چرا صدای زنان زیر و صدای مردان بم است؟

صدای زنان معمولاً زیرتر از صدای مردان است. پسر بچه ها نیز تا سنین 11 و 12 سالگی صدای زیری دارند، اما پس از آن بتدریج صدایشان بم می شود. ولی صدای دختر بچه ها با افزایش سن، چندان تغییر نمی کند.

معمولاً سنین 13 تا 15 سالگی را دوره بلوغ می نامند. طی این دوره برخی از غدد بدن شروع به ترشح هورمون های جنسی می کنند. این هورمون ها تغییراتی در بدن دخترها و پسرها به وجود می آورند.

در بدن پسرها ترشح هورمونی به نام تستوسترون تغییراتی در طول و ضخامت تارهای صوتی ایجاد می کند. به علاوه این هورمون روی حنجره نیز تاثیر می گذارد. به همین جهت حنجره مردها بزرگتر از حنجره زنان است. تارهای صوتی مردان نیز بلندتر از تارهای صوتی زنان است. به همین دلیل صدای زن ها زیر و صدای مردان بم است.

البته صدای دخترها نیز پس از بلوغ اندکی تغییر می کند. این تغییر به دلیل رشد گلو، دهان، بینی و فک بالا است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا صدای زنان زیر و صدای مردان بم است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا