگران باید در اولویت قرار گیرند نه صاحبان صنایع بزرگ. در نهایت این لایحه در کنگره تصویب شد. از اینجا بود که کورتز فریاد اعتراض خود را بلند کرد. این اعتراض های کورتز در سراسر آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفت اما چطور؟

پتی وود در گفتگو با بیزنیس اینسایدر سعی کرده شیوه سخنرانی کورتز را تحلیل کند که در ادامه شما می توانید شرح آن را مطالعه نمایید.

ژست های بزرگ و تاثیرگذار

وود معتقد است ژست های کورتز هنگام سخنرانی بسیار غیر معمول بوده تا جایی که می توان گفت این ژست ها در حقیقت تاثیرگذار بوده اند. کورتز با بلند کردن دستانش در حالی که کف دستش را رو به بیننده می گیرد و انگشتانش را از هم باز می کند می خواهد تاکید کند موضوعی که درباره اش صحبت می کند تا چه اندازه مهم است. او قصد دارد به همکارانش هشدار دهد که با دقت به سخنانش گوش دهند.

او با بیان عبارت «چشمان تان را خوب باز کنید»، توجهات را به سمت خود جلب می کند. وود معتقد است کمتر زنی چنین ژست هایی به خود می گیرد و این نوع ژست گرفتن بیشتر شبیه بازی کردن روی صحنه است. وود می گوید: «حرکات کورتز بزرگنمایی بود که او بوسیله آن می خواست بگوید تا چه اندازه به فکر مسائل مهم است و نیاز است همه برای درک این مسائل چشمان شان را خوب باز کنند.»

حرکت دست ها

کورتز در آغاز سخنرانی دستانش را در مقابل خود می گیرد. او دستانش را به گونه ای می گیرد که نشان می دهد چقدر اعتماد به نفس دارد. وود می گوید: «او دستانش را به آرامی به هم می کوبد تا احساساتش را نشان دهد و این نمایش، احساسات کورتز را به سرعت به بیننده منتقل می کند. او حتی در بعضی مواقع برای اینکه نشان دهد آنقدر عصبانی است که می خواهد جیغ بکشد، دستانش را به هم می کوبد.»

انگشت اشاره

کورتز بسیار هوشمندانه از انگشتان اشاره خود استفاده می کند. برای مثال زمانی که می خواهد بگوید مردم حوزه نمایندگی اش بیشترین آسیب را از کرونا دیده اند، همزمان با ادای جمله «بیشترین آسیب را دیده اند»، انگشت اشاره خود را به سمت خودش می گیرد. به این ترتیب می خواهد بگوید که از مردمش جدا نیست و خود را از آنها می داند و هر آسیبی که آنها ببینند آن آسیب به او هم رسیده است. به این ترتیب با مردم حوزه نمایندگی اش همدردی و همراهی می کند یا وقتی می خواهد آمار کشته ها را اعلام کند انگشت اشاره اش را به سمت بالا گرفته و لحن اش را عصبانی می کند. وقتی هم که می خواهد از اقدامات دولت انتقاد کند انگشت اشاره اش را به شکل هشدار آمیزی به سمت جماعت نمایندگان حاضر در صحن کنگره می گیرد.

ابراز احساسات تقلیل گرایانه

وقتی کورتز می خواهد درباره لوایح کمکی دولت برای صنایع بزرگ سخن بگوید، لحن سخنش را به گونه ای تنظیم می کند که گویی می خواهد این اقدام را تقلیل داده و بی ارزشی آن را به بیننده منتقل کند و وقتی می خواهد از فداکاری کادر درمان سخن گفته و امید را به جامعه تزریق کند، لحن سخنانش را با شور و حرارت تلفیق می کند، بدن و دستانش را به حرکت وا می دارد.

پا کوبیدن

وود می گوید وقتی والدین پاهایشان را بر زمین می کوبند می خواهند قدرت شان را به رخ فرزندان شان بکشند. کورتز هم وقتی می خواهد اقدامات دولت نظیر لایحه کمکی را به بی اهمیت نشان دهد، همزمان با گفتن کلمه «شرم آور است»، پایش را بر زمین می کوبد. به این ترتیب کورتز می خواهد نشان دهد که لایحه کمکی دولت پشیزی ارزش ندارد و هیچ کمکی به بهبود وضع نخواهد کرد.

عملکرد کلی

کورتز در این سخنرانی تنها یک دقیقه و 30 ثانیه صحبت کرد. پتی وود در گفتگو با بیزنیس اینسایدر می گوید سخنرانی کورتز دو دستاورد مهم برای او و طرفدارانش در سراسر آمریکا داشت. نخست اینکه این سخنرانی خشم کورتز را از وضع موجود به وضوح نشان داد اما در بخش دوم این سخنرانی نشان داد که او به اندازه قدرتمند است و این خشم موجب خستگی و ناامید شدنش نخواهد شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استفاده هوشمندانه از زبان بدن توسط الکساندریا اوکازیو کورتز»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا