مسابقات المپیک از چه زمانی آغاز شد؟

تبلیغات

بازی ها یا مسابقات المپیک هر چهار سال یکبار برگزار می شود و تقریباً ورزشکاران تمام کشورهای جهان در آن شرکت می کنند. اولین مسابقه المپیک در سال ۷۷۶ قبل از میلاد مسیح در شهر المپیا واقع در جنوب یونان برگزار شد. این مسابقات در آغاز تنها در یک روز بر پا می شد و شامل دو رشته ورزشی دو میدانی و کُشتی بود. با افزایش محبوبیت این مسابقات، رشته های جدیدی مانند ارابه رانی و اسب دوانی نیز به آن افزوده شد و از آن پس، مسابقات پنج روز طول می کشید.

در ابتدا فقط ورزشکاران یونانی در این بازی ها شرکت می کردند. در آن زمان، برگزاری بازی های المپیک نوعی جشن و عید مذهبی بود که به افتخار زئوس، یکی از بزرگترین خدایان یونان باستان، برگزار می شد. هر یک از شرکت کنندگان قبل از انجام مسابقه در معبد زئوس به دعا و نیایش می پرداخت. جوایز این مسابقات، تاج هایی از برگ درخت زیتونی بود که در حیاط معبد کاشته شده بود.

در آن زمان، خانم ها اجازه شرکت در مسابقات و حتی تماشای آن را نداشتند.

در سال ۳۹۳ میلادی، یونان به دست تئودوسیوس (امپراطور روم) فتح شد و برگزاری این مسابقات به فرمان وی متوقف گردید.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

ایده برگزاری مسابقات المپیک در سال ۱۸۹۶ میلادی، پس از ۱۵۰۰ سال وقفه، مجدداً زنده شد. مسابقات المپیک ۱۸۹۶ میلادی در آتن، پایتخت یونان برگزار شد. در این مسابقه ۳۱۱ ورزشکار از ۱۳ کشور مختلف شرکت داشتند که ۲۳۰ نفر از آنها یونانی بودند.

بازی های المپیک از سال ۱۸۹۶، هر چهار سال یکبار در کشورهای مختلف برگزار شده است. برگزاری این بازی ها فقط در سال های ۱۹۱۶، ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ میلادی به خاطر وقوع جنگ های جهانی اول و دوم متوقف شد.

مسابقات المپیک امروزه رقابتی بین المللی است که برای تشویق ورزش و صلح جهانی بر پا می شود. انتخاب کشور میزبان بازی های المپیک برای دوره بعدی به عهده کمیته بین المللی المپیک است. مشعل المپیک از معبد زئوس تا استادیوم اصلی کشور میزبان حمل می شود و تا پایان مسابقات روشن می ماند. در مراسم افتتاحیه بازی های المپیک، ورزشکاران کشورهای شرکت کننده طی مراسم خاصی رژه می روند. تیم یونان اولین تیم و تیم کشور میزبان آخرین تیمی است که رژه می رود. تیم های سایر کشورها نیز به ترتیب حروف الفبا بین این دو تیم قرار می گیرند.

بعد از مراسم رژه، بازیکنان سوگند می خورند. سپس کبوتران سفید به عنوان سمبل صلح به پرواز در می آیند. در مراسم اختتامیه بازی ها که در روز آخر صورت می گیرد، مشعل المپیک خاموش می شود.

امروزه رشته های ورزشی حاضر در بازی های المپیک نیز نسبت به اولین دوره های آن افزایش یافته است و برخی از این رشته ها عبارتند از: فوتبال، شنا، کشتی، بستکبال، دوچرخه سواری، بوکس، دو میدانی، ژیمناستیک.

تبلیغات

المپیک زمستانی نیز بطور مجزا در کشوری دیگر برگزار می شود. اولین مسابقه المپیک زمستانی در سال ۱۹۲۴ میلادی در فرانسه برگزار شد.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «مسابقات المپیک از چه زمانی آغاز شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب های چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ و بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند ۱۳۸۴ با شابک ۳-۷۲-۶۲۲۹۹-۹۶۴-۹۷۸ به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا