چرا غازها با نظم خاصی پرواز می کنند؟

تبلیغات

گاهی آواز دسته ای از پرندگان را می شنویم که در بالای سرمان پرواز می کنند. هنگامی که به آسمان نگاه می کنیم، دسته ای غاز را می بینیم که با نظم خاصی در حال پرواز هستند.

در جهان حدود چهل نوع غاز مختلف وجود دارد و همه ی این غازها در زمان مهاجرت به گونه ای قرار می گیرند که شکل عدد 7 را در آسمان به وجود می آورند. آنها با حفظ این شکل و ترتیب به سرعت یک قطار (یعنی با سرعتی حدود هشتاد کیلومتر در ساعت) پرواز می کنند.

خب؛ چرا غازها به این شکل مخصوص در آسمان به پرواز در می آیند؟

شاید دلیلش این باشد که با این شکل خاص آنها بهتر می توانند همدیگر را در حال پرواز زیر نظر بگیرند، درست مانند هواپیماها.

تبلیغات
دانلود قانونی فیلم درام و مهیج قهرمان با بازی امیر جدیدی و محسن تنابنده و کارگردانی اصغر فرهادی از های یو فیلم

هواپیماها نیز در پروازهای دسته جمعی، خودشان را به شکل عدد 7 یا 8 درست می کنند. هواپیماها نیز برای آنکه همدیگر را زیر نظر داشته باشند، شکل عدد 7 را برای پروازهای خود انتخاب می نمایند. پس غازها نیز به این گونه پرواز می کنند تا رابطه ی خود را با غاز راهنما حفظ کنند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا غازها با نظم خاصی پرواز می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا