خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / نجوم / فضا کجا پایان می یابد؟
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

فضا کجا پایان می یابد؟

هواپیمایی را تصور کنید که قرار است از لندن به نیویورک پرواز کند. اگر این هواپیما در خط مستقیم پرواز کند، وقتی بر فراز نیویورک برسد هزاران کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد زیرا زمین کروی است و هواپیما با پرواز در خط مستقیم از آن دور می شود.

هواپیمایی که از لندن به نیویورک پرواز می کند در واقع برای رسیدن به مقصد، مسیری منحنی را طی می کند. اگر این هواپیما پروازش را در همان جهت ادامه دهد دوباره به نقطه ی شروع حرکتش بر می گردد.

دانشمندان عقیده دارند که فضا پایانی ندارد و به شیوه ای خاص خمیده است. این خمیدگی را نمی توانیم بر کاغذ رسم کنیم اما با محاسبات ریاضی می توانیم به آن پی ببریم. می توان در فضا پرواز کرد بدون آنکه هرگز به پایانش برسیم یا از آن خارج شویم، درست مانند هواپیمایی که با ادامه ی پرواز در یک جهت به نقطه ی شروع حرکتش بر می گردد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «فضا کجا پایان می یابد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

لقمه های انگلیسی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*