تفاوت دلفین و پورپویز چیست؟

راسته نهنگ ها شامل دو زیرراسته به نام نهنگ های بدون دندان (بالن دار) و نهنگ های با دندان است. عوام معمولاً اعضای راسته نهنگ ها را با یکدیگر اشتباه می گیرند و اغلب هم از نام نهنگ یا دلفین برای توصیف آنچه دیده اند، استفاده می کنند. به عنوان مثال اورکاها یا نهنگ های قاتل را که بزرگترین عضو خانواده دلفین ها هستند، اغلب مردم عادی به عنوان یک نهنگ می شناسند. دلفین و پورپویز در خانواده نهنگ های با دندان هستند و به دلیل شباهت ظاهری میان این دو گونه پستاندار دریایی، معمولاً اشتباه گرفته می شوند. این در حالی است که دلفین ها و پورپویزها از 3 جنبه با یکدیگر فرق دارند:

  1. صورت
  2. باله ها
  3. شکل بدن

یکی از شاخص ترین وجوه تمایز دلفین ها و پورپویزها در صورت شان جلوه گر شده است. دلفین ها اغلب پوزه های بلند و کشیده دارند و در عین حال دندان های آنها به شکل مخروط است در حالی که دهان پورپویزها خیلی کوچکتر است و دندان های آنها هم بیشتر شبیه بیل است.

از سوی دیگر باله پشتی دلفین ها به شکل قلاب است و حالتی خمیده دارد و از این منظر کاملاً با باله پشتی پورپویزها که به شکل مثلثی است، فرق دارد. جالب است که شکل بدن این دو حیوان هم با هم فرق هایی آشکار دارد، به عنوان مثال بدن دلفین ها به نوعی حالتی خمیده دارد در حالی که بدن پورپویزها بیشتر چاق و چله است تا کشیده. ضمن اینکه دلفین ها به راستی حیواناتی پُر چانه هستند و دائماً سر و صدای آنها در زمان حرکت شنیده می شود در حالی که پورپویزها خجالتی تر از این حرف ها هستند.

البته فراموش نکنید که هر دوی آنها شباهت های زیادی هم به یکدیگر دارند، به عنوان مثال تحقیقات نشان داده که هر دوی آنها حیواناتی به شدت باهوش هستند. مغز هر دوی آنها بزرگ و در عین حال بسیار هم پیچیده است. بخش جلویی مغز که به آن Melon گفته می شود، قسمتی منحصر به فرد در بدن هر دو حیوان است و باعث شده که هر دو در ردیابی مسیر خارق العاده عمل کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تفاوت دلفین و پورپویز چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا