چرا مجسمه آزادی ساخته شد؟

مجسمه آزادی (Statue of Liberty) یکی از مرتفع ترین مجسمه های جهان است که به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکا توسط فرانسویان به این کشور اهدا شد. این مجسمه در جزیره ای به نام آزادی در دهانه بندر نیویورک واقع است.

مجسمه آزادی توسط هنرمند فرانسوی «فردریک بارتولدی» طراحی، ساخته و بنا بر خواسته او در جزیره آزادی نصب شد.

ایده ساخت این بنای یادبود توسط مورخ معروف فرانسوی «ادوارد دلابوتی» پس از جنگ داخلی آمریکا ارائه شد. هزینه ساخت مجسمه توسط فرانسوی ها و هزینه ساخت پایه آن از سوی دولت ایالات متحده آمریکا پرداخت شد.

مجسمه آزادی پیکر زنی است که لباسی گشاد و بلند بر تَن و تاجی بر سر دارد. در دست راست مجسمه، مشعلی فروزان و در دست چپ آن لوحی سنگی قرار دارد. روی این لوح سنگی تاریخ اعلامیه استقلال آمریکا (چهارم ژوئیه 1776) حک شده است.

مجسمه شب ها روشن می شود و مشعل آن با نوری قوی می درخشد. ارتفاع مجسمه آزادی از قسمت پایه تا بلندترین نقطه مشعل، 92 متر است. خود مجسمه به تنهایی 225 تُن وزن و 46 متر ارتفاع دارد.

هر ساله هزاران جهانگرد از مجسمه آزادی و جزیره آن دیدن می کنند. با استفاده از آسانسور می توان بالای پایه مجسمه رفت و سپس با پلکانی که داخل مجسمه قرار دارد، تا روی تاج آن صعود کرد. در سال 1924 مجسمه آزادی به عنوان بنای یادبود ملی آمریکا انتخاب شد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا مجسمه آزادی ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا