آیا شرلوک هولمز واقعاً وجود داشت؟

شرلوک هولمز (Sherlock Holmes) کارآگاهی زیرک و باهوش در داستان های نویسنده انگلیسی سر آرتور کونان دویل (Sir Arthur Conan Doyle) است. قدرت استدلال و تجزیه و تحلیل شرلوک هولمز اورا به مشهورترین شخصیت داستان های جنایی تخیلی تبدیل کرد.

کونان دویل شخصیت هولمز و زندگی او را چنان خوب و جالب توصیف کرده است که بسیاری از دوستداران داستان های او هنگام دیدار از شهر لندن به دنبال خانه شرلوک هولمز در خیابان بیکر می گردند. حتی برخی از مردم از طریق پست برای هولمز نامه می فرستادند. ولی نه تنها خانه خیابان بیکر، بلکه خود شرلوک هولمز نیز وجود خارجی واقعی نداشته است.

«تحقیق روی اسکات» نخستین داستان هولمز است. هولمز در این داستان با دکتر واتسون آشنا و بعدها در خانه ای واقع در خیابان بیکر با او همخانه می شود. سایر داستان های بلند شرلوک هولمز عبارتند از: عدالت چهارگانه، دره وحشت و سگ شکاری خانواده باسکرویل. کونان دویل 56 داستان کوتاه نیز در مورد شرلوک هولمز نوشت که همگی در مجله استراند چاپ می شدند. نخستین سری این داستان ها در سال 1891 میلادی به چاپ رسید و تا سال 1925 میلادی ادامه داشت.

هرچه تعداد داستان های شرلوک هولمز افزایش می یافت، محبوبیت داستان ها بیشتر می شد. سرانجام کونان دویل از نوشتن داستان های هولمز خسته شد و این شخصیت خیالی را کشت تا این داستان ها به پایان برسد. ولی خوانندگان داستان های او سخت برآشفتند و او مجبور شد در داستانی جدید هولمز را دوباره زنده کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا شرلوک هولمز واقعاً وجود داشت؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا