بحرالمیت کجاست؟

بحرالمیت نام دریاچه ای است که در آن هیچ نوع گیاه یا جانوری زندگی نمی کند. به همین جهت این دریاچه را بحرالمیت یا دریای مرده نامیده اند. این دریاچه در اردن واقع است. طول آن 77 کیلومتر و عرضی بین 5 تا 18 کیلومتر دارد و کم عمق ترین دریاچه زمین می باشد.

رود اردن و چند نهر کوچک به بحرالمیت می ریزند و قسمت زیادی از آب بحرالمیت در برابر نور شَدید و سوزان خورشید بخار می شود و املاح و مواد معدنی موجود در آن باقی می ماند.

غلظت نمک و مواد معدنی موجود در آب بحرالمیت بسیار بیشتر از سایر دریاها و دریاچه ها است. به علاوه آب این دریاچه حاوی مقادیر زیادی کلرید منیزیم و سایر مواد سمی است. وجود این املاح و مواد سمی در دریاچه باعث می شود که هیچ موجود زنده ای نتواند در آن زندگی کند. به عبارتی ماهی ها و سایر موجودات زنده ای که در رود اردن زندگی می کنند با ورود به آب بحرالمیت می میرند و از بین می روند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بحرالمیت کجاست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا