چرا پس از خوردن غذای زیاد احساس خواب آلودگی می کنیم؟

معمولاً پس از صرف غذای زیاد (پُرخوری)، بدنمان سنگین می شود و خوابمان می آید. در این حالت، اگر دراز بکشیم خوابمان می برد.

یک انسان بالغ و متوسط حدود 5 لیتر خون دارد که در سراسر بدنش در حال گردش است. میزان خونی که در قسمت های مختلف بدن در جریان است ثابت نیست. در حالت عادی کبد 28 درصد، کلیه ها 24 درصد، ماهیچه ها 15 درصد، مغز 14 درصد و بقیه اعضای بدن 19 درصد از کل خون خارج شده از قلب را دریافت می کنند. این میزان برحسب نیاز اندام های مختلف بدن تغییر می کند.

پس از صرف غذا، دستگاه گوارش برای هضم و جذب مواد غذایی به خون بیشتری نیاز دارد. به همین جهت خون بیشتری در دستگاه گوارش جریان می یابد. در این حالت، خون کمتری به مغز می رسد و فعالیت آن کم می شود. در نتیجه فرد احساس می کند که به خواب و استراحت نیاز دارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا پس از خوردن غذای زیاد احساس خواب آلودگی می کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا