چه کسی فرانکشتاین را خلق کرد؟

در قرن های 18 و 19 میلادی داستان های ترسناک در میان مردم محبوبیت فوق العاده ای داشت. هوریس وال پل – نویسنده انگلیسی – اولین فردی بود که در طول دهه 1760 میلادی از چنین محتوایی برای نوشتن اکثر داستان های خود استفاده کرد. از آن پس بر تعداد نویسندگانی که داستان های علمی – تخیلی ترسناک می نوشتند، افزوده شد. این داستان ها موفقیت های شگفت انگیزی کسب کردند. فرانکشتاین (Frankenstein) یکی از آنها بود. این داستان در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفت.

داستان فرانکشتاین در سال 1818 میلادی منتشر شد. این داستان با داشتن ویژگی هایی از قبیل خشونت، هیجان، معما و روح انتقام جویی شباهت بسیاری به داستان های وال پل دارد. هدف اصلی نویسنده از نوشتن چنین داستانی، نشان دادن قدرت علم است، اینکه چگونه یک مرده زنده می شود و عواقب بعدی آن. آنچه در داستان رخ می دهد، فرانکشتاین را به موجودی تاثیرپذیر و رنجور تبدیل می کند؛ به گونه ای که میان خوب و بد مردد می ماند و سرانجام خالق خود را نابود می کند.

اما آیا می دانید چه کسی فرانکشتاین را خلق کرد؟ او «شلی مری وال استون کرافت» (Mary Shelley) دختر ویلیام گودوین و همسر دوم شاعری به نام پی. بی. شلی بود. این نویسنده در 30 اوت 1797 میلادی در لندن چشم به جهان گشود. شلی مری پس از فوت همسرش، بیشتر وقت خود را صرف گردآوری اشعار وی کرد.

با اینکه آثار قابل توجه بسیاری از شلی مری بر جای مانده است؛ اما آنچه او را به شهرت جهانی رساند، داستان فرانکشتاین بود. این داستان بارها در کشورهای مختلف به صورت فیلم درآمده است.

شلی مری در اول فوریه 1851 میلادی در سن 54 سالگی درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چه کسی فرانکشتاین را خلق کرد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا