چگونه جاه طلب باشیم و به اهداف خود برسیم؟

ممکن است که اهداف بزرگی در سر داشته باشید اما سطح انرژی تان در حد یک فشفشه باشد تا موشک. در این شرایط که باید آماده شروع جهش باشید، یا انگیزه ندارید و یا توان لازم برای بلند شدن ندارید. حتی شاید هم نمی توانید روی هدف متمرکز شوید.

خب، قطعاً یک جای کار ایراد دارد. شاید بد نباشد برنامه چهار هفته ای که توسط دوره آنلاین مجله ریسرو ارائه شده است را امتحان کنید.

در این مقاله شما می توانید ماجرای واقعی یکی از شرکت کنندگان در این دوره آنلاین را مطالعه کنید.

اخیراً برای بازسازی عمده خانه برنامه ریزی می کنم، یک پروژه عکاسی دارم که نسبت به آغاز کردن آن ناامید هستم و می خواهم پیش از تعطیلات ایتالیایی صحبت کردنم را بهتر کنم. جای تعجب نیست که هرگز کاری را تمام نمی کنم. به همین خاطر تصمیم گرفتم که یک برنامه چهار هفته ای را پیگیری کنم. قطعاً یک برنامه یک ماهه زمان زیادی نمی گیرد اما اگر جوابگو باشد؛ وای! به امتحان کردنش می ارزد.

هفته اول
لازم نبود نگران باشم، مدت کوتاهی بعد از شروع ویدئوی روز اول، مشاورم به نگرانی من اشاره کرد. او گفت که: «شکوفا شدن و رشد کردن در شرایط موجود (حال) است.» به عبارت دیگر صبر کردن برای شرایط ایده آل بی معنا است، باید زندگی ای که می خواهی را اینجا و اکنون بسازی. مشاورم می گوید یکی از بزرگترین مسائل درباره تعیین هدف این است که ما غالباً تمام انرژی مان را در یک حوزه متمرکز و به قیمت هر چیز دیگری اختصاص می دهیم.

او می گوید: «زندگی ترکیبی از کنش، آرامش و لذت بردن از هر دو آنها است» و اینکه «هرچه روی بوم می کشید آنچه از زندگی تجربه می کنید، خواهد بود.»

در میانه دوره یک جدول یا سیستمی هوشمندانه برای ردیابی هدف بر اساس دیداری قوی وجود دارد. بهترین توصیف برای آن تقویم ظهوری برای همه اهداف و پروژه های شما است. معمولاً با شنیدن واژه سیستم احساس می کنم باید چرت بزنم و همچنین به تقویم و دفتر خاطرات روزانه آلرژی دارم. من از لیست های انجام کار متنفرم.

وقتی مشاورم می گوید قرار است از ماژیک های رنگارنگ «های لایت» استفاده کنیم حالم بهتر می شود. وقتی می گوید باید یک هدف اصلی را انتخاب کنیم اما می توانیم دو یا سه هدف کوچک را هم داشته باشیم، حتی خوشحال تر هم می شوم. ایده اصلی این است که ما روی جدول همه کارهای انجام دادنی را در زندگی مان برجسته می کنیم و بعد انجام دادنی هایی که مربوط به رویاهای زیبا و اهداف شخصی مان هستند را نشان می دهیم.

تصمیم گرفتم که سلامتی را هدف اصلی ام قرار دهم و بعد هدف های کوچکتر بازسازی خانه، عکاسی و یادگیری زبان ایتالیایی را اضافه کنم. مشاورم قصد دارد برای برقرار کردن تعادل میان خانه و کار و میان فعالیت هایی که انرژی صرف و فعالیت هایی که آن را تولید می کنند، تلاش کنم.

با ماژیک های رنگی، جدولم را که پُر از اهداف کوچک است همانطور که مشاورم توصیه کرده، پُر می کنم. شروع پروژه عکاسی، برنامه ریختن برای بهبود وضعیت خانه و تمرین ایتالیایی، این سه خانه را در جدول می نویسم. هیجان هفت روز آینده را با گذراندن درس های روزانه مشاورم می گذرانم.

هفته دوم
ایده جدول این است که پس از پایان هر کار، آن را در جدول رنگ کنی. با فرا رسیدن هفته دوم باید با این حقیقت ناراحت کننده روبرو می شدم. جایی برای پنهان کردن در این سیستم وجود نداشت. بله من همه انجام دادنی ها، مدیریت زندگی ام، روابط اجتماعی و خانوادگی ام را انجام داده بودم. اما رویاهای آینده ام چطور؟ یکی کپی از مجله اینتریورز خریده بودم و یک اپلیکیشن آموزش زبان دانلود و تلاش کرده بودم چیزهای سوخاری نخورم که هیچکدام موثر نبود. مشکل کجا بود؟

جزئیات اصلی که جا مانده بودند این بود که هر هدف کوچک باید در هر دوره محدود و انجام دادنی می بود. 10 دقیقه ای یا چهار ساعته؟ تمرین ایتالیایی و شروع پروژه زبان ایتالیایی، زیادی مبهم بودند. مشاورم می گوید: «با کوچکتر کردن کارها، احساس سازنده بودن در ما بیشتر می شود.» باید هر هدف را به هدف های کوچکتر تقسیم کنیم تا اعمال کاملی باشند. «انجام دادن این کار به این معنا است که شما سریع تر کارهایتان را انجام می دهید و همچنین کارهای متنوعی برای انجام دادن دارید چرا که ذهن برای از نو شارژ شدن به آن نیاز دارد. بنابراین از این اندیشه که در حال انجام کاری هستید که بیش از انتظارمان زمان می برد اجتناب می کنید.»

من از نو شروع کردم. 7 مربع از خانه های جدول را برای 30 دقیقه پیاده روی در روز، یک مربع برای خرید آنلاین میوه و سبزیجات و یک مربع برای سر زدن به فروشگاه محلی سلامتی برای راهنمایی گرفتن درباره مکمل های غذایی در نظر گرفتم. برای پروژه عکاسی ام تصمیم گرفتم اول لیستی از مکان ها درست کنم. برای ایتالیایی، کارهای انجام دادنی هفته ام گذراندن تست اپلیکیشن دولینگو است تا سطحم را مشخص کنم و بعد از آن هر روز صبح یک درس را بگذرانم. علاوه بر اینها مواردی درباره نو کردن خانه ام هم مشخص کردم.

هفته سوم
در پایان هفته دوم پیشرفت بسیار خوبی داشتم. با این حال مشاورم توصیه می کند به بخش هایی که تغییر نکرده اند توجه کنیم. خدای من، در بخش تغییرات خانه هیچ پیشرفتی نداشته ام. مشاورم می گوید: «بسیاری از ما برای انجام دادن هر کاری زمان را بین 60 تا 70 درصد کمتر برآورد می کنیم. این بدین معنا است بطور متوسط برای شش یا هفت کار در لیست کارهای انجام دادنی زمانی نخواهیم داشت.» من هم به این دام افتاده بودم. یکی از کارها باید قربانی می شد و بازسازی کردن خانه همان کار بود. یکی از تمرین های مشاورم تحلیل سطح انرژی خود است. من می دانم که موسیقی تا اندازه زیادی به من انگیزه می دهد. اخبار ناراحت کننده را قطع می کنم و در عوض به پادکست ها گوش می دهم. این خرد کردن کارهای بزرگ نتیجه بخش بود و اکنون احساس خوشایندی دارم. مشتاقانه انتظار رنگ کردن مربع های کوچک پیاده روی روزانه و درس های ایتالیایی را می کشم و همین برای ادامه دادن برنامه به من انگیزه می دهد.

هفته چهارم
در پایان تحت تاثیر اینکه چقدر هفته های پُر باری داشته ام قرار گرفتم. متعهد شدن به انجام کارهای کوچک ظاهراً بی معنا و پیگیری پیشرفتم به من انگیزه داد که کارهای بیشتری را به پایان برسانم. حالا 20 درصد زبان ایتالیایی می دانم. در سه نقطه از لندن عکاسی کرده ام و پیاده روی رفتن به یک عادت بدل شده است. مهم تر از همه حالا انرژی بیشتری دارم. به تعویق انداختن را در گذشته جا گذاشتم. چطور؟ با یک تقویم تصویری از چیزهایی که می خواهم در هفته انجام بدهم، جایی برای وعده دروغ «بعداً انجامش می دهم» باقی نگذاشته است. اما شاید بزرگترین درس برای من این بود که فهمیدم تعهد داشتن به یک برنامه و ادامه دادن آن تنها راه قطعی تحقق یافتن رویاهای خلاقانه است.

ایده های خوب و تعهد به یک هدف موفقیت به بار می آورد. البته هر فردی نسخه شخصی خودش را از موفقیت دارد، اما اگر دیگران توانسته اند، شما هم می توانید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه جاه طلب باشیم و به اهداف خود برسیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا