منظور از رزنانس چیست؟

پدیده تشدید یا رزنانس در مورد شئی رخ می دهد که دارای یک فرکانس یا بسامد طبیعی است و بر اساس آن ارتعاش می کند. اگر نیرویی بر شئی وارد آید که دارای همان فرکانس طبیعی باشد، ارتعاش بزرگی پدید می آید.

به عنوان مثال هنگام به حرکت درآوردن تاب، حتی اگر آن را با تمام نیرو فشار دهید، نمی توانید بلافاصله تاب را به ارتفاع حداکثر برسانید. اما اگر در هر رفت و برگشت تاب، آن را بطور هماهنگ و همزمان با بالا رفتن هل دهید، دامنه نوسان یا رفت و برگشت تاب و سرعت آن خیلی زود افزایش می یابد.

از تشدید الکتریکی در گیرنده های رادیو و تلویزیون استفاده می شود، به گونه ای که فقط سیگنال هایی که فرکانس خاصی دارند، قابل دریافت باشند.

تشدید می تواند خطرناک نیز باشد. سربازان معمولاً روی پل ها رژه نمی روند، زیرا ممکن است حالت تشدید پدید آید و پل به شدت مرتعش و حتی ویران شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از رزنانس چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا