استتار چیست؟

استتار، انطباق یا سازگاری بسیاری از جانوران با محیط زیست است، طوری که دیدن شان دشوار می شود. بعضی جانوران خود را از دید دشمنان شان مخفی می کنند و بعضی نیز از چشم شکارشان پنهان می شوند. استتار معمولاً با رنگ ها و طرح های خاص همراه است تا جانوران با زمینه محیطی که در آن به سر می برند در هم آمیزند و توجه را جلب نکنند.

بسیاری از کرم های حشرات، سبز رنگ هستند و به دشواری روی برگ ها دیده می شوند. بسیاری از بیدها که روی تنه درختان استراحت می کنند، روی بال هایشان، طرح هایی شبیه به پوست تنه درخت دارند. حتی جانوران بزرگ نظیر آهو نیز از استتار بهره می گیرند. پشت این جانوران تیره و زیر شکم آنها معمولاً روشن است. به این ترتیب، سایه های ایجاد شده بوسیله پرتوهای خورشید، خنثی می شوند و جانور تخت و خوابیده به نظر می رسد و با زمینه یکی می شود.

آفتاب پرست ها، ماهی های تخت و شاه میگوها، رنگ خود را تغییر می دهند تا با زمینه های مختلف هماهنگ شوند. حشره های عصا ریخت، از استتار کامل تری برخوردار هستند و واقعاً به شاخه های درخت شباهت دارند. این نوع استتار را تشابه حفاظتی می نامند. دشمنان، این جانوران را می بینند، اما فریب می خورند و به آنها توجهی نمی کنند.

انسان ها نیز از استتار استفاده می کنند. به عنوان مثال در جنگ جهانی دوم بدنه بعضی کشتی ها را به شکل نوارهای نامنظم رنگ آمیزی می کردند تا خطوط آنها با آب دریا در هم آمیزند و قابل تشخیص نباشند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استتار چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا