چرا کانگورو کیسه دارد؟

حیواناتی که دارای کیسه هستند، و کانگورو هم یکی از آنها به شمار می رود، راسته ی کیسه داران را تشکیل می دهند. کیسه ی کانگورو در میان پاهای عقب اوست که جای بسیار نرم و راحتی برای نوزاد کانگورو می باشد. این کیسه آستری از پوست دارد که بچه ی کانگورو گرم و محفوظ در آن، جا می گیرد و رشد می کند و در حال ناتوانی، وسیله ی حمل و نقلش نیز به شمار می آید.

دلیل اینکه چرا کانگورو و بقیه ی کیسه دارها صاحب کیسه هستند، این است که نوزاد این دسته از حیوانات زمانی که متولد می شوند بسیار ناتوان می باشند. در حقیقت، زمانی که کانگورو از شکم مادرش بیرون می آید، یک توده ی گوشت صورتی رنگ و کوچک است که حداکثر 2.5 سانتی متر قد دارد و ضخامتش هم به اندازه ی یک مداد است.

حالا شما خودتان مجسم کنید که چنین موجود ناتوانی اگر یک جای گرم و مناسب برای رشد نداشته باشد، چه بر سرش خواهد آمد؟

کانگوروی ماده نوزاد خود را تا شش ماه در کیسه ای که زیر شکمش قرار گرفته است نگه می دارد. پس از گذشت شش ماه، بچه ی کانگورو به اندازه ی یک توله سگ کوچک قد می کشد ولی چون جایش در کیسه ی مادر خیلی گرم و نرم و راحت است! دلش نمی خواهد که به این زودی آنجا را ترک کند. بنابراین، فقط سر خود را از کیسه بیرون می آورد و به همراه مادرش که مشغول گردش کردن است، سواری می خورد. وقتی مادر برای خوردن برگ درخت ها می ایستد، بچه ی کانگورو نیز برگ هایی را که روی زمین ریخته اند بر می دارد و می خورد.

خلاصه اینکه بچه ی کانگورو به قدری راحت طلب است که با اینکه راه رفتن و دویدن را تا آن هنگام از مادرش آموخته، ولی باز هم حاضر نیست کیسه ی مادرش را رها کند.

در جهان بیش از 120 نوع کانگورو وجود دارد که از همه کوچکتر آنها یک نوع کانگورو است که به آن «والابی» می گویند و فقط 60 سانتی متر بلندی دارد. بزرگترین کانگوروها نیز نوع قرمز یا خاکستری رنگ است که در حدود 180 سانتی متر درازای قامتشان می باشد.

پاهای جلویی کانگورو کوتاه است و پنجه های کوچکی دارد. اما پاهای عقبی اش بلند می باشد و هر کدام در وسط فقط یک پنجه ی بزرگ و تیز دارند. کانگورو با پاهای نیرومندش قادر است خیز بر دارد و در هر خیز حدود سه تا پنج متر بپرد. در زمان استراحت نیز روی دم کلفت و بلندش استراحت می کند.

کانگورو حیوانی بسیار تندرو است و حس شنوایی نیرومندی هم دارد، بطوریکه وجود دشمن را از مسافت بسیار دور تشخیص می دهد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا کانگورو کیسه دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا