5 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می پرسند

یکی از فلسفه های زندگی بیل گیتس اهمیت سوال پرسیدن و سنجش خود است. «اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد، آیا کارهایی را که برای امروز در نظر گرفته ام، انجام می دهم یا خیر؟» موفق ترین افراد جهان این توانایی را دارند که بطور منظم و به شکل بی طرفانه ای مهارت ها، اقدامات و میزان پیشرفت شان به سوی اهداف را بسنجند و سوالاتی از خود بپرسند.

آنها خود را به خواب نمی زنند، بلکه به شکلی فعال در مورد کارهایی که هر روز انجام می دهد، فکر می کنند. اما سوال پرسیدن از خود به معنای نقد کردن خود نیست، بلکه فقط باید وضعیت، اهداف خود و اقداماتی را که در راه رسیدن به این اهداف انجام می دهید، مورد سنجش قرار دهید. این تمرینی است که به شما کمک می کند بهتر فکر کنید و در زندگی شخصی و حرفه ای به موفقیت بیشتری برسید.

در این مقاله شما می توانید با 5 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می پرسند، آشنا شوید.

1) آیا در حیطه کاری درستی مشغول به فعالیت هستم؟

اگر نسبت به کاری که انجام می دهید، شور و شوقی نداشته باشید، دیگر انگیزه ای نیز برای غلبه بر مشکلات و موانعی که زندگی بر سر راه موفقیت تان قرار می دهد، نخواهید داشت و حتی اگر در ابتدای راه نسبت به کارتان علاقه بسیاری داشته اید، ممکن است به مرور زمان این علاقه کم رنگ شده یا از بین رفته باشد. به همین خاطر بسیار مهم است که بطور مرتب خودتان، علایق تان و انگیزه تان برای ادامه راه را بسنجید. اگر احساس می کنید دیگر علاقه ای در وجودتان نیست و دارید از کاری که انجام می دهید خسته می شوید، شاید تغییری کوچک یا بزرگ بتواند شور و شوق تازه ای در کسب و کارتان ایجاد کند. اگر در حیطه کاری مناسب و مورد علاقه تان مشغول به فعالیت باشید، این اشتیاق در نهایت شما را به موفقیت خواهد رساند.

2) آیا از اشتباهاتم درس می گیرم؟

بیشتر الگوهای موفقیت شامل چندین شکست نیز می شوند. این کاملاً طبیعی است. با این حال نکته مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیرید و دیگر مرتکب اشتباهات قبلی نشوید. زمانی که به مانعی برخورد می کنید، زمان بگذارید و ارزیابی کنید که چرا به این مشکل دچار شده اید، چه چیزی باید تغییر کند و چگونه می توانید از به وقوع پیوستن دوباره این مشکل در آینده جلوگیری کنید. سعی کنید از هر اشتباهی که در طول مسیر موفقیت مرتکب می شوید، درس بگیرید.

3) آیا من بطور مرتب بالاتر از حد انتظار ظاهر می شوم؟

موفقیت به معنای رکورد زدن و سپس تا آخر عمر به خود افتخار کردن نیست. مطمئن باشید افرادی که در حیطه کاری خود به بالاترین سطح موفقیت رسیده اند، همواره بالاتر از حد انتظار ظاهر شده اند و سعی بر این داشته اند که رکورد خودشان را نیز جابجا کنند. شما باید همیشه اهداف جدید و شجاعانه تری را برای خود تدارک ببینید و سعی کنید به آنها برسید؛ به این شکل انگیزه تان را همیشه حفظ خواهید کرد و در مسیر موفقیت گام خواهید برداشت. مرزهای موفقیت را درنوردید و غیر ممکن ها را ممکن سازید.

4) برنامه عمل من چیست؟

زمانی که دارید خود را به چالش می کشید، باید این را نیز در نظر داشته باشید که استراتژی ها و برنامه عمل مناسبی برای ادامه مسیر و غلبه بر مشکلات داشته باشید تا میزان بهره وری و دقت عمل تان همواره در سطح بالایی قرار داشته باشد. اگر می خواهید سریع تر و بهتر کار کنید، باید برنامه ها و فرآیندهایی ترتیب دهید که به شما اجازه کار سریع تر و بهتر بدهند. بنشینید و برنامه ای کامل برای ادامه مسیرتان بچینید. برای اتفاقات غیر منتظره و میانبرها هم جای خالی بگذارید؛ همین ها هستند که چیزهای جدیدی به شما یاد می دهند و باعث رشدتان می شوند.

5) آیا من هنوز باور دارم که می توانم اینکار را انجام دهم؟

مهم ترین عامل موفقیت، باور خودتان و هدفی است که دنبال می کنید. اگر به خودتان اعتقاد نداشته باشید، بزرگترین جاه طلبی ها نیز هیچ فایده ای نخواهند داشت. نگاهی به آئینه بیندازید و از خودتان بپرسید که آیا علاقه و انگیزه تان با هدفی که در سر دارید، همخوانی دارد یا خیر. مهارت ها و توانایی های شما فقط می توانند شما را تا نیمی از مسیر جلو ببرند. اگر باور نداشته باشید که می توانید کاری را انجام دهید، به سختی خواهید توانست دیگران را نیز به انجام اینکار متقاعد کنید. قبل از اینکه از دیگران توقع داشته باشید برایتان کاری انجام دهند، در ابتدا باید خودتان را باور کنید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «5 سوالی که افراد موفق هر روز از خود می پرسند»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا