استفاده از گوشی تلفن همراه در پمپ بنزین باعث آتش‌سوزی می‌شود؟

با اینکه ممکن است در بیشتر پمپ بنزین‌ها تابلوی صحبت کردن با تلفن ممنوع! را ببینیم و داستان‌هایی هم درباره آتش‌سوزی چند پمپ بنزین در اثر استفاده از گوشی تلفن همراه (موبایل) شنیده باشیم. اما بر اساس گزارش موسسه تجهیزات نفتی (Petroleum Equipment Institute) مورد مستندی وجود ندارد که نشان بدهد گوشی تلفن همراه می‌تواند منجر به آتش‌سوزی در پمپ بنزین شود. حتی عده‌ای هم کوشیده‌اند این موضوع را آزمایش کنند و با استفاده از تلفن همراه در پمپ بنزین، درستی یا نادرستی این ادعاها را بسنجند.

اما چه چیزی باعث شده است این تصور پدید بیاید که پمپ بنزین‌ها و گوشی‌های همراه دشمن یکدیگرند؟

شاید مهم‌ترین عامل، ترس از الکتریسیته ساکن باشد. در واقع با اینکه ارتباط مستقیمی بین گوشی‌های هوشمند و آتش‌سوزی در پمپ بنزین‌ها کشف نشده، اما مشخص شده است که الکتریسیته ساکن می‌تواند عامل آتش‌سوزی باشد. هنگام بنزین زدن، بخار بنزین زیادی در اطراف نازل بنزین و حتی داخل باک وجود دارد و الکتریسیته ساکن می‌تواند به راحتی این گاز را مشتعل کند. آتش گرفتن این گاز هم می‌تواند به نوبه خود باعث انفجار منبع بنزین اتومبیل و پمپ بنزین شود.

به همین خاطر توصیه می‌شود که تا پایان سوخت‌گیری اتومبیل خارج از آن بمانید و از رفتن به داخل اتومبیل و خارج شدن هنگام سوخت‌گیری، خودداری کنید. چون این کار ممکن است باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در لباس شما شود و قوس الکتریکی حاصل از تخلیه این الکتریسیته، پمپ بنزین را به آتش بکشد. البته همچنان بهتر است تابلوی استفاده از تلفن همراه ممنوع! را جدی بگیرید و در پمپ بنزین از گوشی تلفن استفاده نکنید تا حواس‌تان پرت نشود.

منابع

  1. Verizon
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا