آیا موبایل های انعطاف پذیر به زودی روانه بازار می شوند؟

انعطاف پذیری در دنیای تلفن های همراه چیز جدیدی نیست. با این حال وقتی چندی پیش مدیر عامل سامسونگ بدون مقدمه گفت که دیگر وقت آن رسیده که تلفن های انعطاف پذیر روانه بازار شوند، به این شایعه قوت داد که شاید به زودی باید منتظر عرضه نوعی موبایل منعطف باشیم؛ موبایلی که عرضه آن می تواند با سرعتی باور نکردنی دنیای تلفن های هوشمند امروزی را از اساس متحول کند. اما فعلاً در مورد موبایل های انعطاف پذیر چه می دانیم و ماجرای آنها دقیقاً از چه قرار است؟

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، زمزمه های توسعه موبایل های انعطاف پذیر مدت ها است که در دنیای تلفن های هوشمند وجود داشته است. حتی در نقطه اوج این رقابت، شرکت هایی مانند سامسونگ و LG موبایل های موربی را عرضه کردند که قرار بود تا حدی از انعطاف پذیری نمایشگر را به نمایش بگذارند. با این حال آنچه این روزها می شنویم با یک مثال به ظاهر ضمنی شروع شد.

ماجرا از این قرار بود که سامسونگ در جریان انتشار گزارش مالی سه ماهه چهارم خود گفت که ما به تلاش خود برای توسعه تلفن های همراه متنوع از طریق استفاده از تکنولوژی های مدرن مثل نمایشگرهای OLED انعطاف پذیر ادامه خواهیم داد. این اشاره مقدمه تولید دور جدیدی از گمانه زنی ها بود. تا اینکه همین چند وقت پیش هم DJ Koh مدیر بخش موبایل این شرکت رسماً تایید کرد این شرکت در جریان کنفرانس توسعه دهندگان خود در نوامبر امسال قصد دارد موبایل تاشو خود را معرفی کند. این اظهارنظر به شایعه ای قدیمی دامن زد که مدت ها بود در قالب طرح گوشی همراه گلکسی ایکس وجود داشت؛ تلفن همراهی تاشو که معرف نسل جدید موبایل های هوشمند خواهد بود.

در حقیقت سامسونگ در این سال ها خیلی هم بیکار نبوده، پتنت های ثبت شده (طرح اختراع و ابداعات) این شرکت در دو سال گذشته به وضوح نشانگر آن است که در حال کار روی گونه های مختلفی از تلفن های تاشو و منعطف بوده است. اما این موضوع فقط به این شرکت محدود نیست. چندی پیش طرح اختراعی متعلق به شرکت LG هم منتشر شد که تلفن همراه انعطاف پذیری را که می توانست با باز شدن به یک تبلت تبدیل شود، نشان می داد.

تا کی منتظر باشیم؟

همانطور که می شود انتظار داشت شرکت های کره ای سامسونگ و LG در کنار غول چینی BOE بازیگران اصلی میدان تکنولوژی تلفن های منعطف هستند. باقی رقبا حتی بازیگران بزرگی مانند اپل عموماً رویکرد محتاطانه تری دارند؛ یعنی فعلاً منتظر می مانند تا ببینند چه می شود. از این میان هر دو شرکت کره ای اشاره شده همین حالا در دنیای دیجیتال اصلی ترین توسعه دهندگان تکنولوژی نمایشگرهای OLED هستند. هر دو هم پیش از این شانس خود را برای ساخت موبایل های شبه انعطاف پذیر در قالب LG Flex و Samsung Galaxy Edge و همچنین Galaxy Round آزموده اند؛ تلفن هایی که به وضوح تاثیر چشمگیری بر پرچمداران بعدی این شرکت ها داشتند.

در دنیای تکنولوژی اگر بخواهیم آنچه را که تا الان دیده ایم ملاک قضاوت قرار دهیم در حقیقت LG حتی از سامسونگ هم یک قدم جلوتر است. این شرکت در جریان نمایشگاه CES گذشته، از یک نمایشگر 65 اینچی OLED لوله شونده رونمایی کرد. به علاوه در چند سال گذشته، سرمایه بسیار هنگفتی را صرف توسعه دایره نمایشگرهای انعطاف پذیر خود کرده است. تولید این نمایشگرها از نوامبر 2018 شروع می شود و تا دسامبر روانه بازار خواهند شد. می توان پیش بینی کرد که این محصول فعلاً به صورت محدود و برای سنجش مشتریان روانه بازار شود.

پروفسور روئل ورتگال (Roel Vertegaal) که دو سال پیش با توسعه پیش نمونه طرح تلفن انعطاف پذیر ReFlex در دانشگاه کویینز کانادا به شهرت فراوانی رسید، می گوید: «بر اساس آنچه از پیش اعلام شده، سامسونگ تا سال 2019 موبایل انعطاف پذیری را روانه بازار خواهد کرد. در نتیجه کاملاً ممکن است که معرفی آن حتی زودتر از این رخ دهد. با این حال شخصاً فکر می کنم این موضوع به خاطر برخی مشکلات با اندکی تاخیر مواجه خواهد شد و حتی تا 2020 هم طول خواهد کشید. چیز دیگری هم که من فکر می کنم رخ دهد این است که آنها احتمالاً اول تلفنی تاشو را به نمایش خواهند گذاشت و سپس از تلفنی واقعاً انعطاف پذیر رونمایی خواهند کرد.»

تا جایی که ما می دانیم سامسونگ از سال 2011 در حال کار روی ایده موبایل های انعطاف پذیر است؛ طرحی که در سال 2013 منجر به معرفی تلفن Galaxy Round با نمایشگر مورب، سپس سری تلفن های Galaxy Edge در سال 2015 و در نهایت نمایشگرهای لوله شونده در قالب پروژه Valley شد؛ پروژه ای که در حقیقت همان موبایل افسانه ای گلکسی ایکس است.

تلفن های انعطاف پذیر اصلاً به چه درد می خورد؟

با وجودی که پیش از آنکه شاهد معرفی تلفن های انعطاف پذیر واقعی باشیم، احتمالاً اول نسل جدید موبایل های تاشونده را خواهیم دید، مزایای متعدد چنین موبایل هایی حتی نمونه های اولیه و ساده آنها بسیار قابل تامل خواهند بود. یک نمایشگر انعطاف پذیر اساساً نسبت به صفحات نمایشگر امروزی مقاوم تر است و آسیب پذیری کمتری دارد.

ورتگال می گوید که تلفن های انعطاف پذیر ساخته می شوند تا در برابر فشار مقاوم باشند؛ مانند وقتی که در جیب شما در اثر نشستن یا جابجایی تحت فشار قرار می گیرند. به علاوه آنها سبک تر هم خواهند بود. ضمناً در برابر زمین خوردن هم می توانند مقاومت بیشتری داشته باشند و از ضربات سخت تری جان سالم به در ببرند. در عین حال نمایشگرهای انعطاف پذیر از نظر اقتصادی هم ارزان تر تمام خواهند شد.

ایان واتلی مدیر طراحی شرکت seymourpowell، با این دیدگاه موافق است که نمایشگرهای انعطاف پذیر دوام بیشتری دارند، خصوصاً که وقتی ناخواسته رها می شوند به راحتی نمی شکنند. همین موضوع هم برای انقلابی خواندن آنها کافی است. در واقع به محض آنکه تکنولوژی آنقدر پیشرفت کند که بتوانیم بوردهای سخت دیجیتالی را با مدارهای پرینت شده انعطاف پذیر جایگزین کنیم، شرایط برای چنین تحولی کاملاً آماده می شود.

چه مشکلاتی پیش روی نمایشگرهای انعطاف پذیر است؟

روئل ورتگال می گوید در حال حاضر برای ساختن یک تلفن کاملاً انعطاف پذیر با چند مشکل مواجهیم. بزرگترین این مشکلات آن است که همه قطعات چنین تلفنی یا باید انعطاف پذیر باشند یا اینکه بتوان آنها را به صورت قطعات کوچک جدا از هم سوار کرد. برای یک نمایشگر تاشو که قرار است فشار جمع و باز شدن مداوم را تحمل کند، نیاز به موادی مقاوم داریم؛ موادی مانند پلیمرهای هیبریدی که همین حالا هم سامسونگ از آنها استفاده می کند. روئل ورتگال می گوید چالش بعدی در طراحی این تلفن ها، لایه لمسی نمایشگر است که باید بتواند در برابر فشار تا شدن دوام بیاورد. بیشتر نمایشگرهای لمسی از ایندیم قلع اکسید (اختصاراً ITO) که چندان انعطاف پذیر نیستند، ساخته می شوند.

در نتیجه یک نمایشگر انعطاف پذیر نیازمند استفاده از موادی جدید و انعطاف پذیر است. شاید گرافین و نانوسیم های نقره انتخاب خوبی برای این منظور باشند. در هر حال نسل اول این نمایشگرها همچنان با محدودیت های انعطاف پذیری مواجه خواهند بود.

منابع

خبر علمی «آیا موبایل های انعطاف پذیر به زودی روانه بازار می شوند؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید)، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا