چرا گوش فیل بزرگ است؟

قد فیل آفریقایی بیش از 3.5 متر است و فیل آسیایی کمی کوتاه تر می باشد. این فیل ها هر دو گوش های بسیار بزرگی با پهنایی بیش از یک متر دارند. از این گوش های عظیم کارهای زیادی بر می آید.

حس شنوایی برای فیل بسیار مهم است. گوش فیل می تواند امواج صوتی را از مسافت های دور و از جهت های مختلف دریافت کند.

گوش فیل دمای بدنش را نیز متعادل نگه می دارد، چون سطح بزرگی دارد که حیوان می تواند از طریق آن گرمای بدنش را کاهش دهد. فیل ها در گرمای مناطق حاره وضعیت نامناسبی دارند چون آنقدر بزرگ اند که سایبانی برایشان پیدا نمی شود. پس با تکان دادن گوش هایشان در نسیم می توانند حرارت بدن شان را تنظیم کرده و خلاصه خنک شوند.

فیل در وقت حمله، گوش هایش را مثل بادبزن باز می کند تا بزرگ تر به نظر برسد. گوش فیل یک فایده ی دیگر هم دارد و آن پراندن حشرات مزاحم است.

اما آیا می دانید نسل فیل ها رو به نابودی است؟
جنس دندان های فیل از عاج است و هزاران فیل کشته می شوند تا از عاج شان انواع زیورآلات و صنایع دستی کنده کاری شده ساخته شود. هر چند که در بسیاری از کشورها تجارت عاج ممنوع شده است اما آینده ی فیل آفریقایی و آسیایی هنوز هم در خطر است؛ زیرا جنگل های محل زندگی آنها به سرعت رو به نابودی است. اگر بتوانیم از محیط زیست فیل ها محافظت کنیم، شاید بتوانیم نسل شان را نیز از نابودی نجات دهیم.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا گوش فیل بزرگ است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا