بیماری و درمانسلامتی

آنچه که از واکسن آنفلونزا باید بدانید

تبلیغات
کسب و کار شما

واکسن در حقیقت میزان آنتی بادی های بدن را افزایش می دهد تا بتوان در برابر بیماری ها مقاومت کرد. حدود ۲۸ روز زمان لازم است تا آنتی بادی های بدن زیاد شود و برای مقابله با آنفلونزا آماده شود، بنابراین زمان مناسب برای تزریق واکسن آنفلونزا از اواخر شهریور تا اوایل مهر ماه است؛ حدوداً دو هفته آخر شهریور تا دو هفته اول مهر.

به عبارتی اگر در این زمان واکسن تزریق کنید، در اول فصل سرما برای مقابله با آنفلونزا ایمن خواهید بود. در حقیقت زمانی که آنفلونزا شیوع پیدا می کند، زمان مناسبی برای تزریق واکسن نیست چرا که باید از قبل این آنتی بادی ها در بدن وجود داشته باشد نه زمان شیوع بیماری. افرادی که در زمان شیوع آنفلونزا واکسن تزریق می کنند، یک ماه بعد در برابر این بیماری مقاوم می شوند که اصلاً شاید تا یک ماه بعد شیوع آن چندان جدی و خطرناک نباشد.

آنفلونزا از آن دست بیماری ها است که در فصل سرما گریبان بسیاری از مردم را می گیرد و شیوع آن باعث نگرانی می شود. برای پیشگیری از این بیماری می توان از واکسن استفاده کرد. اما باید بدانید چه زمانی باید آن را تزریق کنید تا بیشترین تاثیر را برایتان به همراه داشته باشد. در این مقاله شما می توانید با واکسن آنفلونزا آشنا شوید.

بعد از تزریق چه علائمی را تجربه می کنید؟
اگر واکسن آنفلونزا تزریق کنید معمولاً بعد از آن علائمی خفیف اما شبیه آنفلونزا خواهید داشت. این علائم نشان دهنده این است که بدن شما در حال ساختن آنتی بادی علیه این بیماری است و کم کم پیشگیری در بدن تان اتفاق می افتد. ممکن است به دلیل علائمی مثل تب، ضعف، بی حالی، خستگی، بدن درد، علائم سرماخوردگی شامل آبریزش چشم و بینی و… فرد ۲ تا ۳ روز نیاز به استراحت داشته باشد. بعد از ۲ تا ۳ روز معمولاً این علائم از بین می رود و می توانید زندگی روزمره خود را داشته باشید.

برخی از افراد تصور می کنند که واکسن ها مردم را بیمار می کنند یا فایده ای ندارند. این در حالی است که واکسن آنفلونزا هم مثل همه واکسن های دیگر، بعد از تزریق ممکن است علائمی شبیه بیماری را ایجاد کند. اساساً کار واکسن همین است که علائم بیماری در حد خفیف را ایجاد کند تا بدن را نسبت به آن مقاوم کند.

واکسن برای چه افرادی توصیه می شود؟
افرادی که بالغ هستند و در سلامت به سر می برند معمولاً نیازی نیست که از واکسن استفاده کنند چرا که بدن به اندازه کافی توانایی مقابله با این بیماری را دارد. معمولاً از واکسن آنفلونزا بیشتر برای کودکان، خانم های باردار و سالمندان یا افراد بیمار مثل بیماران قلبی و تنفسی که بدن شان توانایی مقابله با بیماری آنفلونزا را ندارد، توصیه می شود.

دامنه سنی زیر ۱۵ سال و بالای ۵۰ سال مهم ترین گروه سنی هستند که لازم است واکسن آنفلونزا تزریق کنند. اما افراد بالغ سالم هم منعی برای مصرف ندارند و اگر دوست دارند ایمنی لازم برای پیشگیری از آنفلونزا را داشته باشند، می توانند برای تزریق واکسن اقدام کنند. نکته بسیار مهم این است که خانم های باردار برای تزریق این واکسن حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند.

چه افرادی نباید واکسن آنفلونزا بزنند؟
منع مصرفی برای استفاده از واکسن آنفلونزا وجود ندارد، یعنی اگرچه برای افراد در معرض خطر، تزریق واکسن لازم است اما افراد دیگر هم می توانند از این واکسن استفاده کنند.

فقط افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند باید در این رابطه محتاط باشند. این افراد حتماً باید با پزشک متخصص مشورت کرده و با نظر پزشک متخصص می توانند نسبت به این موضوع اقدام کنند.

آیا عوارض جانبی دارد؟
علائم و عوارضی که به واکسن آنفلونزا نسبت می دهند آنقدر نادر است که شاید یک در میلیون ها تزریق اتفاق بیفتد.

اگر خواهان پیشگیری از آنفلونزا با تزریق واکسن هستید، با مراجعه به پزشک می توانید نسخه تزریق این واکسن را دریافت کنید. به عبارتی باید با مشورت پزشک این واکسن را مصرف کنید. سلامتی شما آرزوی ما است.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «آنچه که از واکسن آنفلونزا باید بدانید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر آروین دیندار – پزشک عمومی – توسط سارا میرشجاعی از مجله سیب سبز، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط