زردپی آشیل در کدام قسمت بدن قرار دارد؟

تاندون یا زردپی رشته سفید و محکمی است که ماهیچه را به استخوان متصل می کند و در تمام قسمت های بدن ما یافت می شود. زردپی آشیل، پشت قوزک پا قرار دارد. زردپی آشیل عضلات پشت ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند و یکی از قوی ترین زردپی های بدن محسوب می شود.

نام این زردپی، ریشه در افسانه آشیل دارد، قهرمان یونانی که به دلیل اصابت تیری به پشت پاشنه پایش کشته شد.

زردپی آشیل ممکن است بر اثر حرکت شَدید رو به بالای پا یا در اثر ضربه به پشت ساق، هنگامی که عضلات ساق پا منقبض است، پاره شود. عموماً افرادی که بیش از 30 سال سن دارند و در آن دسته از مسابقات ورزشی رقابت می کنند که دویدن قسمت لاینفک فعالیت ها است، از این عارضه رنج می برند.

پارگی کامل اغلب با درد بسیار شَدید و ناگهانی همراه است و فرد قادر به کشیدن پا یا ایستادن روی پنجه ها نمی باشد. هرچه سریع تر باید مقداری یخ در پشت قوزک پا گذاشت و آن را بالا گرفت و بی حرکت نگه داشت. حتی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد تا زردپی ها را بخیه بزنند.

قبل از شروع تدریجی حرکات کششی و تمرینات قدرتی شخص باید دو ماه روی پای آسیب دیده اش فشار وارد نکند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «زردپی آشیل در کدام قسمت بدن قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا