رژیم ذهنی مثبت چیست؟

برایان تریسی می گوید: «رهبر روحی خودتان باشید و همیشه به روشی مثبت با خود صحبت کنید.» تقریباً 94 درصد از مکالمات درونی افراد معمولی در مورد چیزهایی است که از آنها می ترسند، نگرانی هایشان، افرادی که از دست شان عصبانی هستند، مشکلات شان و…

روانشناسان ثابت کرده اند که جمله ی «من می توانم انجامش دهم.» پادزهر ترس از خطا می باشد. این ترس، اغلب شما را از تلاش کردن باز می دارد. بنابراین هر وقت در مورد هر کاری که می خواهید برایش تلاش کنید، احساس ترس یا شک داشتید، این کلمات را بارها با خودتان تکرار کنید. مشتاقانه بگویید: «من می توانم انجامش دهم، می توانم انجامش دهم، می توانم انجامش دهم.» وقتی گفتن این جمله را شروع می کنید، پیام را به ذهن ناخودآگاه تان هدایت می کنید. این پیام، ترس هایتان را کم می کند و اعتماد به نفس تان را بالا می برد.

نکته: مصمم بودن یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق است و با تمرین و تکرار، رشد می یابد تا اینکه مثل نفس کشیدن به عادت تبدیل می شود.

جمله ی دیگری که می توانید به خودتان بگویید این است: «من شاهکار می سازم، من شاهکار می سازم.» این پیام روی ذهن ناخودآگاه تان تاثیر می گذارد. هر وقت در مورد کارتان فکر می کنید، بارها و بارها به خودتان بگویید: «من بهترینم، من بهترینم، من بهترینم.» گفتن هر کدام از این جملات، یا هر چیزی که مثبت باشد، باعث می شود احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کنید و باعث انگیزه ی بیشتر هم می شود و شما تمرکز بیشتری پیدا می کنید و مصمم تر می شوید. افراد ثروتمند و موفق همیشه مکالمه ای درونی دارند که مثبت و سازنده، روحیه ساز و هماهنگ با اهداف و مقاصدشان است.

به این ترتیب از صبح تا شب، ذهن تان را با کلمات، تصاویر، اطلاعات و ایده هایی تغذیه کنید که با اهداف تان برای موفقیت هماهنگ باشند. عادت فکر کردن مثبت و مطمئن در مورد انباشت ثروت را در خودتان به وجود آورید. داستان، کتاب و مقاله در مورد افراد موفق بخوانید. فکر کنید چگونه می توانید مثل آنها باشید. خودتان را تصور کنید، و تصویر خودتان را بسازید و خیال کنید شما هم مثل افرادی هستید که می خواهید مثل آنها باشید.

روانشناسان ثابت کرده اند که الگوها نقش اساسی دارند. هر وقت در موقعیت دشواری قرار گرفتید از خودتان بپرسید این فرد (الگو) در این موقعیت چگونه عمل می کرد؟ چه کار می کرد؟ چگونه رفتار می کرد؟ وقتی این گونه فکر کنید، تفکر شما بهتر خواهد شد و به بهترین شکل رفتار خواهید کرد.

همچنین هر چیزی را که در مورد کسب و کارتان پیدا می کنید، مطالعه نمایید و متخصص شوید. هرچه در مورد حرفه، کسب و کار و صنعت تان بیشتر یاد بگیرید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد، تا جایی که می توانید به خوبی در آن زمینه عمل کنید.

یادتان باشد نمی توانید در بیرون، چیزی بیشتر از آنچه که در درون بدست آورده اید، داشته باشید. زندگی بیرونی تان بازتابی از زندگی درونی شما است. اگر آرزو می کنید در زندگی شخصی و شغلی تان به چیزهای ارزشمندی برسید، باید در پرورش خودتان هم تبدیل به فردی ارزشمند شوید. اگر می خواهید زندگی تان را بسازید، باید خودتان را بسازید. شاید بزرگترین راز موفقیت این است که شما می توانید به هر چیزی که واقعاً می خواهید باشید، تبدیل شوید و به هر هدفی دست پیدا کنید که واقعاً می خواهید برسید؛ ولی برای انجامش، باید ابتدا روی خودتان کار کنید.

2 اصل مهم موفقیت
اولین اصل همان چیزی است که به آن «قانون جذب» می گوییم. قانون جذب می گوید شما یک مغناطیس و آهنربای زنده هستید. افکارتان میدانی انرژی ایجاد می کند که از شما متصاعد می شود و افراد و شرایط هماهنگ با آن افکار را به سمت تان جذب می کند. هر فکری که دارید، همراه احساسات مربوط به آن، مثبت یا منفی، از شما به بیرون متصاعد می شود و افراد، شرایط، ایده ها و موقعیت های هم راستا با آن فکر را به سمت تان جذب می کند.

این قانون می گوید: «اگر ایده ای روشن از اهداف مطلوب تان داشته باشید و بتوانید آن ایده را مدام در ذهن تان نگه دارید، بدون شک منابعی را به زندگی تان جذب می کنید که برای رسیدن به آن آرزوها احتیاج دارید.» هر فردی که ثروتمند و موفق شده است، به این دلیل ثروتمند و موفق شده که ایده ی ثروت و موفقیت را به مدت کافی و با قدرت در ذهنش حفظ کرده است تا اینکه منابع مورد نیاز برای تحقق شان به زندگی اش جذب شده اند.

اصل دوم به «قانون تطابق» معروف است. این قانون ذهنی بسیار قدرتمند می گوید: «هرچه درون است، همان بیرون وجود دارد.» به عبارتی دنیای بیرونی تان آئینه ای است که آن چیزی را بازتاب می دهد که در دنیای درون تان اتفاق می افتد. قانون تطابق می گوید: «هر چیزی که بیرون از شما اتفاق می افتد در تطابق کامل با چیزی است که در درون تان در جریان می باشد، در اصل منظور دو سطح آگاه و ناخودآگاه است.»

اگر آگاهانه باور داشته باشید توانایی رسیدن به اهداف تان را دارید و بتوانید به مدت کافی و با قدرت تصویری روشن از آن اهداف را در ذهن تان نگه دارید، ناگهان دنیای بیرون تان با آن تطبیق پیدا می کند.

به خودتان مرخصی اجباری بدهید.
برایان تریسی می گوید: «تمدد اعصاب (relaxation) منظم، در تمام عمر، برای کارآمد بودن فردی، ضروری است.»

اول اینکه در هر هفته فقط 5 یا 6 روز کار کنید و روز هفتم، کاملاً استراحت نمایید. تمامی مطالعات نشان می دهند که اگر پنج یا شش روز کار کنید و یک یا دو روز را به خودتان مرخصی بدهید، ثمربخشی بیشتری نسبت به زمانی خواهید داشت که کل هفت روز هفته را کار می کنید.

در روزهای مرخصی، سراغ گزارش ها نروید، میز کارتان را مرتب نکنید، پیشنهاد یا طرحی آماده نکنید، بطورکلی هر کاری که احتیاج به تلاش ذهنی داشته باشد را انجام ندهید. بگذارید ذهن تان آسوده باشد. با فرزندان تان بازی کنید. پیاده روی نمایید. به ورزش بروید. تلویزیون، سینما و… هر کاری که می کنید، حداقل 24 ساعت ذهن تان را کاملاً آزاد نگه دارید.

دوم؛ هر سه ماه یکبار، یک تعطیلات سه روزه داشته باشید و در آن هیچ کاری که به شغل تان مربوط می شود، انجام ندهید. حتی اگر کارهای خیلی کوچک انجام دهید، چرخ دنده های مغزتان را در حالت حرکت نگه داشته اید و استراحت نکرده اید.

سوم؛ حداقل در سال، دو هفته به خودتان مرخصی بدهید و در آن، هیچ کاری که به شغل تان ربط داشته باشد، انجام ندهید. نمی توانید هم کار بکنید و هم استراحت. اگر تلاش کنید در تعطیلات هم کار کنید، به باتری ذهنی و احساسی تان اجازه ی شارژ شدن نمی دهید و در نتیجه از تعطیلات با همان خستگی بر می گردید که ترکش کرده بودید.

استراحت دادن به ذهن و افکار، نکته ی بسیار مهمی است که کمتر مورد توجه قرار می گیرد. همچنین با رژیم ذهنی مثبت (خود صحبت کردن های مثبت) به آرامش ذهن، احساسات و افکارتان کمک نمایید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «رژیم ذهنی مثبت چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا