7 مهارت کلیدی برای رشد کاریزما

زمانی که شما بتوانید تاثیر مثبت و متداومی روی اطرفیان تان بگذارید، دنیا به آئینه شما تبدیل می شود. خبر خوب این است که این استعداد تاثیرگذار، که آن را به نام کاریزما می شناسیم، قابل یادگیری است.

به یاد داشته باشید که هر کسی داستانی دارد. تصور کنید که وارد اتاقی می شوید که در آن مهمانی، همایش یا کنفرانسی برپا است. اتاقی که صد نفر در سنین 30 یا 40 سال در آن حضور دارند، بطورکلی به معنای 3000 یا 4000 سال اطلاعات و بینش است. خب تصور کنید تا آخر شب بتوانید با تمام افراد داخل اتاق ملاقات کنید. چقدر داستان ها، درس ها و موقعیت هایی که از این همکلامی حاصل می شوند، خارق العاده خواهند بود.

این تنها مثالی برای تغییر دیدگاه در هنگام ملاقات با افراد جدید بود. مشکل اینجا است که بیشتر مردم فکر می کنند اعتماد به نفس کافی برای ایجاد ارتباط با بقیه را ندارند؛ زیرا مهارت های برقراری رابطه و ایجاد تاثیری بلندمدت را نیاموخته اند.

خب چه می شد اگر می توانستید خودتان را به نحوی بالا بکشید که هر زمان وارد هر جایی شُدید، مثمر ثمر باشید؟ چه می شد اگر می توانستید سطح کاریزمای خود را همیشه بالا نگه دارید؟ این کار امکانپذیر است. در این مقاله شما می توانید 7 مهارت کلیدی برای افزایش سطح اثرگذاری بر اطرافیان را بیاموزید تا بتوانید تاثیری مثبت و طولانی روی دیگران بگذارید.

1) هوشیار باشید.

زمانی که با کسی صحبت می کنید باید هوشیار باشید، یعنی باید حضور کامل داشته باشید. اگر دارید با شخصی به صورت دو نفره صحبت می کنید، باید این حس را به او القا کنید که انگار او تنها شخصی است که در اتاق حضور دارد. اگر به صورت گروهی صحبت می کنید، حس اهمیت را به گوینده القا کنید. اگر شما فرد گوینده هستید، در زمان صحبت کردن حواستان به تمام افراد گروه باشد. به همه نگاه کنید و با تمام افراد ارتباط چشمی داشته باشید.

این موضوع واقعاً تاثیر شما در گروه را تغییر می دهد. شما متوجه تغییر بزرگی در مکالمات خواهید شد و تاثیری طولانی مدت بر افراد بیشتری (نه فقط یک یا دو نفر) می گذارید.

2) باهوش و تند و تیز باشید.

اگر شما فردی کاریزماتیک باشید، معمولاً دچار استرس کمتری می شوید و استرس زدا و جذاب هستید. منظور از جذاب، زیبایی چهره نیست. بلکه به این معنا است که شما به خودتان می رسید، لبخند می زنید و می دانید که چگونه بدون افراط خوب به نظر برسید. این کاریزما است. کاریزما ژنتیکی نیست، بلکه از رفتارهای آموخته شده ایجاد می شود.

بسیاری از مدیران به دلیل محکم ایستادن، داشتن اعتقاد راسخ به خودشان، علاقه شان به یادگیری و رشد و الهام بخشی و تاثیرگذاری بر دیگران افرادی کاریزماتیک در نظر گرفته می شوند.

3) به خاطر داشته باشید و تکرار کنید.

زمانی که شما بتوانید نام دیگران را تکرار یا در هنگام صحبت کردن از آن استفاده کنید، از روشی برای تعریف از آنها بدون کلمات چاپلوسانه استفاده کرده اید. آنها واقعاً این موضوع که شما نام شان را به خاطر سپرده اید، تحسین می کنند؛ چون این کار به آنها احساس خاص بودن می دهد.

همیشه در زمان ملاقات ها، اول خودتان را معرفی کنید و سپس نام آنها را بپرسید. زمانی که طرف مقابل خود را معرفی کرد، یکبار دیگر نام او را تکرار و سپس در ذهن خود چند بار تکرارش کنید. نام او را در طول مکالمه تکرار کنید. این روشی عالی برای بخاطر سپردن نام افراد است.

4) روی زبان بدن دیگرتان تسلط پیدا کنید.

نکته بعدی کاریزما توجه به زبان بدن تان است. زبان بدن سطح اعتماد به نفس را به شدت افزایش می دهد. زبان بدن زبانی است که هر ملیتی متوجه آن می شود. زمانی که با دیگران صحبت می کنید، مردم بطور ناخودآگاه حرکات بدن و حالات چهره تان را می خوانند؛ بنابراین اگر حالتی مطمئن داشته و واقعاً شاد و مثبت باشید، از نظر دیگران فردی کاریزماتیک خواهید بود. اگر محکم و به حالت سوپرمن یا یک سوپر قهرمان بایستید، چانه تان را رو به بالا بگیرید، پاهایتان به اندازه عرض شانه باز باشند، دستان تان را به کمر بزنید و چند دقیقه به آسمان نگاه کنید، از لحاظ علمی ثابت شده است که حالت تان را تغییر و سطح اعتماد به نفس تان را افزایش می دهد.

اعتماد به نفس بخش مهمی در کاریزما محسوب می شود. مردم شما را به خاطر اعتماد به نفس تان ستایش می کنند. چون معمولاً بیشتر مردم با داشتن اعتماد به نفس مشکل دارند. پس این موضوع را به خاطر داشته باشید بدن تان از ذهن شما تبعیت می کند. بدن شما ناخودآگاه عمل می کند. به همین دلیل است که مردم چیزهایی مانند دمای هوا یا احساسات را تصور می کنند و واقعاً نیز آن را حس می کنند، حتی اگر در واقعیت این اتفاق نیفتد. بنابراین اکنون دانستن این که چه احساسی دارید، می تواند بر حالت چهره و زبان بدن تان تاثیر بگذارد. پس بهتر نیست که تصور کنید اعتماد به نفس فوق العاده ای دارید؟

5) چشمان تان همه چیز را می گوید.

اگر بتوانید ارتباط چشمی خوبی برقرار سازید، مردم در شما حس اعتماد به نفس را خواهند دید. اما افراط نکنید و به کسی زل نزنید. اگر در ابتدا برقراری ارتباط چشمی برایتان سخت است، به بین دو چشمان فرد، یعنی بالاترین نقطه بینی او نگاه کنید. با اینکار این گونه به نظر می رسد که به چشمان او نگاه می کنید.

6) شکایت بس است!

نکته کلیدی دیگر این است که از مکالمات منفی دوری کنید. هر روز سعی کنید که شکایت نکنید. مکالمه را مثبت نگه دارید. حتی اگر با شخص منفی بافی صحبت می کنید نیز سعی کنید تاثیر مثبتی روی او بگذارید. زمانی که آنها به شما فکر کنند، از شما و حرف هایتان به عنوان یک تجربه مثبت یاد خواهند کرد. مکالمات را به جهتی هدایت کنید. بدین گونه اطرافیان متوجه می شوند که شما حالت استاندارد را تعیین می کنید و فقط و فقط انتظار مکالمه ای مثبت دارید، نه چیز دیگری.

7) حرف های خوب پیش می روند.

واقعاً از مردم تعریف کنید. این کار نیازمند تمرین است. بیشتر مردم به جزئیات توجه نمی کنند و به همین دلیل فرصت تعریف کردن از دیگران را از دست می دهند. به همین دلیل است که وقتی از کسی تعریف می کنید، واقعاً به چشم می آید. فراموش نکنید که در هنگام صحبت کردن با استفاده از زبان بدن و حالات چهره توصیفی تر عمل کنید. بدین گونه وقتی چیزی را تعریف می کنید، تصویر بهتری به نمایش می گذارید. به این صورت از مردم می خواهید در روزی که مکالمات طولانی و خسته کننده با دیگران داشته اند، شما، ماجراها و صحبت هایتان را به خوبی به یاد آورند.

خب الان شما موضوعات خوبی خوانده اید که می توانید برای رشد کاریزما روی آنها کار کنید. اگر بتوانید این کارها را تمرین کنید، تاثیر زیادی روی دیگران خواهید داشت و خواهید توانست در راهی رقابت مندانه تر قدم بگذارید. قدرت زیادی در کاریزما نهفته است. به یاد داشته باشید، کاریزما انتقال دهنده اشتیاق است. این به معنای داشتن اشتیاق، انرژی و روحیه و به اشتراک گذاری آن با دیگران برای داشتن احساساتی یکسان است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «7 مهارت کلیدی برای رشد کاریزما»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، ترجمه، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله جوئل براون، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا