دوده چیست؟

تبلیغات

دوده می تواند به دستگاه تنفسی بدن مخصوصاً شش ها آسیب برساند. دوده ماده سیاه رنگ یا قهوه ای تیره است که در دود یافت می شود و عمدتاً شامل ذرات کربن است. این ذرات ضخامتی کمتر از پهنای یک تار موی انسان دارند. وقتی سوخت های حاوی کربن مانند زغال سنگ، چوب یا نفت بطور کامل نمی سوزند، دوده به وجود می آید. انتقال دوده از طریق هوا یکی از راه های آلودگی هوا است.

دوده به هر سطحی که با آن تماس پیدا کند می چسبد و همچنین خسارت های مادی وسیعی برای افراد به بار می آورد. دود در سطح شهر پراکنده می شود و دوده را روی سطح ساختمان ها باقی می گذارد. این عمل باعث می شود نمای ساختمان ها تیره به نظر برسند و سرانجام این دوده ها از طریق واکنش های شیمایی که با سطح ساختمان ها انجام می دهند، می توانند خسارتی به آنها وارد کنند.

اگرچه دوده می تواند ماده آلوده کننده ای باشد، اما ماده رنگی با ارزشی نیز است. دو نوع دوده ای که به عنوان رنگ دانه استفاده می شوند، عبارتند از دوده چوب و دوده چراغ.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دوده چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا