چرا ادیسون را بزرگترین مخترع جهان می نامند؟

تبلیغات

توماس آلوا ادیسون در ۱۱ فوریه سال ۱۸۴۷ میلادی در شهر میلان، واقع در ایالت اوهایو در ایالات متحده آمریکا چشم به جهان گشود. او در کودکی قدرت تخیل و کنجکاوی فوق العاده ای داشت. معلم مدرسه، سوالات بی پایان ادیسون را نشانه کُند ذهنی او می دانست؛ به همین جهت او را از مدرسه بیرون کرد.

ادیسون وقتی ۱۰ ساله بود، آزمایشگاهی در زیرزمینی که پدرش در آن کار می کرد، ساخت. او علاقه شدیدی به ترکیب کردن مواد شیمیایی و مشاهده نتیجه آن داشت. در این مدت او از طریق فروش سبزیجات، مواد شیمیایی لازم برای آزمایشگاهش را فراهم می کرد.

ادیسون در ۱۲ سالگی شروع به فروش روزنامه در قطارهای مسافربری کرد. پس از آن در چندین تلگرافخانه در ایالات متحده و کانادا به کار پرداخت. او زمانی که ۲۲ سال داشت، روانه نیویورک شد و پست خوبی در تلگرافخانه این شهر بدست آورد. ادیسون با فروش طرح خود، موسوم به دستگاه مخابره تلگرافی سهام، پول فراوانی بدست آورد. او با این پول، آزمایشگاهی برای انجام آزمایش ها و اختراعاتش ساخت.

ادیسون در سال ۱۸۷۷ میلادی دستگاه گرامافون را اختراع کرد. اولین گرامافون ادیسون از صفحاتی حلقه ای شکل از جنس موم و شیپوری قیف مانند تشکیل شده بود. او در سال ۱۸۷۸ میلادی لامپ الکتریکی را ساخت. ادیسون هنگام آزمایش روی لامپ الکتریکی، یک اصل مهم علمی را کشف کرد. این اکتشاف او بعدها منجر به ساخت لامپ خلاء شد. به کمک این لامپ ها اولین رادیوها و تلویزیون ها ساخته شدند.

تبلیغات

ادیسون در سال های بعد دستگاه گفته نگار یا ادیفون را اختراع کرد. ساخت این دستگاه نخستین قدم به سوی ساخت دوربین های تصویر متحرک بود. تلفن باتری نیکلی – آهنی و دستگاه الکتریکی ثبت آرا از جمله اختراعات دیگر ادیسون هستند.

مجموع اختراعات او به ۱۰۰۱ عدد می رسد. اختراعات ادیسون، او را به یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا تبدیل کرد. ادیسون موفقیت خود را بیشتر مدیون تلاش مستمرش می دانست تا استعدادش. او همواره از اینکه مجبور بود وقتی را صرف خواب و خوراک کند، اظهار ناخشنودی می کرد.

ادیسون در ۱۸ اکتبر سال ۱۹۳۱ میلادی درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا ادیسون را بزرگترین مخترع جهان می نامند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا