چه کسی برای اولین بار بر سطح کره ماه گام نهاد؟

تبلیغات

انسان قرن ها در آرزوی سفر به فضا و کشف کرات جدید بوده است. اولین قدم در راه تحقق این آرزو توسط روس ها برداشته شد. آنها در چهارم اکتبر ۱۹۵۷ میلادی سفینه اسپوتنیک ۱ را به فضا فرستادند. یک ماه بعد در سوم نوامبر ۱۹۵۷ میلادی روس ها اسپوتنیک ۲ را به فضا پرتاب کردند. این سفینه نخستین موجود زنده را با خود به فضا برد. این موجود، سگی به نام لایکا (Laika) بود.

پس از روس ها، آمریکایی ها نخستین سفینه فضایی خود را که اکسپلورر ۱ نام داشت در ۳۱ ژانویه ۱۹۵۸ میلادی به فضا فرستادند.

اولین انسانی که به فضا رفت، یوری گاگارین (Yuri Gagarin) بود. او در ۱۲ آوریل ۱۹۶۱ میلادی با یک سفینه روسی به دور زمین چرخید.

در سال ۱۹۶۱ میلادی دولت آمریکا اعلام کرد که تا قبل از سال ۱۹۷۰ میلادی بشر را بر سطح ماه پیاده خواهد کرد. به این ترتیب پروژه ساخت سفینه های آپولو آغاز شد. در سال ۱۹۶۸ میلادی آپولوی ۸ به فضا پرتاب شد و برای اولین بار انسان به دور ماه گردش کرد. در ژوئیه ۱۹۶۹ میلادی نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong)، ادوین آلدرین (Edwin Aldrin) و مایکل کالینز (Michael Collins) با آپولوی ۱۱ به فضا رفتند.

تبلیغات

سرانجام در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ میلادی نیل آرمسترانگ بر سطح ماه گام نهاد. میلیون ها نفر شاهد این صحنه بودند. نیل آرمسترانگ هنگامی که قدم بر سطح ماه گذارد، این پیام را به زمین فرستاد: «این قدم کوچکی برای انسان و جهش بزرگی برای بشریت است.» اندکی بعد، ادوین آلدرین نیز بر سطح ماه قدم گذاشت. مایکل کالینز در سفینه باقی ماند.

آرمسترانگ و آلدرین پس از ۲۱ ساعت و ۳۵ دقیقه ماه پیمایی، نصب دستگاه ها و تجهیزات علمی، گرفتن تصاویری از سطح ماه و جمع آوری نمونه هایی از سنگ های ماه به سفینه بازگشتند. آنها در ۲۴ ژوئیه همان سال به سلامت به زمین رسیدند.

پس از آپولوی ۱۱، چهار سفینه آپولوی دیگر نیز با موفقیت در سطح ماه فرود آمدند. آخرین و طولانی ترین پروژه آپولو، توسط آپولو ۱۷ صورت گرفت. یوجین سرنن و هریسون اشمیت، ۷۴ ساعت و ۵۹ دقیقه را در ماه سپری کردند و پس از جمع آوری ۱۱۳.۶ کیلوگرم خاک و سنگ از سطح ماه به زمین بازگشتند.

در طول پروژه آپولو در مجموع ۱۲ فضانورد آمریکایی بر سطح ماه قدم نهادند و به همراه خود ۳۸۰ کیلوگرم سنگ و خاک را از ماه به زمین آوردند. آنها در طول ۱۶۶ ساعت حدود ۱۰۰ کیلومتر در سطح ماه پیاده روی کردند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه کسی برای اولین بار بر سطح کره ماه گام نهاد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا