گوشی پزشکی توسط چه کسی اختراع شد؟

تبلیغات

گوشی پزشکی (Stethoscope) وسیله ای است که پزشکان از آن برای شنیدن صدای اندام های داخلی بدن استفاده می کنند. این صداها عمدتاً از قلب، ریه ها، شکم و رگ های خونی منشاء می گیرند. پزشک با گوش دادن به این صداها و تغییراتی که در آنها صورت می گیرد، غالباً اطلاعات با ارزشی راجع به اختلالات اعضای داخلی بدن بدست می آورد. بطور مثال تغییر صدای ناشی از عبور خون از میان دریچه های قلب ممکن است علامت وجود نوعی بیماری قلبی باشد. غیر عادی بودن صدای ریه ها نیز می تواند نشانه نوعی بیماری ریوی خاص باشد.

گوشی پزشکی در سال ۱۸۱۵ میلادی توسط یک پزشک فرانسوی به نام رنه تئوفیل لانک (René Laennec) ابداع شد. این گوشی یک استوانه چوبی توخالی بود. او یک سر این استوانه را روی سینه بیمار قرار داد و سر دیگرش را برای شنیدن صدای قلب و ریه ها به گوش خود چسباند. لانک پس از مقایسه صدای بدن بیماران مختلف به نتایج با ارزشی دست یافت. او در سال ۱۸۱۹ میلادی نتایج حاصل از کار با گوشی پزشکی را در کتابی منتشر کرد. پس از آن گوشی پزشکی به یک وسیله معمولی و ضروری برای هر پزشک تبدیل شد.

گوشی های پزشکی امروزی دو گوشی مخصوص دارند که پزشک آنها را در گوش هایش قرار می دهد. در انتهای دیگر گوشی پزشکی یک صفحه حساس فنجانی شکل قرار دارد که توسط لوله پلاستیکی به گوشی ها متصل است. این قسمت از گوشی پزشکی دارای دو بخش است. یکی از آنها شکل زنگ مانندی دارد و انتهایش باز است. از این بخش از گوشی برای شنیدن صداهای زیر استفاده می شود. دیگری صفحه ای انعطاف پذیر است که برای شنیدن صداهای بم بکار می رود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «گوشی پزشکی توسط چه کسی اختراع شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *