چرا هندی ها رودخانه گنگ را مقدس می دانند؟

رود گنگ معروف ترین رود هندوستان است. این رود از مرکز رشته کوه های هیمالیا سرچشمه می گیرد و مسیری به طول 2506 کیلومتر را تا دهانه اش واقع در خلیج بنگال می پیماید.

هندوها از گذشته های دور رود گنگ را مقدس می دانستند و اهمیت خاصی برای آن قائل بودند. در کرانه این رود معبدهای بسیاری بنا شده است. هندوها قرن ها است که از سراسر هندوستان به سواحل رود گنگ می آیند تا گناهان شان را در آب آن بشویند و روح شان را از آلودگی ها پاک کنند.

مردم هند به دو دلیل عمده رود گنگ را مقدس می دانند. دلیل اول به خاطر اهمیت خاص و تقدس این رود در مذهب هندو است. دلیل دوم خواص ویژه آب آن است. آب این رود به دلیل داشتن برخی مواد معدنی فاسد نمی شود و مدت ها سالم می ماند.

هندی ها اغلب این رود را گنگ مادر می خوانند. هر ساله میلیون ها هندی فقیر و غنی برای زیارت به سواحل آن می آیند. آنها معتقد می باشند که اگر در آب این رود شنا کنند، گناهان شان پاک می شود و بیماری شان بهبود می یابد. هندوها آرزو دارند که در ساحل رود گنگ بمیرند و خاکستر جسدشان در آب ریخته شود. افرادی که قبل از مرگ نمی توانند رود گنگ را زیارت کنند، هنگام مرگ چند قطره از آب مقدس آن را می نوشند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا هندی ها رودخانه گنگ را مقدس می دانند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا