چرا برق گرفتگی خطرناک است؟

هر ساله هزاران نفر در سراسر جهان در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست می دهند. بنابراین باید از وسائل برقی درست و با دقت استفاده کرد.

الکتریسیته در برخی از مواد مانند مس، آهن، نقره، آلومینیوم و… آسان تر جریان می یابد. به این مواد، هادی جریان الکتریسیته می گویند. به موادی که جریان الکتریسیته به سختی از میان آنها عبور می کند و دارای مقاومت زیادی هستند، عایق می گویند. موادی مثل چوب، لاستیک، شیشه، پلاستیک و… عایق هستند.

بدن ما وقتی خشک است در مقابل عبور جریان الکتریسیته به میزان قابل توجهی مقاومت می کند. پوست خشک 100 الی 600 برابر بیش از پوست خیس و نمناک در برابر عبور جریان الکتریسیته مقاوم است. وقتی روی یک ماده عایق مثل چوب ایستاده ایم و یا دمپایی پلاستیکی پوشیده ایم جریان الکتریسیته بسیار کمی می تواند از میان بدن مان عبور کند. ولی زمانی که بدن مان خیس و یا پای برهنه روی زمین خیس و نمناک ایستاده ایم (مثل زمانی که در حمام هستیم) جریان الکتریسیته زیاد می تواند از میان بدن مان بگذرد.

شدت برق گرفتگی به میزان جریانی که از بدن عبور می کند بستگی دارد. اگر جریانی حدود 0.1 آمپر از میان یکی از اعضای مهم بدن مثل قلب بگذرد، برق گرفتگی می تواند خطرناک باشد. هرچه مقدار جریان الکتریسیته و مدت زمان عبور آن از بدن بیشتر باشد، برق گرفتگی خطرناک تر است.

عبور جریان الکتریسیته از بدن می تواند موجب فلج ماهیچه ها، بافت ها و اعصاب شود. برق گرفتگی شَدید موجب ایست تنفسی، نامنظم شدن ضربان قلب و در نتیجه مرگ می شود. عبور جریان قوی به دلیل ایجاد حرارت، بافت ها، اعصاب و ماهیچه ها را تخریب می کند.

اگر دو سر یک وسیله برقی را با هر دو دست لمس کنیم و برق گرفتگی رخ دهد، جریان الکتریسیته از میان قلب مان عبور می کند. بنابراین بهتر است هنگام تماس با وسائل برقی از یک دست استفاده کنیم. پوشیدن دمپایی پلاستیکی یا کفش هنگام تماس با وسائل برقی خطر برق گرفتگی را کم می کند. هرگز نباید به سیم لخت و یا هر جسمی که در تماس با آن است، دست زد. هنگام برق گرفتگی باید فوراً کلید اصلی را قطع کنیم و سپس تا رسیدن پزشک یا امدادگر، به مصدوم تنفس مصنوعی بدهیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا برق گرفتگی خطرناک است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا