چرا درخواست نمی کنید؟

درخواست کردن یکی از قدرتمندترین اصول موفقیت است و مهم ترین چالشی می باشد که اکثر مردم را از پیشرفت در زندگی بازداشته است. اکثر مردم با درخواست نکردن اطلاعات، کمک، حمایت، پول و زمانی برای انجام، خود را عقب نگه می دارند. در اصل مردم گمان می کنند با درخواست کردن ممکن است محتاج یا احمق و نادان به نظر برسند. اکثر آنها از شنیدن کلمه نه واهمه دارند. بدتر از آن، این است که قبل از آنکه کسی به آنها نه بگوید آنها به خودشان نه می گویند.

به دو مثال واقعی زیر توجه کنید:

  1. من پزشک هستم و وقتی بیست سال پیش برای اولین بار در شهرستان مطب زدم، کارت ویزیتی ارزان قیمت و زشت داشتم. یک روز پسر جوانی را معاینه کردم و یکی از همان کارت های عتیقه را به دستش دادم. هفته بعد که او دوباره برای معاینه مراجعه کرد، دو نمونه کارت ویزیت آورد و از من پرسید: «دلتان می خواهد کدام یک از آنها را سفارش بدهید؟!» من هم از خدا خواسته یکی را انتخاب کردم. دو سه روز بعد یک بسته هزارتایی کارت برایم آورد. بعد پیشنهاد کرد به همراه یکی از دوستانش برایم وب سایت بسازد. انگار خدا دنیا را به من داد. خیلی دلم می خواست یک سایت پزشکی خوب با مقاله هایی به زبان ساده بسازم، ولی نمی دانستم از کجا شروع کنم. من و دو طراح جوان کار روی سایت را شروع کردیم و شب ها پس از مطب تا نیمه شب روی آن کار می کردیم. سایت خوبی از آب در آمد.
  2. داستان این گونه شروع شد که دستیار وکیلی در آلاسکا با من تماس گرفت. او از من پرسید: «آیا در فلان تصادفی که چند سال پیش رخ داد شما هم حضور داشتید؟» و خب من حضور داشتم! او از من پرسید: «آیا مایلید با وکیل حقوقی در مورد این پرونده صحبت کنید؟» زیرا آنها متوجه شده بودند که شرکت بیمه من در آن زمان تقلب کرده و از این طریق مقدار زیادی پول بدست آورده بود. قبول کردم و با وکیل صحبت کردم و او گفت: «به احتمال زیاد، شرکت بیمه به شکلی غیر قانونی، چند صد میلیون، از طریق فرمی جعلی بدست آورده است.» سپس از من پرسید: «آیا می خواهی از آنها شکایت کنی؟!» و خب جواب من مثبت بود.

این دو نمونه مثال است که جوان طراح و وکیل هر دو خودشان به افراد درخواست دادند و آنها را به مشتری تبدیل کردند. برای درخواست کردن بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • با انتظار و نگرش مثبت درخواست کنید، طوری بخواهید که انتظار دارید و می خواهید جواب بله بگیرید. با این تصور که نمی توانید آن را بدست آورید، شروع نکنید.
  • هر چیزی که علیه خودتان هست را فرض نکنید.
  • از کسی درخواست کنید که می تواند آن را به شما بدهد.
  • خواسته خود را مشخص و روشن بیان کنید. درخواست های مبهم نتایج مبهم در پی خواهد داشت.
  • وقتی می خواهید کاری را انجام دهید، نگویید به زودی یا هر وقت که مناسب است، تاریخ و زمان دقیقی را مشخص نمایید.
  • آخرین مورد که مهم ترین هم هست پافشاری کردن و مصمم بودن است. در این راه نه خسته شوید و نه از کار دست بکشید. برای رسیدن به اهداف تان دست از تلاش بر ندارید و تسلیم نشوید، در این راه ممکن است مخالفت های زیادی وجود داشته باشد. وقتی کسی به شما می گوید نه، دائم بپرسید، چرا؟ چون وقتی به پرسیدن ادامه دهید ممکن است جواب مثبت دریافت نمایید و یا جواب بله را طور دیگری بگیرید. شاید کودکان بهتر از همه، این اصل را درک کرده اند، آنها بدون تامل بارها و بارها همان چیز را از همان شخص درخواست می کنند و در نهایت هم پیروز می شوند.

عزت نفس داشته باشید و از درخواست کردن نترسید. برای رسیدن به موفقیت باید خطر کرد یکی از این خطر کردن ها این است که خطر جواب رد شنیدن را با جان و دل بپذیرید. با خواستن، چیزی را از دست نمی دهید بلکه همه چیز را بدست می آورید. از همین امروز شروع به درخواست کنید.

اگر می خواهید موفق شوید باید یاد بگیرید که چطور با جواب رد برخورد نمایید. رد شدن و جواب منفی دریافت کردن بخش طبیعی زندگی است. اجازه ندهید پذیرفته نشدن و جواب رد شنیدن شما را به زمین بزند و مانع پیشرفت شما شود. برای اینکه پذیرفته شوید باید بدانید که پذیرفته نشدن اصلاً وجود ندارد. رد شدن مفهومی است که شما در ذهن خودتان ساخته اید. وقتی پاسخ رد می شنوید وضع شما بدتر نمی شود و فقط در حالت قبل باقی می ماند. زمانی بدتر خواهد شد که در درون خود تصورات منفی ایجاد کنید و فکرهای مخرب داشته باشید. یادتان باشد که هرگز با درخواست کردن چیزی را از دست نمی دهید، اما چون ممکن است چیزی را بدست آورید پس با همه وجود تقاضا کنید و بخواهید.

هر آنچه شما خواستار آن هستید، آن هم خواستار شما خواهد بود، فقط باید به اندازه کافی پافشاری کنید تا بالاخره پاسخ مثبتی بگیرید. اگر متعهد به عملی هستید که احساس هیجان و تعهد شما را بیدار می کند، به یادگیری تجارب خود ادامه دهید و تا آخر کار بمانید. بالاخره نتیجه دلخواه خود را کسب خواهید کرد. هرگز از رویای خود دست بر ندارید، پشتکار و استقامت از همه چیز مهم تر است. باید به خودتان مطمئن باشید و بدانید که می توانید رویای خود را بسازید. در مسیر حرکت به سمت موفقیت، همیشه باید آماده شنیدن نه باشید. راز موفقیت این است که هرگز تسلیم نشوید. وقتی جواب رد دریافت می کنید به درخواست و تقاضا ادامه دهید. اگر کسی به شما نه گفت از فرد دیگری بخواهید. یادتان باشد یک نفر در جایی و زمانی، بله خواهد گفت. با شنیدن نه در ترس یا خشم فرو نروید. به سمت نفر بعدی بروید. یادتان باشد کسی هست که منتظر است به درخواست شما بله بگوید.

شنیدن جواب رد مثل تلنگری است که شما را بیدار و هوشیار می کند. عقب نشینی نکنید و ادامه دهید. یادتان باشد برای اینکه به آنچه می خواهید برسید باید مکرر درخواست کنید تا بالاخره به پاسخ های مثبتی که دنبالش هستید برسید. هر فردی که موفقیت بزرگی کسب کرده و به اوج رسیده حتماً جواب های منفی زیادی را دریافت و البته تحمل کرده است. پس این موضوع فقط منحصر به شما نیست. چون افراد موفق توانسته اند در راه موفقیت، شنیدن جواب منفی را تحمل کنند پس شما هم می توانید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «چرا درخواست نمی کنید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب م مثل موفقیت، نوشته ی سید مصطفی حسینی ذیجود از انتشارات نظری، منتشر شده در بهمن 1392 با شابک 7-103-289-600-978 و مقالات دو هفته نامه راز به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا