آیا ماهی ها می توانند بشنوند؟

ما صدای ماهی ها را نمی شنویم، ولی آنها می توانند صدای ما را بشنوند. ماهی ها حس شنوایی خوبی دارند. آنها دارای یک جفت گوش می باشند. گوش انسان دارای سه قسمت است که عبارتند از: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. ولی ماهی ها فقط گوش داخلی دارند.

در هر طرف سر ماهی، سوراخ های ریزی وجود دارد که به گوش داخلی منتهی می شوند. از آنجا که ماهی گوش خارجی ندارد تا صداها را جمع آوری و هدایت کند، کارآیی گوش هایش به اندازه گوش انسان نیست. ولی ماهی ها برای جمع آوری ارتعاشات اصوات در آب، روش های منحصر به خود را دارند.

ماهی ها دارای اندام حسی خاصی هستند که به آن خط جانبی می گویند. این اندام با حس شنوایی رابطه نزدیکی دارد. خط جانبی عبارت است از یک ردیف پولک های گود افتاده که در طرفین بدن ماهی قرار دارند. فرو رفتگی این پولک ها به لوله ای منتهی می شود که از سر تا دُم ماهی امتداد یافته است. گیرنده های حسی که در داخل این لوله واقع هستند، می توانند ارتعاشات ضعیف را در آب حس کنند.

این اندام حسی به ماهی امکان می دهد تا از تمامی آنچه که در اطراف رخ می دهد، آگاه شود. به این ترتیب ماهی می تواند جنبش یک مگس در سطح آب یا ارتعاشات ناشی از حرکت یک ماهی دیگر را حس کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا ماهی ها می توانند بشنوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا