چگونه فیل آفریقایی پوست خود را خنک نگه می دارد؟

فیل های آفریقایی به حمام، اسپری کردن آب روی بدن شان و علاقه شدیدشان به غلت زدن در گِل شناخته شده اند. این رفتارها فقط برای سرگرمی نیست چرا که در واقع فیل های آفریقایی از غدد عرق و چربی برخوردار نیستند که به پستانداران امکان مرطوب و قابل انعطاف نگه داشتن بدن را می دهد.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، امروزه محققان دانشگاه ژنو UNIGE و موسسه بیوانفورماتیک سوئیس در نشریه Nature Communications گزارش می دهند روی پوست فیل آفریقایی علاوه بر چین و چروک های قابل رویت، شبکه های پیچیده ای از شکاف های متصل درهم و بسیار کوچک موجود است که به حالت سه بعدی فرم گرفته اند.

این شبکه ها، کانال های گسترده ای را شکل می دهند. دانشمندان نشان می دهند که پوست های پُر کراتینیزه فیل ها روی یک شبکه میلیمتری رشد می کند و باعث می شود هنگام خمیدگی های مکانیکی روی پوست فیل ها شکافی ایجاد شود.

این کانال های گسترده میکرومتری، با حفظ آب و گل روی بدن فیل ها، در تنظیم درجه حرارت بدن و حفاظت از پوست فیل های آفریقایی بسیار حیاتی هستند. با توجه به اندازه بزرگ بدن و زیستگاه گرم و خشک، فیل های آفریقایی می توانند با سوزاندن کالری و تبخیر آب های جمع شده روی پوست شان از گرمازدگی خودداری کنند. همچنین آنها با پوشاندن پوست شان از گل و لای، بدن خود را از حمله های انگل ها و تابش مستقیم نور خورشید حفظ می کند.

این الگوی بسیار زیبا روی بدن فیل ها متشکل از میلیون ها کانال است که امکان پخش و نگهداری گل ها را 5 الی 10 برابر بیشتر از یک سطح مسطح فراهم می کند.

منابع

خبر علمی «چگونه فیل آفریقایی پوست خود را خنک نگه می دارد؟» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به PHYS و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا