کدام شامپو و نرم کننده مو مناسب شما است؟

تبلیغات
  • موهایتان صاف است یا فر؟
  • آیا موهایتان وزوزی است؟
  • آیا موهای خود را رنگ می کنید؟

در نظر داشته باشید که لازم است برای هر نوع مو از شامپوی خاصی استفاده شود. شامپوهای مختلف، ویژگی ها و مزایای گوناگونی دارند، بنابراین برای داشتن موهایی شاداب و درخشان، لازم است شامپویی که استفاده می کنید متناسب با نوع و ویژگی های موهایتان باشد.

شستن موها، یکی از فعالیت های روزمره است. شامپو زدن، آبکشی کردن، استفاده از نرم کننده، خشک کردن موها با حوله یا سشوار، کارهایی است که تقریباً هر روز انجام می دهید. در این مقاله شما می توانید با روش و نکات صحیح شستن موها آشنا شوید.

شامپو مناسب موهای شما چیست؟
آسان ترین راه برای یافتن شامپوی مناسب، این است که به برچسب روی شامپوها مانند شامپوی مناسب موهای خشک، چرب، نرم یا فر دقت کنید.

  • موهای نرم: اگر موهای شما نرم است، آنها را با شامپوهای حجم دهنده بشویید که مقداری پُرتر به نظر بیایند.
  • موهای فر: برای جلوگیری از فری زیاد موها، آسیب دیدن و خشکی آنها، باید از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید چرا که تا حد زیادی می توانند خشکی موها را برطرف کنند.
  • موهای خشک: اگر به دنبال شامپویی برای افزایش رطوبت موها هستید، باید شامپویی انتخاب کنید که روغن نارگیل، روغن های آووکادو، هسته انگور و آرگان، جزء موادی باشند که در تولید آن بکار رفته اند. این مواد، از بهترین نرم کننده های مو هستند.
  • موهای چرب: شامپوی مخصوص موهای چرب را خریداری کنید. اما توجه داشته باشید که نباید شامپوهای مرطوب کننده یا نرم کننده برای موهای چرب استفاده کنید، چرا که نیازی نیست رطوبت بیشتری را به موهای چرب خود اضافه کنید.
  • موهای رنگ شده: باید شامپوی مخصوص موهای رنگ شده را انتخاب کنید که رنگ و های لایت موهای شما را از بین نبرد.

اگر موهای سرتان شوره می زند، می توانید از شامپوهای ضدشوره که حاوی موادی مانند کتوکونازول، پریتیون روی یا سولفات سلنیوم هستند، برای شستشوی موهای خود استفاده کنید. ممکن است برخی از افراد تصور کنند شوره، همان پوست خشک شده سر هست، اما در واقع آنها نتیجه رشد نوعی قارچ روی پوست سر انسان هستند و این قارچ ها در افرادی که پوست سرشان نسبت به سایرین، چرب تر است، شایع تر می باشند و موجب ایجاد پوسته های ریزی در سطح پوست سر آنها می شود.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

آیا استفاده از نرم کننده ها ضروری است؟
برای حفظ رطوبت موها، بهتر است هر موقع که موهای خود را می شویید، از نرم کننده استفده کنید. نرم کننده ها، باعث می شوند موهای شما صاف تر و لطیف تر شوند، به علاوه آنها باعث می شوند موهایتان راحت تر حالت بگیرند. همچنین نرم کننده ها به آبرسانی موهای خشک و آسیب دیده کمک می کنند.

نکته: امروزه، شامپوهای مرطوب کننده و نیز شامپوهای دو در یک، هر دو کار را انجام می دهند.

آیا لازم است موها هر روز شسته شوند؟
بسیاری از افراد، عادت دارند هر روز موهای خود را بشویند، اما ممکن است شما نیازی به این کار نداشته باشید.

سه یا چهار بار شستن موها در هفته، کافی است. شستن زیاد موها باعث از بین بردن چربی طبیعی پوست سر می شود، در صورتی که چربی، ذاتاً ماده بد و مضری نیست و به تولید بافت موها کمک می کند.

اگر موهایتان چرب است، شاید لازم باشد هر روز یا حداکثر یک روز در میان موهای خود را بشویید. در حالی که افرادی با موهای خشک، کمتر از این میزان، نیاز به شستشوی موهای خود دارند، بنابراین لازم است برنامه ای برای شستشوی موهای خود دنبال کنید که متناسب با نوع موهایتان باشد.

شستن موها
برای شستشوی موها، مقداری شامپو به اندازه یک سکه کوچک را کف دست ریخته و با مالش کف دست ها به یکدیگر، شامپو را به حالت کف در آورید. سپس به آرامی از فرق سر به سمت عقب، موها را به شامپو آغشته کرده و ماساژ دهید. توجه داشته باشید که نباید موقع شامپو زدن موها، با نوک انگشتان پوست سر را بسایید.

برای استفاده از نرم کننده، آن را در کف دست های خود ریخته و دست ها را به هم مالش دهید. سپس از انتهای موها شروع کرده و آنها را به نرم کننده آغشته کنید.

موهای نزدیک پوست سر، به میزان کافی چربی دریافت می کنند، اما موهایی که از پوست سر فاصله دارند، سریع تر خشک می شوند. بنابراین لازم است برای مرطوب نگه داشتن آنها، از نرم کننده به روشی که بیان شد، استفاده کنید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «کدام شامپو و نرم کننده مو مناسب شما است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا