10 گام برای ماهر شدن و تسلط در هر کاری

من در راه اولین سخنرانی عمومی ام، در یک کوچه، بالا آوردم.

وقتی که بالاخره در مقابل 50 نفر شنونده ایستادم، از اضطراب داشتم عرق می ریختم. 10 دقیقه اول با لکنت حرف می زدم. به سختی می توانستم مطالبی را که می خواستم بگویم به یاد بیاورم. به یاد دارم آنجا ایستاده بودم و داستانی را که خیلی برایم اهمیت داشت را تعریف می کردم، در حالی که در همان زمان متوجه شدم که ذهن خود من است که مرا ترسانده، از تصور اینکه همه فکر می کنند احمق هستم.

به زمان حال بر می گردم. من برای 60000 نفر روی صحنه، در همایش ها و سالن های مراسم هتل ها در سال 2017 صحبت کردم. ویدیوهایی سخنرانی من بیش از 200 ملیون بار به صورت آنلاین دیده شده است.

به وضوح چیزی در زندگی من تغییر کرد.

چگونه وقتی که هیچ توانایی ای نداریم به استاد شدن و تسلط در مهارت می رسیم؟ فقط صرف کردن ساعت ها در کار نیست، بلکه نوع درست تمرین و تحت نظر داشتن پیشرفت تان در طول مسیر، مهم است. به نظر می آید هر مهارتی را می توان از طریق راهی که من به آن تسلط پیش رونده می گویم، به سرعت بدست آورد.

در این مقاله شما می توانید با 10 گام برای تسلط پیش رونده که من دنبال کردم تا سخنرانی عمومی را یاد بگیرم، آشنا شوید.

1) مهارتی را که می خواهید در آن ماهر شوید، مشخص کنید.

تمرکزتان را محدود کنید. من بطور مشخص، تسلط در سخنرانی را انتخاب کردم.

2) در مسیر بهبود آن مهارت، برای خود اهداف دوره ای تعیین کنید.

هدف من، سخنرانی 60 دقیقه ای بدون هیچگونه نوشته ای بود. با یک خلاصه کامل شروع کردم. سپس رسید به فقط یک صفحه از نوشته ها و بعد از آن نیز 5 کلمه کلیدی. بعد از 10 سخنرانی به صفر نوشته رسید.

3) در این مسیر، سطح بالایی از احساسات را ضمیمه کنید.

من همواره به خودم یادآوری می کردم که چرا مهم بود به خوبی صحبت کنم.

4) عوامل مهم و حیاتی برای موفقیت را تشخیص بدهید و نقاط قوت خود را در آن موارد بهبود ببخشید.

من متوجه شده بودم که مهم ترین بخش های یک سخنرانی عالی، تعدادی داستان احساسی، سه نکته آموزنده واضح و یک دعوت با انگیزه برای حرکت هستند. من این عناصر را تمرین کردم و سعی نکردم چیز دیگری را امتحان کنم.

5) تصوری را بسازید که به وضوح نشان دهد که موفقیت و شکست به چه صورت اند.

هر روز صبح تا یک سال، بیدار دراز می کشیدم و خودم را تصور می کردم که یک سخنرانی قوی ارائه می دهم. خوب و بد را تصور می کردم و اینکه چگونه می توانم بهتر بشوم.

6) تمرین های چالش برانگیزی را که توسط متخصصان نوشته شده را برای خود برنامه ریزی کنید.

من مربی ای نداشتم، پس کتاب هایی را که توسط خبره های سخنرانی عمومی نوشته شده بود مطالعه می کردم و به گونه ای تمرین می کردم که انگار آنها به من آموخته بودند.

7) موفقیت خود را اندازه گیری کنید و بازخورد آن را دریافت نمایید.

بعد از هر تمرین، می نوشتم که چه چیزی حس خوبی می دهد و چه چیزی را دوست نداشتم و اینکه چگونه می توانم پیشرفت کنم. سپس سخنرانی های مجانی برای دوستانم و در سازمان های غیرانتفاعی انجام می دادم تا بیشتر تمرین کرده باشم.

8) یادگیری تان را با معاشرت با دیگران تمرین یا رقابت کنید.

با اینکه آماده نبودم اما کلاسی در مبحث مناظره برداشتم که بتوانم صحبت کردن با دیگران را تمرین کنم و همچنین رقابت کنم. دانستن اینکه چه کسی در مناظره برنده می شد به من کمک می کرد که جلوتر تشخیص بدهم که روی چه چیزهایی باید کار کنم.

9) بطور منظم، هدف های بالاتری را برای خود تعیین کنید تا مدام پیشرفت نمایید.

من برای خودم هدف می گذاشتم تا برای 100 نفر سخنرانی کنم، سپس 1000 و بعد 10000. همینطور این هدف را نیز می گذاشتم تا لطیفه های بیشتری بگویم و به خودم اجازه بدهم که روی صحنه گریه کنم.

10) چیزهایی را که آموختید، به دیگران یاد دهید.

بطور مداوم سخنران های جدید را تعلیم می دادم و درس سخنرانی عمومی را در دانشکده تدریس می کردم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «10 گام برای ماهر شدن و تسلط در هر کاری»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله Brendon Burchard در مجله Success ترجمه شده توسط الناز کلاهی زنوزی به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا