آیا گربه سیاه بدشگون است؟

برخی از مردم تصور می کنند که گربه های سیاه، شوم هستند. آنها دیدن گربه سیاه را بدشگون می دانند. آیا می دانید چرا مردم در مورد گربه ها، خصوصاً گربه های سیاه، چنین تصوراتی دارند؟

در واقع این موضوع حقیقت ندارد؛ اما افراد خرافاتی گربه ها را بد یُمن می دانند. ریشه این خرافه به هزاران سال پیش باز می گردد.

مصریان باستان، گربه را موجودی مقدس می دانستند و آن را پرستش می کردند. یکی از الهه های آنها سری به شکل گربه داشت. مصریان اعتقاد داشتند که این الهه، نُه جان دارد. وقتی گربه سیاهی می مرد، مصریان آن را به دقت مومیایی می کردند. بقایای هزاران گربه سیاه مومیایی شده در یکی از گورستان های مصر باستان کشف شده است. به این ترتیب در آن دوران به خاطر این اعتقادات کشتن گربه، مخصوصاً گربه سیاه، گناه بزرگی بود. اگر کسی گربه ای را می کشت، به مرگ محکوم می شد. به همین جهت مردم با دیدن گربه سیاه به شدت احساس وحشت می کردند.

در قرون وسطی ساحران و جادوگران از جمجمه گربه های سیاه، داروهای جادویی می ساختند. در نتیجه، بتدریج این تصور در میان مردم شکل گرفت که گربه، موجودی شوم و بد یمن است.

واقعیت این است که هیچ گربه ای شوم نیست. گربه، حیوانی خانگی و آرام است. این جانور در حدود 5000 سال پیش اهلی شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا گربه سیاه بدشگون است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا