فیلرها: پُر کننده چین و چروک

پوست، به کمک سه ماده اصلی کلاژن، اسید هیالورونیک و الاستین، استحکام و لطافت خود را حفظ می کند. این ترکیبات شیمیایی، برای ایجاد یک شبکه توری اسفنجی و محکم در زیر سطح پوست، با یکدیگر ترکیب شده اند. با افزایش سن و ضعیف شدن ساختار زیرین پوست، سطح پوست، حالت و کیفیت خود را از دست می دهد. تزریق فیلرهای آرایشی، به پُر شدن فضاهای خالی در این شبکه مشبک کمک می کند. بنابراین پوست محکم تر و نرم تر شده و جوان تر به نظر خواهد رسید.

کلاژن، قدیمی ترین و بهترین فیلر آرایشی است. البته محصولات جدیدتر و مناسب تر نیز اکنون در دسترس هستند، اما به هر حال هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. در این مقاله شما می توانید با کاربرد فیلرها به عنوان پُر کننده چین و چروک پوست آشنا شوید.

کلاژن چیست؟

کلاژن، یکی از بخش های کلیدی و اساسی پوست است. این ماده، شبکه ای از فیبرها را در داخل پوست تشکیل می دهد و به شکل یک چهارچوب عمل می کند. در پوست افراد جوان، چهارچوب کلاژن، صحیح و سالم است و به همین دلیل، پوست آنها حالت مرطوب و ارتجاعی دارد. با گذشت زمان، با از بین رفتن لایه محافظ کلاژن، ساختار محافظ پوست ضعیف شده و حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

وقتی از عضلات صورت خود استفاده می کنید، می خندید، اخم می کنید یا حالت چشم های خود را تغییر می دهید، در واقع حالت های درونی خود را به نمایش می گذارید و این طبیعی است؛ اما در حقیقت، به کلاژن داخل پوست فشار وارد می کند. با گذشت زمان، فشارهای وارد شده به پوست افزایش یافته و باعث ایجاد خط ها و چین و چروک هایی روی صورت، می شود.

فیلرهای اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک، یکی از بخش های طبیعی پوست است. با افزایش سن، میزان این ماده در پوست شما کاهش می یابد. فیلرهای اسید هیالورونیک موادی هستند که بطور طبیعی، در بدن افراد ساخته شده و به پوست، حجم و حالت پُری می دهند. تزریق اسید هیالورونیک، فضاهای بین کلاژن و فیبرهای الاستین داخل پوست را پُر می کند و باعث می شود حجم طبیعی پوست که با افزایش سن از بین رفته، بازیابی شود.

تزریق این ماده، هیچگونه خطری از لحاظ ایجاد عفونت ندارد، اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب، لازم است درمان تکرار شود. به علاوه، اسید هیالورونیک، آب را به خود جذب کرده و به این ترتیب باعث ایجاد حالت پُری پوست در محل تزریق فیلر می شود.

برخی از ترکیبات فیلرهای اسید هیالورونیک، متراکم تر هستند و می توانند حجم و ساختار قابل توجهی را برای پوست ایجاد کنند. سایر انواع آن، کم تراکم و نازکتر هستند و می توانند بطور پیوسته در پوست جریان پیدا کنند.

ژوویدرم، که نوعی فیلر اسید هیالورونیک است، دوام بیشتری داشته و بیش از 12 ماه، حالت خود را در پوست حفظ می کند و در عین حال کمترین میزان آسیب و تورم را برای پوست ایجاد می کند.

چگونه می توان فهمید که به تزریق فیلر نیاز است؟

قبل از تزریق فیلر، لازم است که شما و پزشک تان در مورد هدف از انجام اینکار، با یکدیگر صحبت کنید. به علاوه لازم است که در مورد تاریخچه پزشکی، بخش های که نیاز به درمان دارند و نتایج مورد انتظار، گفتگو کنید.

چه تعداد فیلر چین و چروک مورد نیاز است؟

تعداد فیلرها به نوع فیلری که استفاده می شود، بستگی دارد. کلاژن تزریق شده (جایگزین شده) نیز کم کم فرم و حالت خود را از دست می دهد و نهایتاً از بین می رود. شاید لازم باشد به منظور حفظ تاثیرات نرم کنندگی فیلر، دو تا چهار مرتبه در سال تزریق شود. فیلرهای اسید هیالورونیکِ کم تراکم، بسته به نوع محصول و محل تزریق، حدود 3 تا 9 ماه تاثیرگذار خواهند بود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «فیلرها: پُر کننده چین و چروک»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه مجله سلام سلامت، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا