کلمه تاریخ از کجا آمده است؟

تاریخ از کلمه یونانی گرفته شده و به معنای چیزی است که با پرسیدن مشخص می شود. کار تاریخ دانان پرسیدن سوالات و یافتن پاسخ ها است. یونانیان اولین ملتی بودند که تاریخ را بر مبنای گزارش اولیه حقایق می نوشتند. هرودوت که در سال 425 قبل از میلاد درگذشت، درباره جنگ های میان یونانیان و ایرانیان مطالبی را نوشت. او به مکان های مختلف سفر می کرد و با مردمی که در جنگ ها شرکت داشتند گفتگو می کرد.

تاریخ دانان بر اساس دیدگاه و خط مشی فکری کار می کنند. اولین مردمی که تاریخ خود را نگاشتند چینی ها بودند و ما هنوز هم نام اولین تاریخ شناس چینی یعنی سیما کیان (Sima Qian) را به خاطر داریم که تاریخ چین را در 100 سال قبل از میلاد مسیح نوشت.

از نظر مورخین اولیه نوشتن داستان ها و افسانه های دوران گذشته و شرح پیدایش کشور و یا سرزمین شان مهم تلقی می شد. گاهی اوقات همان مردمی که تاریخ یا واقعه ای را به وجود آوردند، درباره آن نیز مطلبی می نوشتند. به عنوان مثال جولیوس سزار، فرمانده و امپراطور روم باستان، کتابی را در خصوص وقایع و ماجراهای قهرمانی خود در گُل (نام قدیم کشور فرانسه) به رشته تحریر درآورد.

جالب است بدانید که کلمه باستان شناسی که از دو کلمه یونانی می آید نیز به معنای مطالعه اشیاء قدیمی است. بسیاری از کشفیات باستان شناسی با حفر زمین در مکان هایی که مردمان باستان می زیسته اند صورت گرفته است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کلمه تاریخ از کجا آمده است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان 1393 با شابک 978-964-502-151-9 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا