پاپیلا یا برآمدگی زبان چیست؟

در سطح زبان شما برآمدگی های کوچکی به نام پاپیلا وجود دارد. زبان عضو مهم چشایی است که به عمل جویدن و بلعیدن غذا کمک می کند و نقش مهمی در ایجاد صوت بر عهده دارد. زبان با غشاء مخاطی پوشیده شده است. زیر زبان صاف است اما برآمدگی های زیادی روی زبان را ناصاف می کند.

چهار نوع برآمدگی وجود دارد که عبارتند از نخی شکل، برگ مانند، فنجانی شکل که در عقب زبان دیده می شوند و برآمدگی های قارچی شکل. چهار نوع جوانه چشایی که در برآمدگی ها یافت می شوند به ما کمک می کنند تا اختلاف مزه های بین شیرینی، ترشی، شوری و تلخی را تشخیص دهیم.

حس چشایی ضعیف ترین حس از حواس پنجگانه ما می باشد. حس چشایی از لحاظ دامنه و تنوع کارکرد محدود است. هر یک از برآمدگی ها شامل صد تا دویست جوانه چشایی می باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پاپیلا یا برآمدگی زبان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا