علت چنگ زدن و گاز گرفتن گربه من چیست؟

اصلاً برایمان جالب نیست که وقتی از سر کار به خانه بر می گردیم یا روی کاناپه با آرامش نشسته ایم با پریدن گربه و چنگ و گاز او مواجه شویم. هم از چنگ زدن و گاز گرفتن گربه در حال درد کشیدن هستیم هم عاشق او هستیم و نمی دانیم که چطور به این خشونت واکنش نشان دهیم. هر چند که اولین واکنش ما معمولاً جیغ کشیدن است.

چرا گربه من نسبت به انسان خشن است؟

علت های متعددی وجود که گربه با انسان خشن رفتار می کند. قبل از هر چیز باید گفت که بچه گربه ای که مادرش هنوز او را کاملاً از شیر نگرفته است از نظر احساسی بسیار شکننده تر و حساس تر است. آستانه تحمل او بسیار محدود است. از شیر گرفتن کامل بچه گربه به او اجازه می دهد تا بتواند شدت گاز و چنگ را کنترل نماید. اگر برای بچه گربه هایی که کاملاً از شیر گرفته نشده اند، با دست با آنها بازی کنیم، احتمال چنگ زدن و گاز گرفتن خیلی زیاد است. حتی اگر بچه گربه کاملاً هم از شیر گرفته شده باشد ممکن است عادت های بدی را از طریق بازی بدست بیاورد.

زمانی که گربه کوچک است، بسیار شیرین و جذاب است که بازی کردن او را با دستمان می بینیم. اما زمانی که بچه گربه بزرگ می شود و این عادت را همچنان حفظ می کند و نمی داند چه زمانی خوشحالی خود را متعادل کند و دست را چنگ می اندازد، آن زمان است که مشکل ایجاد می شود.

علت های دیگری نیز علاوه بر از شیر گرفتن زودرس و عادت های بد بازی کردن هم وجود دارد. در صورت وجود استرس، ناراحتی و ناامیدی نیز گربه خشن می شود. باید مشکلات سلامتی را نیز در نظر گرفت. بهتر است قبل از هر چیز گربه را نزد دامپزشک ببرید تا متوجه شوید که مشکل فیزیولوژیک برای رفتارهای خشونت آمیز گربه وجود ندارد.

در تمامی موارد باید به خاطر داشته باشید که گربه هیچگاه به دنبال انتقام گرفتن یا آزار دادن شما نیست. این رفتار به او کمک می کند تا خود را از تنش هایی که برای او به وجود آمده رها کند.

در چه موقعیت هایی گربه خشن می شود؟

می توان خشونت گربه را در شرایط مختلف مشاهده کرد. بیشترین زمانی که گربه در آن عصبانی و خشن است، زمانی است که به آرامی روی زانوهایتان خوابیده است و در حال نوازش شدن است که ناگهان دست تان را گاز می گیرد. چرا؟ دلیل آن ساده است زیرا متوجه علائم او نشده اید.

او به آرامی روی پای شما نشسته بود، خر خر می کرد و دست شما را لیس می زد. همه چیز نشان می داد که عاشق این وضعیت است. ولی در حقیقت نه. گربه علائم نارضایتی را نشان می دهد: خر خر می کند، گوش هایش می چرخد، سرش می چرخد، دست تان را لیس می زند، دمش را تکان می دهد، کمرش را به پشت خم می کند و پایش را به عقب می دهد. همه این علائم نشان می دهد که گربه می خواهد نوازش را متوقف کنید.

گربه تمامی علائم نارضایتی را به زبان خودش نشان داده است و زمانی که نوازش کردن را قطع نکنید شروع به گاز گرفتن یا چنگ زدن می کند. اگر این کار چند بار تکرار شود و نتوانید به خوبی متوجه علائم نارضایتی او شوید، گربه به چنگ زدن و گاز گرفتن عادت می کند.

مورد دیگر زمانی است که مثلاً از سر کار برگشته اید یا تمام روز را پشت کامپیوتر گذرانده اید و یک دفعه می بینید که گربه روی کمرتان، در آغوش تان یا روی پاهایتان پریده است. گربه هیچکدام از این کارها را به صورت از پیش برنامه ریزی شده انجام نداده است. این احتمال وجود دارد که گربه حوصله اش سر رفته باشد. تمام روز را تنها بوده است؟ اسباب بازی هایش کم بوده است؟ انگیزه کمی داشته است؟ ممنوعیت های زیادی برایش تعریف شده است؟ تنبیه شده است؟ عوامل زیادی وجود دارد که گربه را بی حوصله می کند و گربه با چنگ و گاز فشارهای عصبی اش را نشان می دهد.

مشکل آنجا است که متاسفانه اکثر افراد واکنش بدی به این رفتار گربه نشان می دهند و او را سرزنش می کنند. گربه هم دوباره همین رفتار را ادامه می دهد و در نتیجه ارتباط گربه با صاحبش ارتباطی خشن می شود. این احتمال وجود دارد که گربه خشونت را از جانب شما حس کند و در نتیجه تصمیم بگیرد که او همیشه اول حمله کند.

برای جلوگیری از گاز گرفتن گربه چه کار کنیم؟

در درجه اول، توصیه ما به افرادی است که هنوز گربه ای را به سرپرستی نگرفته اند این است که هرگز با دست با گربه بازی نکنید. چوب بازی با گربه تهیه کنید تا دست تان از او دور باشد.

اگر گربه ناگهان دست تان را گاز گرفت یا چنگ انداخت، تنها کافی است بگویید: «آی» و دست تان را بکشید. اگر گربه این کار را تکرار کرد باید صبور باشید و به گربه به مرور زمان آموزش دهید که دست تان شکار او نیست. هرگز نباید گربه را سرزنش کنید زیرا فقط باعث استرس بیشتر او می شوید و در نتیجه گربه این کار را دوباره ادامه می دهد.

نسبت به علائمی که گربه نشان می دهد هوشیار باشید تا به درخواست های گربه به درستی پاسخ بدهید. به محض دیدن علائم ناراحتی، نوازش کردن را متوقف کنید. گربه ای که به او احترام گذاشته می شود، گربه ای آرام است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «علت چنگ زدن و گاز گرفتن گربه من چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله مجله رام، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا