چه کسی برای اولین بار بر سطح کره ماه گام نهاد؟

انسان قرن ها در آرزوی سفر به فضا و کشف کرات جدید بوده است. اولین قدم در راه تحقق این آرزو توسط روس ها برداشته شد. آنها در چهارم اکتبر 1957 میلادی سفینه اسپوتنیک 1 را به فضا فرستادند. یک ماه بعد در سوم نوامبر 1957 میلادی روس ها اسپوتنیک 2 را به فضا پرتاب کردند. این سفینه نخستین موجود زنده را با خود به فضا برد. این موجود، سگی به نام لایکا (Laika) بود.

پس از روس ها، آمریکایی ها نخستین سفینه فضایی خود را که اکسپلورر 1 نام داشت در 31 ژانویه 1958 میلادی به فضا فرستادند.

اولین انسانی که به فضا رفت، یوری گاگارین (Yuri Gagarin) بود. او در 12 آوریل 1961 میلادی با یک سفینه روسی به دور زمین چرخید.

در سال 1961 میلادی دولت آمریکا اعلام کرد که تا قبل از سال 1970 میلادی بشر را بر سطح ماه پیاده خواهد کرد. به این ترتیب پروژه ساخت سفینه های آپولو آغاز شد. در سال 1968 میلادی آپولوی 8 به فضا پرتاب شد و برای اولین بار انسان به دور ماه گردش کرد. در ژوئیه 1969 میلادی نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong)، ادوین آلدرین (Edwin Aldrin) و مایکل کالینز (Michael Collins) با آپولوی 11 به فضا رفتند.

سرانجام در 20 ژوئیه 1969 میلادی نیل آرمسترانگ بر سطح ماه گام نهاد. میلیون ها نفر شاهد این صحنه بودند. نیل آرمسترانگ هنگامی که قدم بر سطح ماه گذارد، این پیام را به زمین فرستاد: «این قدم کوچکی برای انسان و جهش بزرگی برای بشریت است.» اندکی بعد، ادوین آلدرین نیز بر سطح ماه قدم گذاشت. مایکل کالینز در سفینه باقی ماند.

آرمسترانگ و آلدرین پس از 21 ساعت و 35 دقیقه ماه پیمایی، نصب دستگاه ها و تجهیزات علمی، گرفتن تصاویری از سطح ماه و جمع آوری نمونه هایی از سنگ های ماه به سفینه بازگشتند. آنها در 24 ژوئیه همان سال به سلامت به زمین رسیدند.

پس از آپولوی 11، چهار سفینه آپولوی دیگر نیز با موفقیت در سطح ماه فرود آمدند. آخرین و طولانی ترین پروژه آپولو، توسط آپولو 17 صورت گرفت. یوجین سرنن و هریسون اشمیت، 74 ساعت و 59 دقیقه را در ماه سپری کردند و پس از جمع آوری 113.6 کیلوگرم خاک و سنگ از سطح ماه به زمین بازگشتند.

در طول پروژه آپولو در مجموع 12 فضانورد آمریکایی بر سطح ماه قدم نهادند و به همراه خود 380 کیلوگرم سنگ و خاک را از ماه به زمین آوردند. آنها در طول 166 ساعت حدود 100 کیلومتر در سطح ماه پیاده روی کردند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه کسی برای اولین بار بر سطح کره ماه گام نهاد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا