خارپشت در زمستان به کجا می رود؟

خارپشت در زمستان به خواب زمستانی می رود که وضعیتی شبیه به خواب عادی دارد. این حیوان برای محافظت از خود در مقابل سرما و برای کاهش نیاز به غذا به خواب زمستانی می رود.

دمای بدن خارپشت در این حالت کمتر از حد طبیعی است و ضربان قلب و تنفسش تا حد زیادی کم می شود. خارپشت در این وضعیت برای زنده ماندن نیاز کمی به انرژی دارد و می تواند با ذخیره چربی در بدنش به زندگی ادامه دهد.

خارپشت حیوان کوچکی است. این حیوان دارای گوش ها، پاها و دُم کوتاه است ولی بینی بلندی دارد. خار سوزنی شکل و سختی که شبیه تیغ است، سرتاسر پشتش را پوشش می دهد و این حیوان را در مقابل دشمنانش حفظ می کند. هنگامی که خارپشت احساس خطر می کند، خود را به صورت یک توپ تیغ دار گرد در می آورد.

خارپشت ممکن است بین ماه های اوت و مه دو بار وضع حمل کند و در هر وضع حمل، 5 بچه به دنیا بیاورد. این بچه ها پس از دو هفته چشمانشان را باز می کنند و با گذشت 11 روز از تولدشان می توانند به راه بیفتند. آنها همچنین در شش ماهگی از شیر گرفته می شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خارپشت در زمستان به کجا می رود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا