6 اشتباه درباره تغذیه گربه

غذا دادن به گربه یکی از کارهای پایه ای است که به نظر نمی رسد دشوار باشد. شما فقط غذای گربه را از فروشگاه حیوانات خانگی خریداری کرده و آن را در ظرف غذای گربه قرار می دهید. درست است؟ خب؛ مسئله کمی پیچیده تر است. گربه ها دارای نیازهای غذایی بخصوصی هستند که حتی به جای قرار گرفتن ظرف غذایشان هم مربوط است.

اگر به گربه تان اشتباه غذا دهید، می تواند به چاقی یا مشکلات رفتاری منجر شود. در این مقاله شما می توانید با 6 اشتباه در غذا دادن به گربه ها آشنا شوید که برای سلامتی و شادی گربه تان مفید خواهد بود.

1) فکر کنید گربه تان بیش از حد نمی خورد.

به عنوان یک عاشق حیوان، شما احتمالاً با این مفهوم آشنا هستید که سگ ها اشتهایی بی پایان دارند، اما گربه ها فریبنده تر هستند و تمایل ندارند بجنگند. کارشناسان، با این حال می گویند همیشه اینطور نیست. شایعه ای وجود دارد که گربه ها فقط اندازه نیازشان می خورند، اما درست نیست. متاسفانه بسیاری از گربه ها خیلی شکمو هستند.

بسیاری از مردم بدون محدودیت به گربه هایشان غذا می دهند که این خودش عامل پُرخوری است. ما انتظار داریم حیوانات خانگی خودشان آگاه باشند چقدر بخورند اما این حتی در انسان ها هم عملی نیست چه برسد به حیوانات خانگی. راه حل چیست؟ گربه تان را آزاد نگذارید که هر چقدر خواست بخورد و حواس تان به میزان غذای مصرفی اش باشد. هر روز مقدار مشخصی غذا به گربه تان بدهید و دو بار در روز به میزان کافی برایش غذا بگذارید.

2) وعده غذایی خانگی

اگر بطور منظم برای خودتان غذا می پزید، یک ظرف غذای اضافی برای حیوان خانگی تان به نظر طبیعی است. در نهایت، می خواهید بهترین ها را برای گربه دوست داشتنی خود فراهم و فکر کنید یک وعده غذایی که در خانه تهیه شده برای او بسیار سالم است. این ممکن است درست باشد؛ به شرطی که بعضی دستورالعمل ها را دنبال کنید.

این رژیم ها اغلب کمبود ویتامین ها و مواد مغذی کلیدی دارند. رژیم های خام می توانند در اسیدهای حیوانی حیاتی مثل تائورین کمبود داشته باشند و منجر به بیماری های قلبی شوند. مشاوره با دامپزشک یا متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند یک دستورالعمل متعادل برای گربه تان درست کنید.

3) بی توجهی به محیط غذا خوردن گربه تان

شما احتمالاً هنگام انتخاب جایی برای ظرف غذا و کاسه آب گربه تان اطمینان حاصل کرده اید که کاسه زیر دست و پا نباشد، اما گربه تان چه فکری درباره آن مکان می کند؟

اگر ظرف غذای گربه تان را جایی نزدیک به ظرف دستشویی ای بگذارید، احتمالاً برای گربه تان اذیت کننده است و جلوی غذا خوردنش را می گیرد. گربه ها درباره مسائل بهداشتی بسیار حساس هستند. کاسه غذا و آب را هم همیشه تمیز نگه دارید.

4) دادن مقدار غذای اشتباه

اینکه گربه تان هر روز به چه میزان غذا نیاز دارد ممکن است کمی پیچیده باشد و بسیاری از مردم به سادگی به توصیه های تولیدکنندگان مواد غذایی برای حیوان خانگی عمل می کنند. با این حال، این دستورالعمل های عمومی ممکن است برای گربه شما مناسب نباشد.

هر چند که بهترین الگو مقدار مصرف غذا، استفاده از جدول غذایی پشت بسته است، اگر راجع به میزان کالری مطمئن نیستید با دامپزشک تان مشورت کنید.

5) دادن بیش از حد تشویقی

حیوانات خانگی هم مانند انسان ها از گرفتن تشویقی برای کار خوب خوشحال می شوند. اما بسیاری از آنها می توانند به رژیم غذایی نامتعادل و چاقی در گربه ها منجر شوند. به یاد داشته باشید که تمام تشویقی ها کالری دارند و بیشتر آنها کامل و متعادل نیستند. اکثر متخصصان توصیه می کنند تشویقی ها از 5 تا 10 درصد مصرف کالری روزانه گربه تجاوز نکند.

6) تبعیت نکردن از رژیم غذایی درست برای وزن کم کردن

چاقی یک بیماری همه گیر در گربه ها است. صاحبان خوش شانس خواهند بود اگر گربه ای داشته باشند که متابولیسم بالایی داشته باشد اما اکثر گربه ها اینطور نیستند. گربه های عقیم شده متابولیسم پایین تری نسبت به گربه های معمولی دارند و گربه های خانگی کالری کمتری نسبت به گربه های خیابانی می سوزانند.

هنگامی که دامپزشک تان متوجه می شود گربه تان اضافه وزن دارد، مهم است که این مسئله را حل کنید. بسیاری از صاحبان گربه ها این مسئله را نادیده می گیرند. در عوض، اطمینان حاصل کنید که گربه شما به اندازه کافی فعالیت بدنی و مهم تر از همه، رژیم غذایی مناسبی دارد. دامپزشک می تواند یک رژیم غذایی کاهش وزن را توصیه کند که کالری مصرفی گربه را کاهش دهد اما هنوز مواد مغذی را که نیاز دارد، فراهم نماید.

بعضی از مردم انتظار دارند وزن گربه شان کم شود و فقط غذای آنها را بطور منظم و مقادیر کمتری می دهند که می تواند موفق هم باشد، اما هنگامی که غذا را بیش از حد محدود کنید، شما نه تنها کالری ها را محدود کرده اید، بلکه مواد مغذی مورد نیاز را هم محدود می کنید. مهم است در حالی که کالری ها را پایین آورده اید، مواد مغذی را فراهم کنید. هر گونه تغییر در رژیم گربه خود را با دامپزشکش در میان بگذارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «6 اشتباه درباره تغذیه گربه»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت PET MD، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا